Podľa teórie Veľkej výmeny západné sprisahanecké elity (najmä židia) privážajú migrantov inej než bielej pleti s cieľom, aby nahradili biele obyvateľstvo. Táto konšpirácia tvrdí, že západné krajiny sa islamizujú alebo sa pomaly dostávajú pod „islamskú nadvládu“ v dôsledku zvýšenej migrácie z arabských krajín. Pojmy „islamizácia“ a „teória Veľkej výmeny“ preto niekedy konšpirátori používajú zameniteľne.
Konšpiračná teória v rukách extrémistov
Profesor Matthew Feldman, špecialista na pravicový extrémizmus, vysvetľuje, že existujú dve verzie tejto teórie. V tej prvej sú migranti z krajín tretieho sveta dovážaní, aby boli následne elitami využití na ovplyvnenie volebných výsledkov západných krajín.
Druhá verzia hovorí o zámernom sprisahaní elít, ktoré chcú údajne úplne nahradiť bielu rasu dovážanými migrantmi.
Šírenie teórie Veľkej výmeny používali a naďalej používajú protimigračné skupiny či bieli nacionalisti. Na propagovanie teórie používajú napríklad rétoriku o údajnej bojovej a násilnej invázii migrantov. Tá musí byť podľa nich zastavená skôr ako prichádzajúci ľudia pohltia „bielu Ameriku“ alebo „bielu Európu“.
Medzi stúpencami Veľkej výmeny sú často skloňované obavy z nahradenia voličov. Strach z tohto nahradenia zahŕňa vymyslený predpoklad, že migranti inej farby pleti budú voliť vopred dohodnutým spôsobom. Toto má odzrkadlovať „fakt“, že politiky navrhnuté elitami sú údajne proimigračné, aby zmenšili politický vplyv bielych ľudí.
Adolphus Belk Jr., profesor politických vied na Winthrop University, objasnil, že teória Veľkej výmeny a podobné myšlienky propagované belošskými nacionalistickými hnutiami vznikajú, keď sú ľudia inej farby pleti vnímaní ako hrozba v politickej a ekonomickej sfére. Podľa Belka sa belošskí nacionalisti obávajú, že „bieli už nebudú väčšinovou populáciou a považujú to za hrozbu pre svoj vlastný blahobyt a blahobyt národa“.
Extrémistické pravicové komunity používajú na šírenie teórie Veľkej výmeny viacero metód, vrátane dehumanizujúcich rasistických mémov, skresľovania demografických údajov a používania už vyvrátených klamlivých tvrdení.
Začiatky vo francúzskej pravici
Myšlienka, že nebieli imigranti by mohli vytlačiť rodených bielych Európanov, má korene vo francúzskom etnickom nacionalizme 20. storočia.
V roku 1973 napísal francúzsky autor Jean Raspail román s názvom Tábor svätých. Ide o apokalyptický príbeh, ktorý sa pokúša zobraziť zničenie bielej západnej spoločnosti masovou imigráciou z tzv. globálneho juhu.
Raspailov román sa uchytil medzi americkými rasistickými a antiimigrantskými skupinami v 80. a 90. rokoch minulého storočia. Kniha prezentuje apokalyptický a rasistický scenár, v ktorom migranti vtrhnú do Európy a nenávratne ju zničia.
V roku 2012 Renaud Camus, Francúz silne ovplyvnený Raspailom, napísal knihu s názvom Teória veľkej výmeny. Camus v knihe tvrdí, že bieli Európania „sú spätne kolonizovaní čiernymi a hnedými prisťahovalcami, ktorí zaplavujú kontinent“. To sa podľa autora rovná belošskému vyhynutiu. Camus sa zameral primárne na moslimskú imigráciu do Európy a teóriu, že moslimovia a iné nebelošské populácie mali oveľa vyššiu pôrodnosť ako belosi.
Od roku 2010 sa tento pojem – a teória – začali pomaly udomácňovať medzi okrajovými predstaviteľmi alternatívnej pravice a bielych nacionalistov. Keď migranti začali hľadať útočisko v južnej Európe a potom v USA, teória sa začala objavovať aj v mainstreame.
Hoci kniha nebola nikdy preložená do angličtiny, podľa Wendy Viaovej, spoluzakladateľky a prezidentky neziskovej organizácie Globálny projekt proti nenávisti a extrémizmu, pomohla vzniku transeurópskej krajnej pravice s napojením na extrémistov v USA.
Teória Veľkej výmeny bola rýchlo prijatá a podporovaná bielymi nacionalistami, pretože zapadala do ich konšpiračnej teórie o hroziacom zničení belochov, známej aj ako „biela genocída“. Odráža tiež ducha protestného neonacistického pokriku tzv. 14 slov, ktorý hovorí o nadradenosti bielej rasy a o potrebe chrániť belochov.
Mnohí prívrženci nadradenosti bielej rasy, najmä tí v USA, obviňujú z prisťahovalectva židov. Podľa nich sprisahanecké kruhy židov naplánovali dovážanie veľkého množstva imigrantov inej farby pleti do ich krajiny. Teória výmeny je preto spojená aj s antisemitizmom.
Prečo sa teória Veľkej výmeny dostala do mainstreamu?
Myšlienka Veľkej výmeny už nie je obmedzená len na sféru krajnej pravice. Poprední konzervatívni televízni moderátori a politici čoraz častejšie čelia obvineniam, že ju používajú na odsúdenie „masovej imigrácie“. Jednou z prominentných osobností obvinených z propagácie sprisahania je americký konzervatívny moderátor Fox News Tucker Carlson.
Čoraz častejšie používanie konšpiračných teórií súvisiacich s migráciou zo strany pravicových politikov naznačuje, že teória Veľkej výmeny a podobné myšlienky sa stávajú tzv. hlavným prúdom.
