Proruská sieť sa snažila o ovplyvňovanie politikov naprieč celou Európou. Okrem webu Voice of Europe boli do kampane zapojené ďalšie platformy

Pred uplynulými voľbami do Európskeho parlamentu bola odhalená proruská vplyvová sieť Europrojekt, ktorá aktívne šírila prokremeľské naratívy a snažila sa tak manipulovať verejnou mienkou. Jej úlohou bolo získať na svoju stranu čo najviac krajne pravicových politikov naprieč európskymi krajinami, ktorí by boli ochotní bližšie spolupracovať s Kremľom.

Rusko sa dlhodobo snaží o destabilizáciu a rozdelenie spoločnosti naprieč celou Európou. Jedným z jeho nástrojov na dosiahnutie týchto cieľov sa stala aj vplyvová sieť s názvom Europrojekt, ktorá mala cielene podporovať krajnú pravicu.

Do akcie bol zapletený ukrajinský oligarcha

Priamo v centre schémy vplyvovej operácie sa nachádzal web Voice of Europe, ktorý bol riadený z Prahy. Prostredníctvom tejto platformy bol poskytovaný priestor proruským naratívom s cieľom manipulovať verejnou mienkou pred voľbami do Európskeho parlamentu. Vyšetrovanie českých spravodajcov z Bezpečnostnej spravodajskej služby (BIS) preukázalo, že za touto webovou stránkou stál proruský ukrajinský oligarcha Viktor Medvedčuk.

Práve Medvedčuk bol lídrom niekdajšej politickej strany Opozičná platforma – Za život, ktorú ukrajinské súdy po začiatku ruskej agresie zakázali. V minulosti sa mu podarilo ovládnuť viaceré médiá na Ukrajine, ktoré využíval k šíreniu ruskej propagandy. Oligarcha bol neskôr nútený odísť z Ukrajiny po tom, čo bol zbavený ukrajinského občianstva z dôvodu vlastizrady.

Ďalším z obvinených je Medvedčukov dlhoročný spolupracovník Artem Marčevskij, ktorý mal podľa vyšetrovania BIS riadiť portál Voice of Europe za pomoci financií od Medvedčuka. Tie mal následne Marčevskij využívať k podplácaniu vybraných politikov naprieč Európou za účelom šírenia proruskej propagandy. Cieľom dezinformačných naratívov bolo oslabiť podporu pre Ukrajinu v krajinách Európskej únie.

Podpora ultrapravicových kandidátov s cieľom oslabenia podpory pre Ukrajinu

Zahraničnú agendu vplyvovej operácie, ktorej cieľom bolo podplácanie krajne pravicových politikov, mal mať na starosti kontroverzne známy Oleg Vološin, ktorý bol už v minulosti zapojený do špionáže pre Moskvu. Jedným z podplatených bol údajne aj člen nemeckého parlamentu a člen strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Petr Bystroň, ktorý sa podieľal na organizácii konferencií pre ultrapravicové strany. Prostredníctvom proruskej siete mal za tieto akcie dostať vyše 20-tisíc eur.

Bystroň mal zároveň na starosti vytvoriť politickú frakciu, ktorá by zoskupovala európske krajne pravicové strany. Za pomoci skrytého financovania Moskvy cez Medvedčuka a Marčevského tak mala slúžiť na podporu cieľov zahraničnej politiky Ruska, a to najmä prostredníctvom oslabenia podpory pre Ukrajinu. Na tento cieľ boli vyčlenené vyše dva milióny eur.

Okrem Bystroňa sú medzi vyšetrovanými aj viacerí politici z Belgicka, Maďarska, Poľska, Francúzska a Holandska. Vyšetrovanie poukázalo na kľúčovú osobu Guillaumeho Pradoura, ktorý je súčasným asistentom holandského krajne pravicového politika Marcela de Graaffa. V minulosti Pradoura zároveň pracoval pre europoslanca z AfD Maximiliana Kraha, ktorý bol nedávno obvinený zo špionáže pre Čínu.

Ďalším z podozrivých, ktorý mal spolupracovať pre záujmy Moskvy, je člen francúzskej krajne pravicovej strany Reconquête Nicolas Bay. V minulosti preňho ako asistent pracoval už spomínaný Pradoura, ktorý bol však suspendovaný po kauze spojenej s jeho antisemitistickým prejavom.

