Kto je Q? Vedci zistili, kto pravdepodobne stojí za hnutím QAnon

QAnon je konšpirácia, ktorá začala v USA v roku 2017 príspevkom na sieti 4chan. V posledných mesiacoch sa rozšírila takmer do celého sveta a pre mnohých ľudí sa tajomný Q stal priam modlou. Počítačoví inžinieri teraz zistili, kto za tým pravdepodobne stojí.

Dve rôzne skupiny forenzných lingvistov a počítačových inžinierov použitím dvoch rôznych techník dospeli k záveru, že Q sú pravdepodobne dvaja ľudia: juhoafrický technický novinár Paul Furber a počítačový podnikateľ Ron Watkins z Arizony. 

Donald Trump ako potenciálny autor 

Štúdie na odhalenie pôvodcu QAnonu vypracovali dve skupiny odborníkov. Prvá štúdia bola vypracovaná švajčiarskym startupom OrphAnalytics, a to Claude-Alainom Rotenom a Lionelom Pousazom. Druhú vypracovali francúzski počítačoví lingvisti Florian Cafiero a Jean-Baptiste Camps.

Švajčiarski vedci použili softvér na meranie podobnosti trojznakových vzorov vo viacerých textoch, a taktiež porovnávali zložitosť slovnej zásoby a syntaxe. Francúzsky tím použil umelú inteligenciu, ktorá sa učí vzory autorovho písania, rovnako ako sa softvér na rozpoznávanie tváre učí ľudské črty.

Oba tímy použili vzorky textu s viac ako 100-tisíc slovami od Q a najmenej 12-tisíc slov od každého z 13 autorov, ktorých analyzovali. Medzi potenciálnymi autormi bol aj Donald Trump, jeho manželka Melánia a syn Eric.

Kto je Q? 

„Q“ o sebe tvrdí, že je osoba z prostredia americkej vlády, ktorá má vojenské alebo spravodajské pozadie, a teda má prístup k tajným informáciám, ktoré mainstreamové médiá a vláda zamlčiavajú. Nasledovníci hnutia QAnon ho často vidia ako proroka či svätca.

Počítačoví inžinieri využili strojové učenie (machine learning) na porovnávanie jemných vzorcov v textoch, ktoré bežný čitateľ nedokáže odhaliť. Zistili, že pravdepodobne ide o dve osoby, keďže začiatkom roku 2018 sa začal štýl príspevkov meniť.

Prvé príspevky sú na štýl Paula Furbera, software developera a novinára z Južnej Afriky, ktorý sa dlhodobo zaujímal o americkú politiku a konšpiračné teórie.

Na začiatku roka 2018 sa príspevky od Q výrazne zmenili. Snahu o sokratovské otázky vystriedali skôr oznamy s množstvom výkričníkov a slov napísaných veľkými písmenami. V tej dobe sa  tiež správy od Q začali objavovať na inej stránke ako dovtedy. Q začal písať na 8chan, stránku patriacu Jimovi Watkinsovi, bývalému opravárovi vrtuľníkov americkej armády. Watkins okrem iného prevádzkoval pornografickú stránku v 90. rokoch a v roku 2016 vytvoril konšpiračnú pro-Trumpovskú webstránku, ktorú viedol jeho syn Ron Watkins.

O Ronovi Watkinsovi v úlohe Q sa špekulovalo už dávnejšie. V roku 2021 natočilo HBO dokumentárnu sériu „Q: Into the Storm“, ktorá odkrývala fungovanie QAnonu. 

Rita Katz, výkonná riaditeľka SITE Intelligence Group, na margo minisérie povedala, že „Ron Watkins je ten, kto má schopnosť byť Q alebo poznať Q… Stále chýba definitívny dôkaz“.

Nie je vylúčené, že k tisíckam správ od Q prispeli aj iní autori, najmä koncom roka 2017 počas spolupráce medzi Furberom a Watkinsom.

Furber v rozhovore s The New York Times odmietol, že by bol Q. Pripustil, že ich texty môžu byť podobné, keďže Q „prevzal naše životy, doslova. Všetci sme začali hovoriť ako on“.

Watkins takisto odmietol tvrdenie, že by stál za hnutím.

Vľavo Paul Furber, zdroj fotografie: The New York Times; vpravo Ron Watkins, zdroj fotografie: The Wall Street Journal.

Problém so špecifickým vyjadrovaním Q 

Patrick Joula, matematik z Duquesne University v Pennsylvánii, pre NY Times povedal: „Naozaj silná je skutočnosť, že obe nezávislé analýzy ukázali rovnaký vzorec“. David Hoover, odborník na identifikáciu autorov, uviedol, že vedci úspešne zvládli problém so špecifickým štýlom Q. Podľa neho je práca „dosť presvedčivá“.

Na druhej strane, Gerald McMenamin, forenzný lingvista z Nevadskej univerzity, pochybuje, že by si softvér vedel poradiť s charakteristickým štýlom Q. Ten je totiž plný krátkych viet, žargónov, sokratovských otázok či záhadných výrokov. Vedci však povedali, že aby nezmiatli softvér, vždy porovnávali rovnaký typ príspevkov. A príspevky Furbesa s Watkinsom sa nápadne podobali tomu, čo píše Q.

Tieto dve štúdie poskytujú prvý dôkaz o tom, kto s veľkou pravdepodobnosťou stojí za skupinou QAnon. Vedci, ktorí vypracovali tieto štúdie veria, že odhalenie tvorcov oslabí toxickú vieru nasledovníkov hnutia.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/