Od roku 2015 stránka vyzdvihuje etnickú nadradenosť Slovanov, podporuje anexiu Krymu, glorifikuje vojnu na Donbase a proruských žoldnierov vykresľuje ako hrdinov. Stránka Milujeme Rusko pôsobí na Facebooku anonymne už päť rokov. Až dodnes.
Čo je to kultúrna diplomacia? Kľúčový nástroj diplomatického úsilia štátov, ktorý im pomáha presadzovať ich záujmy v zahraničí. Na rozdiel od klasickej verejnej diplomacie, tá kultúrna sa prihovára zahraničnej verejnosti práve cez kultúru a umenie. Prispieva tým k zatraktívneniu a budovaniu dôveryhodnosti krajiny vo svete. Cieľom je vytvorenie pozitívneho obrazu krajiny v očiach zahraničnej verejnosti.
Kultúrna diplomacia je legitímnou súčasťou diplomatického úsilia mnohých krajín. Goethe Institut, British Council alebo Alliance française u nás dlhodobo úspešne pôsobia a pomáhajú spoluvytvárať pozitívny obraz o svojich domovských krajinách – výmenou za vzdelanie.
Niektoré štáty priamo za týmto účelom podporujú vlastnú kinematografiu – kľúčový kanál kultúrnej diplomacie, ktorá o nich vo svete dlhodobo a veľmi organicky pomáha vytvárať pozitívny obraz, a to často aj napriek ich nemalým prešľapom a kontroverziám v domácej či zahraničnej politike.
Lenže tieto krajiny u nás nevedú informačné operácie, ktorých cieľom je štiepiť a oslabiť našu spoločnosť. Naopak, s väčšinou z nich máme priateľské a dobré obchodné vzťahy a navyše sme spolu v strategicky dôležitej vojenskej aliancii.
V komparatívnej akademickej rozprave by si analýza kultúrnej diplomacie všetkých štátov bez pochyby zaslúžila rovnaký meter. Z bezpečnostného hľadiska by sme sa však mali zaujímať v prvom rade o tie, ktoré pre nás predstavujú bezpečnostné riziko. Prirodzene.
Ruská Federácia na našom území už niekoľko rokov vedie informačné operácie, a to predovšetkým prostredníctvom svojich proxy (v zastúpení). Ich bezprostrednou súčasťou je práve aj kultúrna diplomacia. Napríklad v podaní anonymnej facebookovej stránky Milujeme Rusko, ktorá v našom infopriestore propaguje autokratický režim Kremľa a jeho agresívnu zahraničnú politiku. Ide o rovnaké úsilie akým je práca Goethe Inštitútu?
Na slovenskom Facebooku, ktorý používa približne 2,7 miliónov Slovákov, sa stránka Milujeme Rusko profilovala od roku 2015. Od svojho vzniku zverejnila viac ako 5,150 príspevkov, ktoré vygenerovali 1,39 milióna interakcií (súčet páči sa mi, komentárov a zdieľaní). Stránku dnes sleduje 57,828 ľudí.
Zdieľa ľúbivé obrázky Ruska, panorámy miest, pamätihodností, nostalgické fotografie „lepších“ čias Sovietskeho zväzu, ruskú vojenskú techniku, či atraktívne mladé dievčiny s ruskou vlajkou alebo samopalom.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že je všetko v poriadku a stránka je v rukách fanúšika Ruska a jeho kultúry.
V tradícii večne živých ruských vládcov, je však v produkcii Milujeme Rusko večne prítomný aj Vladimír Vladimirovič. Motív idealizovaného prezidenta sa vinie príspevkami stránky ako červená niť. Od začiatku po koniec.
Príznačne, najsledovanejší príspevok stránky je s 81–tisíc interakciami hudobný klip, v ktorom prezident Putin riadi tank, formulu, pilotuje lietadlo, zápasí v jude, potápa sa v mori, loví ryby kušou a šípom, zabáva deti v škôlke… Ženský hlas spieva:
„Môj chlap sa zas len fláka, pobil sa s niekým, opil sa, už ho mám dosť, vyhnala som ho, a teraz chcem len takého ako Putin … teraz chcem len takého ako Putin“. Refrén sa opakuje. Len takého ako Putin.
Stránka a jej pridružený projekt Armáda Ruskej Federácie (49,154 fanúšikov, celkový výtlak 1,19 miliónov interakcií) vo veľkom propagujú aj ruskú armádu a vojenskú techniku.
Vojnoví zločinci hrdinami
Administrátori do zmesi ľúbivých príspevkov tak primiešavajú tradičnú kremeľskú propagandu, ktorá glorifikuje vojnu a žoldnierov v Donbasse, sýrskeho diktátora Bašara al Assada, vojenské popravy, démonizuje a dehumanizuje ukrajinských vojakov a politikov, Európsku úniu a NATO. Tradičná zmes, akoby ju namiešali priamo v Moskve.
Noční vlci, ktorí sa priamo podieľali na nelegálnom obsadení Krymu, velitelia žoldnierov z Donbasu a pohľadné dámy oblečené do separatistickej vlajky.
Medzi „gerojmi“ (hrdinami) sú aj Michail Tolstych, nom de guerre GIVI a Arsen Pavlov, nom de guerre Motorola. Tolstych v rozpore s pravidlami vojny a Ženevskými konvenciami mučil zajatcov, Pavlov ich mal pätnásť popraviť.
Jeden z príspevkov zobrazuje Igora Strelkova, bývalého plukovníka ruskej tajnej služby FSB a ministra obrany samozvanej Doneckej republiky. Ukrajinu obvinila z terorizmu a EÚ umiestnila na sankčný zoznam. Strelkov je tiež jedným z obvinených v prípade zostrelenia civilného lietadla MH-17, pri ktorom zahynulo 298 ľudí.