Zaradenie mediálnych platforiem na sankčný zoznam Európskej únie 

V reakcii na odhalenie rozsiahlej informačnej operácie riadenej portálom Voice of Europe v marci tohto roka Česká republika uvalila prvé sankcie. K tomuto kroku sa neskôr pripojilo aj Belgicko a obe krajiny spoločne vyzvali na rozšírenie sankcií na celú Európu. Marčevskij a Medvedčuk sa tak stali súčasťou celkovo už štrnásteho sankčného balíka EÚ voči Rusku.

Okrem spomínaných aktérov bol na sankčný zoznam EÚ zaradený aj portál Voice of Europe spoločne s mediálnymi platformami Rossiyskaya Gazeta, RIA Novosti a Izvestiya. Rada Európskej únie vo svojom vyhlásení uviedla, že sankcionované médiá sú pod neustálym priamym vplyvom Moskvy a výrazne sa podieľajú na podpore nezákonnej invázie Ruska na Ukrajinu. Zároveň dodala, že Kremeľ sa systematicky angažuje v informačných manipuláciách, ktorých cieľom sú okrem ukrajinských autorít aj európske politické strany. 

Pod vplyvom zmrazenia majetku a financií na bankovom účte sa Artem Marčevskij rozhodol odísť na Slovensko, kde mu bol v minulosti udelený štatút dočasnej ochrany. V dôsledku jeho zaradenia na sankčný zoznam EÚ bolo zo strany Migračného úradu MV SR začaté konanie o zrušení jeho dočasného útočiska a následnom vyhostení.

Súčasťou proruskej vplyvovej operácie mal byť aj portál Visegrád Post

Popri portáli Voice of Europe by mali byť do operácie Europrojekt podľa zistení investigatívnej práce európskych novinárov zapojené aj ďalšie mediálne platformy. Na základe týchto informácií malo byť ďalším médiom práve Visegrád Post, ktoré vzniklo v roku 2015. Založil ho François Lavallou, známy dnes pod menom Ferenc Almássy. Francúzsky politik Nicolas Bay, podozrivý zo spolupráce s Kremľom, zároveň v rozhovore priznal, že v minulosti sa viackrát stretol s Almássym v Budapešti, pričom však poprel, že by vedel o podozreniach súvisiacich s médiom.

Za financovaním Visegrád Post má podľa zistení tajných služieb opäť stáť Medvedčuk. Platforma sa zároveň vzhľadom svojej webstránky podobá na Voice of Europe. Okrem toho otvorene podporuje naratívy maďarskej krajne pravicovej strany Naša vlasť, na ktorej čele stojí Lászlo Torockai, pravidelne poskytujúci rozhovory pre Voice of Europe.

Jediným médiom, v rámci ktorého publikoval svoje články samotný Medvedčuk, bol portál s názvom Golos.eu, ktorý preukázateľne šíri proruskú propagandu. Okrem Medvedčuka na web prispieva aj spomínaný Oleg Vološin, ktorý bol v minulosti zapojený do špionáže pre Rusko. Zaujímavosťou je, že na hlavnej stránke webu Golosu sa nachádza odkaz na oficiálne stránky Donalda Trumpa.

Uvedené zistenia, ktoré vychádzajú zo spolupráce európskych spravodajských služieb a investigatívnych novinárov, odhaľujú fungovanie proruskej vplyvovej siete, ktorej primárnym cieľom je posilniť vplyv Moskvy na úkor Ukrajiny v rámci politických štruktúr naprieč celou Európou. V súčasnosti platforma Voice of Europe pokračuje vo svojej činnosti vďaka pomoci Kazachstanu.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent v odbore Medzinárodných vzťahov na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe. Zaujíma sa o témy medzinárodnej bezpečnosti, hybridných hrozieb a európskych politík. Momentálne je zároveň stážistom v NR SR v rámci Výboru pre obranu a bezpečnosť. V minulosti pôsobil ako prezident Euroatlantického centra a stážista na Veľvyslanectve SR v Ľubľane.