Názov tejto teórie môže byť jedným z faktorov, prečo sa aj v mainstreame uchytila. Nie je totiž sám o sebe urážlivý ani rasistický a ľahko skĺzne do mainstreamového diskurzu. Je tiež dostatočne vágny na to, aby sa prispôsobil širokému spektru názorov, od tých extrémnych až po umiernené. Ideálne však kamufluje rasistickú ideológiu.
Keďže sa teória Veľkej výmeny stáva čoraz skloňovanejšou, je nevyhnutné, aby sme pochopili históriu a nebezpečný extrémizmus, ktorý stojí za týmto myšlienkovým prúdom. Teória výmeny pomohla v posledných rokoch rozprúdiť sériu smrtiacich útokov stúpencov bielej rasy na židov, moslimov, Hispáncov a černochov.
Využitie rasistickej teórie politikmi
Teória Veľkej výmeny sa naďalej presúva do európskeho prostredia. V minuloročných francúzskych prezidentských voľbách kandidát krajnej pravice Éric Zemmour povedal: „Cítil som, že mojou povinnosťou je zachrániť Francúzsko pred Veľkou výmenou.“ Podľa prieskumu z roku 2021 až 67 % Francúzov uviedlo, že sa obávajú Veľkej výmeny.
Zemmour však nebol jediný. V apríli 2019 Heinz-Christian Strache, ktorý viedol kampaň za krajne pravicovú Slobodnú stranu Rakúska pred voľbami do Európskeho parlamentu, podporil teóriu Veľkej výmeny. Myšlienku Veľkej výmeny presadzuje aj krajne pravicová francúzska politička Marine Le Penová.
Americký prezident Trump pri niekoľkých príležitostiach nazval migrantov „votrelcami“. Okrem toho zdieľal na Twitteri príspevky, ktoré propagujú teóriu bielej genocídy.
Podobná rétorika sa nevyhla ani regiónu strednej Európy. Maďarský pravicový premiér Viktor Orbán označil utečencov za „moslimských útočníkov“. Vlny antisemitizmu vyvolali aj Orbánove kampane, ktoré z migračnej krízy obviňujú židovského finančníka a filantropa Georgea Sorosa.
V televíznom prejave pri príležitosti začiatku svojho štvrtého volebného obdobia Orbán tvrdil, že bojuje proti „veľkej európskej výmene obyvateľstva a samovražednému pokusu nahradiť nedostatok európskych kresťanských detí dospelými z iných civilizácií – migrantmi“.
Toxickú teóriu pomáhajú šíriť sociálne médiá
Podľa prieskumu amerického výskumného centra Media Matters spomenuli používatelia siete 4chan výrazy „veľká výmena“, „belošské nahradenie“ alebo „biela genocída“ od júla 2018 do mája 2022 viac ako 90-tisíckrát.
Vo viacerých prípadoch to však neostalo len pri slovách. Pravicový útočník z amerického Buffala tvrdil, že bol radikalizovaný príspevkami v pravicových kanáloch na diskusných fórach ako Reddit, 4chan a 8chan, ktoré si začal prezerať počas pandémie.
Tieto kanály sa stali vstupnou bránou pre nacionalistický extrémizmus prostredníctvom zdieľania rasistických mémov, konšpiračných teórií, extrémistickej literatúry a manifestov.
V posledných rokoch sa rozrástol alternatívny mediálny ekosystém, v ktorom sa udomácnili práve extrémne pravicové komunity. Tieto médiá tak pomáhajú šíriť kombináciu dezinformácií, konšpiračných teórií a zveličených príbehov na posilnenie extrémistického svetonázoru.
Hoci extrémistické pravicové komunity využívajú na zdieľanie materiálu okrajové platformy, hlavné platformy sociálnych sietí ako YouTube, Twitter a Facebook zostávajú dôležitými kanálmi na šírenie teórie Veľkej výmeny. Tieto sociálne siete sú pre extrémistov tiež prospešné, pretože poskytujú príležitosť osloviť a radikalizovať nové publikum.
Útoky v offline svete
Mnohí Američania sa s teóriou Veľkej výmeny prvýkrát stretli v roku 2017, keď aktivisti alternatívnej pravice zorganizovali zhromaždenie v Charlottesville vo Virgínii. Na stretnutí skandovali heslá ako „Nenahradíš nás“ a „Židia nás nenahradia“. Zhromaždenie sa zmenilo na smrteľné, keď sympatizant neonacistov narazil svojím kamiónom do protidemonštrantov a zabil 32-ročnú Heather Heyerovú.
Útočníci v nórskom Utya v roku 2011, v synagóge Tree of Life v Pittsburghu v roku 2018 a v Texase v roku 2019 tiež verili v teóriu Veľkej výmeny. Avšak každý z týchto strelcov (všetci boli bielymi mužmi) obviňoval inú skupinu ľudí.
V Utyi útočil terorista na ľavicovo orientovaný letný tábor plný mladých, prevažne bielych Nórov. V Pittsburghu sa strelec zameral na židov. Zároveň obvinil neziskovú organizáciu pre utečencov, ktorá bola vytvorená v 19. storočí na záchranu židov, z toho, že umožnila príchod „útočníkom, ktorí vraždia našich (bielych) ľudí“. V Texase sa zase útočník zameral na Hispáncov, ktorí podľa neho „zaplavili“ USA.
Do zoznamu teroristov, ktorí podľahli rasistickým konšpiračným teóriám, sa minulý rok zaradil aj strelec zo Zámockej ulice v Bratislave. Vo svojom manifeste sa podobne ako vyššie spomenutí extrémisti odvolával na teóriu Veľkej výmeny.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/