Telegram v súčasnosti poskytuje útočisko pre aktérov typických šírením nefaktického obsahu, propagandy, nenávistných prejavov či krajne pravicových posolstiev. Prostredie siete pritom tvorí živnú pôdu nielen pre šírenie takéhoto obsahu, ale aj pre združovanie a nábor nových členov takto orientovaných skupín, nadobúdanie nových sympatizantov, vrátane darcov a predplatiteľov obsahu.
Štúdia Infosecurity.sk z roku 2024 ukázala, že v prostredí Telegramu na Slovensku prevládajú kanály typické dezinformovaním a proruským sentimentom komunikácie. Medzi najúspešnejšími kanálmi pritom prevažujú anonymné kanály a skupiny, alternatívne médiá, ale aj politici a profily jednotlivcov.
Medzi zdrojmi dezinformácií dominuje Ruská ambasáda na Slovensku
Výskum, ktorý počas minulého roka realizovala organizácia NEST Institute, zmapoval vzorce šírenia ruského obsahu na slovenskom Telegrame. Podľa autorov výslednej štúdie sú zdrojmi propagandistického obsahu najmä oficiálne ruské vládne kanály, vojenskí blogeri a propagandisti, ktorí šíria antizápadné naratívy a glorifikujú ruské vojenské akcie.
Zistenia výskumníkov ukazujú, že ruský obsah je na Slovensku zdieľaný systematicky. Jeho preberanie bolo preukázané u ôsmich kanálov, ktoré sú často napojené na proruské skupiny pôsobiace na Slovensku. Medzi najaktívnejšie kanály patria Pravda Víťazí, Casus Belli Live (kanál je prepojený na dezinformačné médium Slobodný vysielač), KSB Správy a Infokanál klubu nekonvenčne mysliacich.
Od začiatku roka 2022 prebrala táto sieť kanálov z ruskojazyčných zdrojov viac ako 45-tisíc správ. Viac než 80 % obsahu (vyše 36-tisíc správ) pritom pochádza len zo siedmich kanálov. Medzi nimi vynikajú kanály Veľvyslanectva Ruska na Slovensku, ruskej štátnej spravodajskej agentúry RIA Novosti a ruského vojenského korešpondenta Rybar.
Zdroje, ktoré sú slovenskými telegramovými kanálmi najčastejšie preberané, je možné kategorizovať na dve skupiny:
- oficiálne vládne kanály (napríklad Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku, jednotlivé ministerstvá a spravodajské agentúry),
- vojenskí blogeri a propagandisti (kanály známych propagandistov ako je Vladimir Solovjov a ďalší).
Celkovo najviac správ (10 579) prevzali slovenské kanály od Ruského veľvyslanectva na Slovensku. Nasledovala agentúra RIA Novosti (7 337) a Rybar (5 023).
Vo všeobecnosti daný obsah smeroval hlavne k diskreditácii Ukrajiny, kritizoval EÚ a NATO, a usiloval o falošné vykresľovanie Ruska ako obete, resp. ochrancu tzv. tradičných hodnôt a globálnej stability. Celkový obraz, ktorý tvoria aj slovenské kanály preberajúce takýto obsah, teda smeruje k podkopávaniu podpory brániacej sa Ukrajiny a podpore antizápadných posolstiev.
Podľa štúdie NEST Institute sú pritom správy z bojiska preberané slovenskými telegramovými zdrojmi veľmi krátko po originálnom publikovaní, a to takmer v doslovnom znení. Dôveryhodnosť publikovaných informácií spravidla nebýva overovaná ani doplnená o ďalšie zdroje, pričom v príspevkoch absentuje akákoľvek kritika voči Ruskej federácii alebo jej armáde.
Kremľu pomáhajú superšíritelia problematického obsahu
Výskumníci NEST Institute pracovali v rámci analýzy s termínom superšíritelia. Superšíriteľom je osoba alebo entita, ktorá neúmerne produkuje informácie, resp. dezinformácie alebo iný obsah v rámci informačného priestoru. V kontexte dezinformácií ide predovšetkým o účty, ktoré zdieľajú nepravdivé a manipulatívne správy.
Charakterické pritom je, že superšíriteľ má vysoký dosah, vysoký počet sledovateľov a intenzívnu aktivitu – tzn. generuje veľa príspevkov s vysokou frekvenciou. Zároveň platí, že superšíriteľ môže navonok budiť dojem dôveryhodnosti, a obsah, ktorý zdieľa, má tendenciu stať sa virálnym.
Medzi takéto kanály na slovenskom Telegrame patria napríklad vyššie spomínané Casus Belli Live, KSB Správy, Pravda víťazí, Infokanál klubu nekonvenčne mysliacich, ale aj kanál tvotv.sk.
V prípade zdroja TV OTV bolo preukázané účelné zdieľanie ruských propagandistických naratívov. Podľa zistení facebookovej stránky Hoaxy a Podvody Davida Púchovského sa kanál po 10. júni 2022 stal súčasťou systematickej ruskej propagandy. V danom čase totiž upustil od pridávania obsahu pod menami konkrétnych autorov, a namiesto toho začal zdieľať správy produkované českým účtom Selský rozum. Ten verejne ponúkal služby šírenia správ pre ďalšie kontá prostredníctvom účtu @selsky_rozum_bot, pričom správy boli čerpané z ruských účtov či spravodajských stránok.
Na základe dostupných informácií sú TV OTV aj Selský rozum súčasťou väčšej rodiny, koordinovanej siete telegramových účtov, ktoré šíria proruský obsah v rovnakom čase a takmer identickom znení. Podľa platformy Hoaxy a podvody ide o štandardnú taktiku hybridného pôsobenia – zaplavovanie online priestoru rovnakými naratívmi s cieľom oslovenia čo najširšieho publika.
CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK. https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/