Michail Tolstych (GIVI) vľavo a Arsen Pavlov, vpravo Arsen Pavlov Michail Tolstych (GIVI) Arsen Pavlov Alexander Zaldostanov, vodca ruských Nočných vlkov Igor Girkin Alexander Zaldostanov, vodca ruských Nočných vlkov Arsen Pavlov Alexander Zaldostanov, vodca ruských Nočných vlkov Michail Tolstych (GIVI)
Podľa najnovšieho prieskumu (s.27) think-tanku Globsec považuje 53% Slovákov Spojené štáty za hrozbu pre svoju krajinu . V minulom roku to pritom bolo iba 41%. Samotnú Európsku Úniu dnes za hrozbu považuje až 50% Slovákov.
Môžete so zahraničnou politikou USA súhlasiť, či nesúhlasiť, pre Slovensko predstavujú asi takú bezpečnostnú hrozbu ako Rakúsko alebo Filipíny.
Jedna z učebnicových definícií propagandy hovorí, že jej univerzálnym cieľom je umelé vytváranie strachu z neexistujúceho nebezpečenstva. Na slovensku sa to darí aj vďaka anonymným projektom akým je Milujeme Rusko.
Pozeráme sa na výsledok dlhodobého vplyvu kremeľskej propagandy, nepochopenia už-nie-tak-novej bezpečnostnej hrozby zo strany štátu a podfinancovania expertných organizácií z radov občianskej spoločnosti, ktoré na problém dlhodobo upozorňujú a snažia sa ho riešiť.
Kto stojí za Milujeme Rusko
Anonymnú stránku spravujú mladíci Róbert Koricina (používa prezývku Prodlex) a Jakub Pojedinec (používa prezývku Loki).
Informácia o identite oboch adminov unikla z Facebooku ešte v januári, kedy na sociálnej sieti došlo k poruche. Vďaka nej sa nám podarilo odhaliť admina stránky Tibora Gašpara a Erika Kaliňáka, ktorý spravuje profil Róbertovi Ficovi, či známu bratislavskú reklamnú agentúru, ktorá v kampani do parlamentných volieb anonymne spravovala stránku Štefana Harabina.
Prodlex publikuje aj na stránke Armáda Ruskej Federácie, čo zodpovedá záznamom, ktoré pochádzajú zo spomínaného uniku dát. Tie identifikujú Koricinu ako jedného z administrátorov oboch stránok.
Milujeme Rusko a hoaxy
Vo februári Juraj Smatana prichytil Koricinu pri zdieľaní hoaxu ruskej dezinformačnej stránky Sputnik News. Túto označuje ako médium, ktoré je pod priamou kontrolou ruského štátu už aj Facebook.
Podobný hoax stránky Milujeme Rusko sme vyvrátili nedávno aj na Infosecurity.sk
Čo hovoria admini?
Včera sa nám podarilo spojiť s pánom Pojedincom, ktorý prisľúbil, že dnes na naše otázky odpovie, no na správy už nereagoval. Pán Koricina nereagoval vôbec.
DOPLNENÉ: 27.06.2020 o 02:30
Jakub Pojedinec poslal odpovede na otázky v neskorých večerných hodinách (23:09), po redakčnej uzávierke. Uverejňujeme ich preto v plnom znení, bez úprav.
Prečo sme sa rozhodli zverejniť meno správcov stránky?
Anonymita a právo na súkromie patrí k základnej výbave a prvotným predpokladom každej zdravej demokratickej spoločnosti. Súkromie, teda aj demokracia sama, však ešte nikdy neboli v takej kríze v akej sú dnes. Internetoví giganti o nás vedia takmer všetko, vlády plošne zbierajú súkromné dáta, mediálna gramotnosť a návyky digitálnej hygieny sú na minimálnej úrovni, úniky osobných informácií na dennom poriadku.
Informačný priestor, v ktorom navzájom komunikujeme sa za poslednú generáciu zmenil na nepoznanie. Verejná debata, politické zápolenie a predvolebná kampaň sa presunuli do kyberpriestoru, ktorého pravidlá už nie sú pod kontrolou štátu, ale v rukách súkromných spoločností.
V prípade, že anonymná facebooková stránka šíri dezinformácie, nenávistné prejavy, podieľa sa na polarizácii spoločnosti, či erózii spoločenskej súdržnosti alebo je dôvodne podozrivá z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu alebo priestupku, resp. existuje podozrenie na jej spojenie s cudzou mocou, považuje Infosecurity.sk za legitímne, v prípade, že ju má k dispozícii, zverejniť identitu jej administrátora.
Článok vyšiel aj na portáli Aktuality.sk
Spolupracovali sme na ňom s Blbec.Online.
Za účelom archivácie prikladáme kompletný historický záznam stránky Milujeme Rusko a Armáda Ruskej Federácie. Obsahuje znenia statusov a štatistické údaje.
Zdroj: CrowdTangle
Zdroj: CrowdTangle
Podporte prosím našu prácu. Dá sa to už za pár drobných
Začína desaťročie kyber-propagandy a jeho súkolie sa iba roztáča. Pomôžte nám tvoriť digitálnu investigatívu a informovať o propagande, dezinformáciách a tých, ktorí za nimi stoja.
Investigatíva, analýzy, komentáre, spravodajstvo, monitoring, newsletter,?PODCASTY, vzdelávacie články – bez reklamy a zamykania obsahu.
Kvalitne informovaná verejnosť je jedným zo základných pilierov dobre fungujúcej demokratickej spoločnosti. Budeme sa naďalej usilovať, našou malou troškou prispievať.
Bude to možné aj vďaka vám. Veľmi vám za to ďakujeme!