Akcia „Spamouflage“ – kanadskí politici čelili dezinformačným útokom z Číny

Ministerstvo zahraničných vecí Kanady informovalo o dezinformačnom útoku na kanadských koaličných aj opozičných politikov. Z útoku obvinilo Čínu, ktorej sa údajne nepáčili postoje a kritika kanadských legislatívcov voči čínskemu režimu. Peking obvinenia, že by zasahoval do vnútorných záležitostí Ottawy, odmietol.

Dezinformačný útok, za ktorým podľa Ministerstva zahraničných vecí Kanady mala byť Čínska ľudová republika, sa mal začať v auguste 2023 a pokračovať aj počas septembra tohto roka.

Cieľom útoku údajne boli kanadskí politici, ktorí kritizovali Komunistickú stranu Číny. Na útok upozornil Mechanizmus rýchlej reakcie rezortu zahraničia, ktorý bol špeciálne zriadený na monitorovanie a boj proti dezinformáciám.

Názov akcie „Spamouflage“ odkazuje na štýl, akým útok prebiehal. Išlo totiž o masívne pridávanie komentárov pod príspevky vybraných politikov. Terčmi kampane boli politici celého politického spektra, koalície aj opozície.

Ako útok prebiehal?

Akcia „Spamouflage“ prebiehala prostredníctvom viacerých platforiem sociálnych sietí. Falošné účty zahltili sekcie komentárov kanadských politikov pod ich príspevkami na Facebooku, Instagrame, sieti X (Twitter) a na platforme LinkedIn.

Komentáre boli písané v angličtine alebo francúzštine, úradných jazykoch Kanady, a to bez väčšieho počtu gramatických chýb. Ministerstvo zahraničných vecí Kanady tvrdí, že v sekcii komentárov boli publikované aj deepfake videá.

Rezort zahraničných vecí Kanady informoval dotknutých poslancov, ako sa chrániť pred zahraničnými útokmi. Kampaň bola cielená na 47 poslancov, ktorých ministerstvo ubezpečilo, že útok nepredstavuje hrozbu pre ich bezpečnosť. Ministerstvo uviedlo: „Podľa nášho odhadu mala táto informačná operácia za cieľ negatívne ovplyvniť vašu povesť, nie spôsobiť vám fyzickú ujmu alebo ohroziť vašu rodinu.“

Prvotným cieľom kampane bolo umlčať spomínanú skupinu poslancov, ktorí sa kriticky vyjadrovali voči Komunistickej strane Číny. Poslanci dlhodobo kritizovali potláčanie ľudských práv v Číne a utláčanie menšiny Ujgurov označili za genocídu. Falošné účty mali za úlohu očierniť túto skupinu legislatívcov, na čo využili videá a príspevky spochybňujúce ich etické a politické normy.

Okrem toho akcia pravdepodobne cielila na umlčanie kritiky Číny tým, že donúti ostatných poslancov, aby sa od vznesených námietok voči čínskym praktikám dištancovali. To by v konečnom dôsledku mohlo odradiť aj širokú verejnosť, aby sa problematickými čínskymi otázkami zaoberala.

Čína viní zo šírenia dezinformácií Kanadu

Kanadský rezort zahraničných vecí oznámil, že v prípade útoku na poslancov boli použité rovnaké účty ako v prípade šírenia dezinformácií o požiaroch na Havaji. V prípade požiarov na Havaji tieto účty nepravdivo tvrdili, že ich spôsobila tajná americká vojenská meteorologická zbraň.

Ministerstvo ďalej uviedlo príklad, ako prebiehal dezinformačný útok voči opozičnému poslancovi Michaelovi Chongovi. Útok sa odohral prostredníctvom čínskej sociálnej siete WeChat. O Chongovi boli šírené nepravdivé informácie o jeho politických postojoch, minulosti a rodine.

Chong totiž kritizoval vládu kanadského premiéra Justina Trudeaua, ktorá podľa neho zanedbala ochranu štátu pred autoritatívnymi režimami. Chong tak zároveň namieril kritiku aj na Čínu. Spomínal napríklad údajné zasahovanie Pekingu do volieb v rokoch 2019 a 2021, za ktoré podľa jeho názoru zodpovedá vláda.

Opozícia žiada dôsledné prešetrenie aktuálnych udalostí a trvá aj na vyšetrení udalostí z rokov 2019 a 2021. Vláda poverila vyšetrovaním údajného zahraničného zasahovania do volieb sudkyňu Marie-Josée Hogueovú. Vzhľadom na obavy o národnú bezpečnosť nie je jasné, koľko detailov bude zverejnených. Vyšetrovanie by však malo byť ukončené do konca roku 2024.

Reakcia čínskeho ministerstva zahraničných vecí na kanadské obvinenia bola promptná, pričom rezort obvinenia odmietol. Hovorkyňa ministerstva Mao Ning povedala: „Kanadská strana už nejaký čas opakovane tvrdí, že Čína šíri dezinformácie zamerané na kanadských politikov, ale nikdy nepredložila žiadny dôkaz.“ Ning naopak obvinila Kanadu zo šírenia dezinformácií.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/