Kto dnes spravuje facebookovú stránku Tibora Gašpara, Roberta Fica, či Štefana Harabina?

Facebook na niekoľko hodín ukazoval identitu anonymných administrátorov stránok

Na Článku sme spolupracovali s portálom Aktuality.sk a Blbec.Online.

V piatok 10.1.2020 bolo niekoľko hodín na Facebooku možné vidieť, kto spravuje za normálnych okolností anonymné stránky. Umožnila to systémová chyba sociálnej siete. Išlo o príspevky ktoré boli publikované a následne editované, čo je pomerne bežná prax. Správca si všimne drobnú chybu, a príspevok po zverejnení edituje a znovu uloží. V tom prípade sa po kliknutí na menu príspevku, konkrétne na „históriu úprav“ ukázalo na mieste mena stránky, meno jej administrátora. Týmto spôsobom sa nám ich podarilo niekoľko získať.

Chyba napríklad umožnila odkryť, kto spravuje Facebookovú stránku Grety Thunberg. Jej otec,. Svante Thunberg.

Tibor Gašpar na Facebooku – kto je adminom dnes?

V lete Infosecurity.sk prinieslo správu, že profil Tibora Gašpara, napriek jeho opakovaným tvrdeniam nespravuje on sám, ale robí to zaň Nitrianska reklamná agentúra Chillix. Romana Vereša, ktorého sme identifikovali ako správcu profilu jednoznačne usvedčil tzv. facebookový access token – jedinečný prístupový kľúč, ktorým je možné jednoznačne identifikovať správcu stránky. Vereš ho ľahkovážne zabudol priamo v zdrojovom kóde Gašparovho webu. Viac s môžete prečítať v samotnom článku.

Minulý piatok sme sa vďaka spomínanej chybe na sociálnej sieti mohli dozvedieť, že dnes je administrátorom Gašparov syn Pavol Gašpar.

Screenshot vyhotovený 10.1.2020, keď kvôli chybe Facebook ukazoval profily inak anonymných správcov stránok. (Kliknutím zväčšíte)
Screenshot profilu Pavla Gašpara, vyhotovený 16.1.2020. (Kliknutím zväčšíte)

Stránku Štefana Harabina spravuje spolumajiteľ reklamnej agentúry

Jedným z administrátorov stránky Štefana Harabina je pán Lukáš Fabo (FB 1, 2, screen), (LinkedIn, archív), spolumajiteľ  LJSTUDIO creatives – Advertising Agency (FB, web, obchodný register).

Screenshot profilu Lukáša Fabo vyhotovený 16.1.2020
Screenshot vľavo bol vyhotovený 10.1.2020, keď kvôli chybe Facebook ukazoval profily inak anonymných správcov stránok. Podľa neho je zrejmé, že pán Lukáš Fabo je autorom daného postu – pre ilustráciu obrázok vpravo. Text príspevku vpravo sa niekoľkými slovami líši od toho ktorý písal Fabo. Dôvodom je ešte tretia úprava, tak ako je zrejmé z histórie úprav (obrázok dole). (kliknutím zväčšíte)
Správca stránky tento príspevok upravil aj tretí krát. Hore je príspevok napísaný pánom Fabo a dole ten, ktorý je dnes na stránke Štefana Harabina. (kliknutím zväčšíte)

Medzi klientmi agentúra LJSTUDIO creatives uvádza napríklad Denník SME, TV JOJ, ESET či Tatra Banku. K Harabinovi sa však nepriznáva.

Doplnené 16.1.2020 12:07

Po zverejnení našeho článku agentúra zo svojho webu stiahla šesť značiek klientov, medzi nimi denník SME, ESET a Zoznam.sk

Agentúra zo stránky po zverejnení článku odstránila šesť značiek. (Screenshot vyhotovený 16.1.2020)

Doplnené 16.1.2020 19:48

Večer už klientské logá na stránke agentúry neboli žiadne.

Stanovisko Tatrabanky

Stanovisko Tatrabanky zo dňa 17.1.2020

Pán Fabo poskytol Infosecurity.sk stanovisko. Uvádzame ho v plnom znení:

Dobrý deň,

ďakujem za kontaktovanie, v prvom rade by som Vás rád opravil – moja agentúra nepracuje na kampani pána Harabina. Som jedným z adminov p. Harabina a to len z dôvodu, že ma môj dlhoročný kamarát Peťo Šulek (člen kandidátky) požiadal o pomoc pri vytvorení postu. Je ich social media manager. Ak ste si všimli je druhým adminom a pokiaľ ste si pozreli históriu postov zistíte, že som žiadny iný nevytváral. Som apolotický človek a nevidel som v tom problém. Čiže Vás žiadam o opravu vo vyjadreniach na moju firmu.

Denník N pána Fabo 17.1.2020 konfrontoval s dalším screenshotom, podľa ktorého upravoval viac ako jeden príspevok: „Je to možné, mohlo sa to stať“, priznal nakoniec Fabo.

Stránku Róberta Fica spravuje synovec Róberta Kaliňáka

Erik Kaliňák je zároveň kandidátom na poslanca parlamentu za strenu SMER. Na kandidátke mu patrí číslo 150.

Erik Kaliňák je jedným zo správcov stránky Róberta Fica Zdroj foto
Screenshot vľavo bol vyhotovený 10.1.2020, keď kvôli chybe Facebook ukazoval profily inak anonymných administrátorov stránok.

Viac podobného obsahu nájdete nielen na našom webe, ale aj v našom pravidelnom newsletteri. V ňom vás čakajú prehľadne a na jednom mieste všetky články z daného týždňa a tiež súhrn najnovších udalostí zo slovenskej i zahraničnej dezinfoscény. Prehľad doterajších newsletterov môžete nájsť na tomto odkaze.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk