Podľa Facebooku Jair Bolsonaro porušil interné pravidlá spoločnosti týkajúce sa pandémie. Facebook spoločne s Instagramom, však video zo živého vysielania odstránili až po troch dňoch od jeho zverejnenia.
K podobnému kroku pristúpil aj YouTube. Brazílsky prezident navyše nemôže publikovať nové videá na svojom kanáli počas jedného týždňa. Ostatné videá však zostanú prístupné.
Bolsonaro od ukončenia svojho zákazu už stihol pridať nové video. Ide o zábery z podujatia, ktorého témou boli dodávky vody do najsuchších regiónov krajiny.
Bolsonaro kritiku za šírenie nepravdivých informácií odmieta
V zmienenom videu Bolsonaro tvrdí, že vakcíny nie sú účinné. Navyše dodáva, že u britských občanov sa po podaní dvoch dávok rozvíjalo ochorenie AIDS výrazne rýchlejšie ako sa očakávalo.
Brazílsky prezident sa voči kritike, ktorej čelil za údajné šírenie falošných správ v súvislosti s jeho tvrdením o AIDS, ohradil tým, že danú informáciu čítal v októbri minulého roka v jednom z článkov publikovaných v Brazílii.
Aj napriek tomu, že Facebook spoločne s Instagramom už v minulosti podnikli kroky voči brazílskemu prezidentovi, ide o vôbec prvé zmazanie videa, ktoré je súčasťou jeho týždenných živých vysielaní.
Tie sú neodmysliteľnou formou jeho politickej komunikácie, nakoľko slúžia ako priamy kontakt s podporovateľmi. Zároveň sa tešia veľkej popularite, čomu nasvedčujú štatistiky ich sledovanosti. Niektoré z videí dosahujú aj státisíce pozretí.
Bolsonaro má 14,6 milióna sledovateľov na Facebooku a takmer 19 miliónov na Instagrame. Jeho YouTube kanál má približne 3,5 milióna odberateľov. Jeho prívrženci sú aktívni aj na Whatsappe, kde si vo veľkej miere bolsonarove videá a príspevky preposielajú. Whatsapp zohral významnú úlohu aj počas prezidentskej kampane v roku 2018. V poslednom čase sa podporovatelia Bolsonaro pripájajú aj ku konkurenčným platformám, najmä Telegramu. Počet jeho followerov v októbri prekročil jeden milión.
Očkovanie a AIDS
Podľa spoločného programu OSN pre HIV a AIDS (UNAIDS) sú vakcíny COVID-19 schválené zdravotníckymi regulačnými orgánmi bezpečné pre väčšinu ľudí vrátane osôb pozitívnych na vírus HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS.
To, že medzi vakcínami proti koronavírusu a AIDS neexistuje žiadna spojitosť, dodáva aj Brazílska spoločnosť pre infekčné choroby (The Brazilian Society of Infectious Diseases).
Spájanie očkovania s vírusom HIV či následným ochorením AIDS patrí medzi populárne argumenty antivaxerov. Podobný naratív zdieľal v minulosti aj slovenský pseudovedecký portál Bádateľ.
Jair Bolsonaro – fanúšik sociálnych sietí
Sociálne médiá a šírenie dezinformácií patria medzi populárne nástroje Jaira Bolsonara a vo veľkej miere mu pomohli aj k prezidentskému víťazstvu v roku 2018.
Od vypuknutia pandémie Bolsonaro pravidelne šíril dezinformácie o víruse, či protipandemických opatreniach. Sociálne siete už v minulosti reagovali na viaceré jeho videá a príspevky obsahujúce nepravdivé tvrdenia.
Ešte v priebehu minulého roka Facebook a Instagram odstránili príspevky, porušujúce pravidlá platformy pre COVID-19, vrátane jedného videa, v ktorom tvrdil, že hydroxychlorochín lieči COVID-19 na celom svete.
Ten sa používa napríklad na liečbu malárie. Pred rokom však bolo dokázané, že zmienený liek stav pacientov nezlepšuje a nedochádza ani k zníženiu rizika úmrtia.
V júli 2021 platforma YouTube taktiež odstránila video, v ktorom odporúčal používať zmienený liek ako aj ivermektín proti COVID-19. Podľa vedeckých dôkazov však tieto lieky nie sú pri liečbe nového koronavírusu účinné.
Podobné názory vyjadril aj počas tohtoročného summitu OSN. Aj napriek podmienke účasti iba pre očkované osoby, Bolsonaro na pôde OSN vystúpil. Bol pritom jediným členom svojho sprievodu v New Yorku, ktorý nebol očkovaný.
Bolsonaro sa odvtedy snaží zabrániť odstráneniu svojich videí tým, že sa vyhýba explicitnému pomenovaniu oboch liekov. Namiesto toho hovorí o potrebe „včasnej liečby“ proti COVID-19.
Katastrofálne dôsledky
Okrem zľahčovania a popierania existencie vírusu (ktorým sa aj sám nakazil), na sociálnych sieťach, Bolsonaro a jeho blízki spolupracovníci taktiež útočia a zosmiešňujú politických oponentov, novinárov, ako aj viaceré factcheckingové organizácie.
Bolsonarove vyjadrenia a zľahčovanie pandémie pritom majú negatívny vplyv na zdravie ľudí a vývoj v krajine. Dôsledkom bolo, že Brazília dlho figurovala na druhej priečke v počte nových prípadov a úmrtí na COVID-19.Nezvládnutie pandémie, ku ktorej prezident aj priamo prispel, viedlo k vyšetrovaniu s cieľom preskúmať postup vlády v čase krízy, pri ktorej zomrelo vyše pol milióna občanov. Parlamentný vyšetrovací výbor v krajine obvinil Bolsonara zo zdravotníckej krízy a vyzval k tomu, aby bol obvinený za svoju nezodpovednú politiku.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/