Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Proruskí aktéri na Slovensku vykresľujú Ukrajincov ako „nevďačných“ na pozadí sporu o vývoz ukrajinského obilia do EÚ. Cieľom tejto rétoriky je znížiť podporu Ukrajiny a šíriť proruské tézy. To aktéri často skrývajú za myšlienky o ochrane slovenských občanov.
- Slovensko zaznamenalo nárast škodlivých naratívov a dezinformácií súvisiacich s migračnou krízou v EÚ, pričom jednotliví aktéri z tejto situácie obviňujú vládu. Rozhodnutie Poľska sprísniť hraničné kontroly si zároveň získalo uznanie od kritikov slovenskej vlády.
- Zahraniční novinári sú obviňovaní z úmyselného útočenia na politikov. Tento naratív sa objavuje na rôznych dezinformačných stránkach a prispieva k širšiemu trendu diskreditácie mainstreamových médií kritických voči populistickým a krajne pravicovým stranám na Slovensku.
Proruskí aktéri označujú Ukrajincov za „nevďačných“
Ruská invázia na Ukrajinu výrazne narušila ukrajinský vývoz obilia cez Čierne more, čím sa EÚ stala hlavnou tranzitnou trasou a cieľovou destináciou pre ukrajinský vývoz obilia. Po nátlaku zo strany piatich členských krajín (Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska), ktoré sa obávali, že vývoz by poškodil ich domácich producentov, EÚ v máji 2023 uvalila na ukrajinské obilie dočasné embargo. Európska komisia 15. septembra oznámila, že zákaz bude zrušený, ale Poľsko, Maďarsko a Slovensko okamžite oznámili, že sa proti tomuto kroku budú brániť.
Po týchto správach Ukrajina uviedla, že voči uvedeným krajinám podnikne právne kroky. Táto skutočnosť vyvolala v slovenskom informačnom priestore veľkú odozvu, a to najmä zo strany politikov, ktorí sústavne vystupujú proti akejkoľvek pomoci Ukrajine a často používajú proruskú rétoriku. V súvislosti s danou situáciou začali presadzovať najmä naratív, že Ukrajinci sú nevďační za pomoc, ktorú im Slovensko poskytuje. Tým sa snažia znížiť podporu verejnosti pre krajinu.
Najaktívnejší aktéri v šírení spomínaného naratívu boli členovia protisystémovej strany SMER-SSD, ktorej predsedom je Robert Fico. Bývalý premiér niekoľkokrát vyjadril nesúhlas s ukrajinskými sťažnosťami a zároveň propagoval viacero škodlivých naratívov o Ukrajine. V jednom príspevku na Facebooku označil Ukrajincov za „neserióznych partnerov“ a prípadné súdne konanie nazval „totálnou drzosťou“. V inom príspevku ich nazval „nevďačnými“ a „nenažratými“.
Krajne pravicové strany, ktoré dlhodobo protestujú proti vojenskej pomoci Ukrajine a podpore ukrajinských utečencov, si osvojili podobnú rétoriku. Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu a predseda krajne pravicovej strany Republika, napísal: „Žaloba Ukrajiny proti Slovensku kvôli zákazu podradného ukrajinského obilia je neskutočná drzosť. Toto máme za všetku tú pomoc?!“
Cieľom tejto rétoriky, podobne ako iných škodlivých protiukrajinských naratívov, je podkopať verejnú podporu slovenskej pomoci Ukrajine a zároveň šíriť proruské myšlienky. Táto hostilita sa pritom často skrýva za sentimentom ochrany a poskytnutia pomoci slovenským občanom, ako aj za skreslenými predstavami o štátnej suverenite. Dôležité je tiež poukázať na to, že ukrajinské obilie bolo už v minulosti terčom dezinformačných naratívov, a to hlavne keď niektorí proruskí aktéri začali šíriť nepravdivé tvrdenia o „toxicite“ tejto komodity.
Keďže nepravdivé naratívy o Ukrajincoch v súvislosti s vývozom obilia boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahovali kľúčové slová „Ukrajina“, „Ukrajinci“ a „obilie“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).
Prvé miesto patrí už spomínanému príspevku Roberta Fica, v ktorom tvrdí, že Ukrajinci sú „drzí“ a „neseriózni partneri“ , pričom sa snaží presadiť naratív, že slovenská pomoc Ukrajine je zbytočná a bez spätnej vďaky.
