Ruská propaganda cieli aj na ľudí žijúcich pri ukrajinskom fronte. Aktivisti vytvorili bota, ktorý pomáha odhaľovať klamstvá

Kremeľská propaganda sa od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu zameriava aj na obce v blízkosti frontu. Dezinformačné kampane sa v poslednej dobe zintenzívnili, aby narušili autoritu ukrajinských orgánov a znížili podporu zo strany obyvateľstva. Na boj proti dezinformáciám Ukrajinci vytvorili bota, ktorý ľuďom odpovedá, či správam, ktoré čítajú na sociálnych sieťach, môžu dôverovať.

Hybridné pôsobenie je už najmenej od roku 2014 jedným z hlavných prostriedkov, ktoré Rusko používa proti Ukrajine. To sa nezmenilo ani po začatí ruskej vojenskej invázie vo februári 2022. Jeho súčasťou sú aj dezinformácie, ktoré majú vyvolať nestabilitu, chaos a nedôveru.

Kremeľ sa už od začiatku invázie pokúša diskreditovať politické a vojenské vedenie Ukrajiny, ako aj jej občiansku spoločnosť. Tým hlavným spôsobom je predovšetkým šírenie hoaxov o údajných korupčných škandáloch ukrajinských politikov a vnútorných konfliktoch vo vedení krajiny. Ešte v decembri minulého roku odhalilo britské verejnoprávne médium BBC ruskú vplyvovú operáciu na sociálnej sieti TikTok. Viac ako 800 účtov vtedy uverejňovalo dezinformačné videá o údajnej korupcii ukrajinských štátnych predstaviteľov.

Ľudskoprávna organizácia Human Rights First navyše zverejnila report, v ktorom zmapovala to, ako Kremeľ šíri dezinformácie v oblastiach, ktoré sú neďaleko frontu. Najintenzívnejšia dezinformačná kampaň prebieha podľa nej v meste Charkov, ktoré sa ruská armáda pokúša dobyť už od roku 2022.

Kremeľ sa snaží podkopať dôveru v ukrajinské autority

Od začiatku májovej ruskej ofenzívy na Charkov sa ukrajinskí overovatelia faktov a aktivisti stretávajú predovšetkým s klamstvami o údajnej evakuácii obcí, správami o nútení tínedžerov pridať sa do ukrajinskej armády či falošnými informáciami z frontu.

Podľa Nazara Hlamazda, analytika organizácie Gwara Media, používajú ruskí propagandisti od začiatku raketových útokov na mesto dve hlavné stratégie. Tou prvou je označovanie akejkoľvej agresie voči civilnej infraštruktúre za atak s vojenským cieľom. Jedným z takýchto útokov bolo aj zničenie charkovskej televíznej veže, ktorú ruská raketa zasiahla v apríli tohto roku.

Druhou stratégiou je šírenie dezinformácií o tom, že Charkov sa plánuje vzdať ruskému vojsku. Tie sa často zakladajú na absurdných príbehoch. Ruskí dezinformátori napríklad zdieľali tvrdenia o tom, že dôvodom pre opravu diaľnice medzi Charkovom a Poltavou je jednoduchší útek predstaviteľov mesta.

Ruské kanály tiež zverejnili falošnú správu o úteku primátora Charkova Oleha Syniehubova, či informáciu o obsadení dediny Lyptsi, ktorá sa nachádza neďaleko mesta. Na zdieľanie a vytváranie dezinformácií si Rusi vytvorili falošné spravodajské stránky, ktoré cielia na ukrajinské obyvateľstvo žijúce neďaleko frontu.

Ukrajincom pri overovaní správ pomáha automatizovaný bot

V reakcii na ruské dezinformácie v ukrajinských regiónoch vytvorila organizácia Gwara Media bota s názvom Perevirka, čo v preklade znamená audit alebo kontrola. Toho sa môžu ľudia spýtať, či môžu dôverovať správe alebo zdroju, ktorý našli na internete, a do 24 hodín dostanú odpoveď.

Gwara Media tvrdí, že vďaka botovi dokážu odpovedať na desaťtisíce takýchto žiadostí. Len medzi 1. decembrom 2022 a 31. májom 2023 bot spracoval 16 361 žiadostí.

Bot prostredníctvom správ od používateľov taktiež analyzuje dezinformačné trendy. Z analýzy organizácie vyplýva, že najfrekventovanejšie dezinformácie počas tohto obdobia vykresľovali Ukrajinu ako štát nacistov a radikálov, a vyhlasovali, že Západ Ukrajinu nepotrebuje a onedlho ju opustí.

Podľa Gwara Media je na Ukrajine prítomný pozitívny trend znižovania paniky v spoločnosti. Ľudia sú vraj odolnejší voči dezinformáciám snažiacim sa vyvolať strach a úzkosť. Tvorcovia bota si však zároveň všimli, že dezinformátori a propagandisti sa neustále prispôsobujú vojnovej realite a pravidelne obmieňajú svoje dezinformačné naratívy. Aj v budúcnosti preto možno očakávať stále nové a nové spôsoby, akými sa budú snažiť kremeľskí trolovia klamať ľudí, a na ktoré bude potrebné reagovať.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.