Rusko odvádza ukrajinských civilistov bez udania dôvodu. Porušuje tým medzinárodné právo

Ruská armáda sa netají brutálnym zaobchádzaním s ukrajinskou populáciou. Právnici špecializujúci sa na ľudské práva v súčasnosti bojujú o oslobodenie stoviek civilistov, ktorí boli bez udania dôvodu zavlečení do Ruska, kde čelia v zadržiavacích centrách nehumánnym podmienkam.

Od začiatku vojny sa Moskva snažila kontrolovať smerovanie ukrajinských civilistov utekajúcich pred konfliktom. Armáda cielene zablokovala niekoľko trás vedúcich na západ a miestni predstavitelia napojení na Kremeľ odrádzali občanov od možností, ktoré nesmerovali do Ruska.

Filtrácie ukrajinských občanov 

Aj po poslúchnutí príkazov ruskej armády však ukrajinskí utečenci čelili tvrdému zaobchádzaniu zo strany ruských autorít. Pred vstupom do Ruska boli nútení prejsť takzvanou filtráciou. Na tú museli čakať aj niekoľko týždňov, počas ktorých boli umiestnení do verejných budov ako sú školy a miestne úrady.

Samotná filtrácia pozostávala zo zberu biometrických údajov, ako sú odtlačky prstov, dôkladného prehľadania osobných vecí a telefónov, a výsluchu o politických názoroch.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) minulý rok po vydaní správy vyzvala Moskvu, aby sa vyjadrila k núteným presunom obyvateľstva a porušovaniu nedotknuteľnosti osoby a jej súkromia. Odpoveď na výzvu nedostala.

Stupňujú sa únosy civilistov bez udania dôvodu

Ruská armáda sa však nezastavuje len pri riadených presunoch do Ruskom ovládaných území. Na povrch vychádza stále viac prípadov, keď boli ukrajinskí civilisti odvedení a väznení v ruských zariadeniach. Podľa ich rodín išlo hlavne o mladých mužov, ktorí sú schopní boja.

Ukrajinskí ľudskoprávni experti evidujú, že takto bola násilne odvlečená takmer tisícka ukrajinských občanov. Vedia o nich však len preto, že ich rodiny kontaktovali právnikov. Podobných prípadov tak môže byť niekoľkonásobne viac.

Rusko pritom zadržiava aj ukrajinských občanov, u ktorých sa len ťažko hľadá teoretická hrozba pre ruskú armádu. Ukrajina hlási stovky pripadov, keď boli bez varovania odvlečené zo svojich pozemkov staršie ženy alebo ľudia so závažnými zdravotnými problémami.

Zatiaľ bola prepustená približne jedna tretina civilných zajatcov, ktorých prípady boli známe. Niektorí z nich strávili v ruských zariadeniach viac než sto dní. Hlásia, že ruskí vojaci im neudali odôvodnenie náhleho zadržania. Ich námietky sa stretli len s výsmechom, nekonkrétnymi poznámkami o denacifikácii a vyhrážkami násilím.

Samotný pobyt v ruských zariadeniach bol ešte horší. Bývalí zajatci tvrdia, že dostávali na pitie špinavú vodu a nebolo im poskytnuté kúrenie alebo sprchy. Spávať museli na zmeny a budovou sa niesli výkriky väzňov mučených ruskými jednotkami.

Väznenie civilistov je porušením medzinárodného práva, upozorňujú experti

Právnici a novinári na čele s ľudskoprávnym právnikom Romanom Kiseljovom kvôli stupňujúcemu sa počtu podobných káuz rozdelili prípady na základe oficiálnych dôvodov, kvôli ktorým boli osoby odvedené. Sú nimi civilisti, ktorí boli zadržaní kvôli vzdorovaniu špeciálnej operácii, bývalí vojaci aj civilní vojnoví zajatci, ktorých status je utajený.

Poslednými dvoma skupinami sú civilisti, ktorí boli obvinení z porušenia ruských zákonov na Ukrajine a nakoniec nezvestné osoby, ktoré boli odvlečené pred očitými svedkami bez udania akéhokoľvek dôvodu.

Aj pokiaľ by Rusko tieto osoby považovalo za vojenský personál, a tým pádom by spadali pod Ženevský dohovor o zaobchádzaní s vojnovými zajatcami, na základe svedectiev prepustených väzňov pravdepodobne stále porušuje časti dohovoru.

Podľa Kiseljova je úplný zákaz komunikácie s vonkajším svetom a neupozornenie krajiny zajatca o jeho zadržaní hrubým porušením medzinárodného práva. Toto zaobchádzanie by sa dokonca dalo považovať za formu mučenia.

Medzi ruské vojnové zločiny patria aj časté deportácie ukrajinských detí. Rusi umiestňujú tieto deti do takzvaných rekreačných centier, sirotincov, alebo si ich adoptujú pestúnske rodiny na území Ruska či v oblastiach, ktoré Rusko ovláda. Práve kvôli nezákonným deportáciám ukrajinských detí vydal Medzinárodný trestný súd (MTS) v Haagu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a detskú ombudsmanku Mariu Alexejevnu Ľvovú-Belovú.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentkou magisterského stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Absolvovala stáž na Úrade vlády SR. Zaujíma sa hlavne o medzinárodný terorizmus, pravicový extrémizmus a radikalizmus, ako aj šírenie propagandy.