V druhom už zmienenom príspevku Fico tvrdí, že ukrajinská „žaloba na nás kvôli zákazu dovozu obilia na Slovensko je potvrdením ich hrubej neserióznosti a pocitu, že oni môžu všetko“. Tým sa snaží vykresliť krajinu ako nevďačnú a nezaslúžiacu si pomoc, ktorá jej je poskytovaná.
Tretie miesto patrí príspevku oficiálneho facebookového účtu strany SMER-SSD. Ten prezdieľal telegramový príspevok Ľuboša Blahu, v ktorom politik uvádza, že „nevďačná Ukrajina žaluje Slovensko, ktoré jej roky pomáha“. Je dôležité spomenúť, že Blaha je notoricky známy svojou nekritickou rétorikou voči Rusku, ako aj aktívnym šírením prokremeľskej propagandy. Obyčajne využíva každú príležitosť na diskreditáciu Ukrajiny bez ohľadu na to, či sú jeho tvrdenia podložené faktami, alebo nie.
Ďalšie miesto patrí Eduardovi Chmelárovi, bývalému prezidentskému kandidátovi a pochybnému politickému komentátorovi, ktorý opakovane šíri proruské dezinformácie. Vo svojom príspevku na Facebooku napísal: „Slovensko darovalo Ukrajine všetky dostupné zbrane riskujúc vlastnú obranyschopnosť. Prichýlilo státisíce ukrajinských utečencov. Zo solidarity prijalo sebazničujúce ekonomické sankcie voči Rusku. A Ukrajina nás z čírej „vďačnosti“ za to zažaluje, že si chránime vlastný poľnohospodársky trh.“
Posledné miesto patrí už spomínanému príspevku Milana Uhríka, v ktorom označuje ukrajinské obilie za „podradné“. Ďalej propaguje naratív, že Ukrajina je nevďačná za pomoc, ktorú jej Slovensko doteraz poskytlo. Problematika vojenskej pomoci však s diskutovanou témou nijako nesúvisí.
Poľsko je vykresľované ako vzor vo zvládaní migračnej krízy
V uplynulých týždňoch sa v slovenskom informačnom priestore objavil príval škodlivých naratívov a dezinformácií v súvislosti s prudkým nárastom migračných tokov do EÚ. Podľa agentúry Frontex bude táto kríza trvať minimálne ďalší rok, pričom hlavnými dôvodmi sú globálna geopolitická situácia, hospodárska recesia a mimoriadne ekologické situácie súvisiace s klímou.
Mnohí politickí aktéri začali túto tému zneužívať a v rámci predvolebných kampaní z tohto vývoja nelogicky obviňovali slovenskú vládu. V uplynulých dvoch týždňoch od nich získali veľkú odozvu kroky poľského premiéra Mateusza Morawieckého. Ten v súvislosti s rastúcim počtom migrantov prechádzajúcich cez tzv. balkánsku trasu nariadil ministerstvu vnútra, aby dočasne sprísnilo hraničné kontroly medzi Poľskom a Slovenskom.
Dôsledkom toho aktéri, ktorí už predtým kritizovali postupy slovenskej vlády, začali chváliť postoj Poľska a vykresľovať ho ako dobrý príklad riešenia migračnej krízy. Zároveň to využili aj ako príležitosť ďalej kritizovať slovenskú vládu.
Dezinformačná stránka Slobodný vysielač vo svojom príspevku na Facebooku napísala: „Ako je to len možné, že sa v Poľsku dajú zaviesť kontroly na hraniciach a u nás nie?“ Ďalšia dezinformačná stránka Odboj V4 zdieľala príspevok člena strany SNS Ivana Šefčíka, v ktorom uvádza: „Takto si Poľsko stráži svoje hranice. Takto si chráni svoju suverenitu… A my ? Opravujem, a naša vláda?“
Dezinformačná stránka Bádateľ, ktorá je známa šírením konšpiračných teórií, uviedla, že Poľsko je len prvou krajinou, ktorá s nami „zavrela“ hranice, a dokonca zašla tak ďaleko, že slovenských politických lídrov označila za „zradcov“. Táto rétorika je veľmi zavádzajúca, pretože Poľsko hranice nezavrelo. Krajina na hraničných priechodoch iba zaviedla kontroly vozidiel.
Táto tendencia útočiť na vládu za vývoj, ktorý sa vymyká jej kontrole, je typická najmä pre aktérov, ktorí sa často stotožňujú s proruskými a antiliberálnymi postojmi. Vo väčšine prípadov sa o diskutovanú tému v skutočnosti nezaujímajú. Ich hlavným cieľom totižto nie je do diskusie vnášať argumenty, ale šíriť informačný chaos a hostilitu.
Téma migrácie bola týmito aktérmi v minulosti často zneužívaná na získanie politických bodov. Konkrétnym príkladom je napríklad november minulého roka, keď viacerí slovenskí politici obviňovali EÚ a Turecko zo zhoršenej situácie s nelegálnou migráciou. V súvislosti s idealizovaním poľského prístupu k migrácii je hlavne dôležité spomenúť, že poľská vláda, najmä vládne konzervatívne strany, šíria škodlivé naratívy o utečencoch a pri riešení tejto témy často využívajú hostilnú rétoriku. Okrem toho existujú dôkazy o tom, že poľská vláda výrazne pochybila pri riešení situácie s migráciou, čo sa prejavilo napríklad pri nedávnom škandále s vízami. Obdivovať a idealizovať tieto praktiky poľských orgánov ako niečo, čo musí Slovensko replikovať, je preto veľmi mylné a nebezpečné.
Dezinformátori sa zamerali na prácu zahraničných novinárov
Počas jednej z tlačových konferencií strany SMER-SSD položila Robertovi Ficovi otázku nemecká reportérka z média Deutsche Welle. Tá sa ho spýtala na jeho proruskú rétoriku, a to konkrétne na to, prečo počas predvolebnej kampane šíril ruskú propagandu.
Fico vo svojej odpovedi poprel, že by jeho vyjadrovanie bolo proruské, a zdôvodnil to tým, že je „za mier“. Zároveň prehlásil, že posielanie vojenskej pomoci Ukrajine predlžuje vojnu, že Ukrajina je zodpovedná za vývoj na svojom území a USA označil za „bezpečnostnú hrozbu“. To všetko sú paradoxne jedny z hlavných téz kremeľskej propagandy.
Ficov prejav zožal úspech medzi proruskými aktérmi. Popularitu získal aj v zahraničnom informačnom priestore, predovšetkým v Českej republike. Napríklad Karla Maříková, členka českej krajne pravicovej strany SPD, zverejnila video so spomínaným prejavom a pochválila Fica za jeho výroky. Video v čase písania tohto článku nazbieralo viac ako 430-tisíc videní.
Na inej tlačovej konferencii sa francúzska reportérka televízie France 24 spýtala Fica, čo si myslí o tom, že je jeho meno spájané s korupciou. Fico poprel akúkoľvek spojitosť s korupčnými kauzami, a to ja napriek tomu, že existuje viacero osôb, ktoré boli odsúdené za korupčné trestné činy spáchané počas éry Smeru. Okrem toho reportérku upozornil, že by mala byť „opatrná pri kladení takýchto otázok“.
V nadväznosti na prítomnosť zahraničných novinárov na tlačových konferenciách Smeru Fico povedal, že ich otázky sú súčasťou zámernej snahy zdiskreditovať stranu, a vyhlásil, že zahraničných novinárov a „aktivistov s naučenými frázami“ vysiela niekto zo Slovenska. Rovnaký naratív potom zopakovali viaceré dezinformačné webové stránky. Kým Hlavný denník uviedol, že Fico „znáša útoky zahraničných novinárov“, podľa InfoVojny títo reportéri kladú „stupídne otázky a opakujú notoricky známe hoaxy a dezinformácie“.
Táto rétorika zapadá do širšieho obrazu diskreditácie mainstreamových médií, ktoré sú kritické voči populistickým a krajne pravicovým stranám na Slovensku. V tomto prípade je do nej zakomponovaný aj útok na zahraničné médiá. Ten sa často spája s falošným naratívom o prítomnosti škodlivých zahraničných vplyvov, ktorý však doposiaľ nebol podložený žiadnymi dôkazmi. Okrem toho sa s touto rétorikou často stretávajú aj slovenské domáce médiá. Nepriaznivým výsledkom je potom masívny pokles dôvery verejnosti v mainstreamové médiá, ktorý je z roka na rok výraznejší.
Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.