Jedná sa o pokračovanie Trumpovho boja voči technologickým gigantom, trvajúceho odkedy mu boli zablokované osobné účty na týchto platformách. Žaloby zahŕňajú aj jednotlivých výkonných riaditeľov firiem. Niektorí právni experti a obchodné asociácie Trumpove tvrdenia kritizovali. Predpokladajú len veľmi malú šancu na úspech pred súdom.
Žaloby sú ale založené na argumentoch ideologicky blízkych jemu verným podporovateľom. Tí veria, že sociálne siete dlhodobo utláčajú a cenzurujú konzervatívne hlasy.
Čo vraví Prvý dodatok?
Podľa žaloby spoločnosti obmedzili Trumpove právo slobody slova vyplývajúce z Prvého dodatku Ústavy USA. Podľa právnych odborníkov podobné žaloby pred súdom v minulosti neuspeli.
Problémom je, že Prvý dodatok Ústavy možno v takomto prípade aplikovať len na štátne orgány, ktorými Facebook, Twitter ani Google nie sú. Jedná sa o súkromné spoločnosti s právom moderovať svoje platformy. Podľa ustanovenia známeho aj ako paragraf 230 nenesú firmy zodpovednosť za obsah uverejnený na ich platformách, pričom majú právo mazať príspevky porušujúce pravidlá používania.
Treba znárodniť súkromné firmy, aby sme zachránili slobodu slova?
Trumpov tím argumentuje, že jednotlivé spoločnosti by mali byť považované za štátnych aktérov, a preto na nich možno aplikovať Prvý dodatok Ústavy. Zároveň žiada zrušiť paragraf 230, ktorý Trump označil za protiústavný. Rovnako požaduje obnovenie prístupu na siete pre Trumpa a pre ďalších politikov, ktorým boli pozastavené účty. Žiadajú tiež zákaz akejkoľvek budúcej cenzúry voči bývalému prezidentovi. V rovnakom čase predložili poslanci z Republikánskej strany návrh ich plánu proti technologickým gigantom.
Samotné technologické spoločnosti sa však môžu obhajovať rovnakým argumentom slobody slova. Vzhľadom na malé šance úspechu sa má jednať skôr o politický ťah. Jeho cieľom môže byť urobiť z Trumpa mučeníka veľkých skorumpovaných liberálnych korporácií.
Experti sa zhodujú, že ide o jednu z mnohých žalôb, ktoré sa Trump zrejme nebude snažiť za každú cenu vyhrať, ale využije publicitu spojenú s prípadom na politické zisky. Okrem toho bola pozornosť prípadu dobre využitá aj na politický fundraising.
Súvisiace: Zraniteľná americká spoločnosť a Donald Trump ako najperspektívnejší kandidát. Čo všetko uniknuté dokumenty z Kremľa prezrádzajú?
Váš účet bol dočasne zablokovaný
Predchádzajúcemu prezidentovi boli zablokované účty ešte v januári tohto roku. Dôvodom bolo, že využil sociálne siete na rozširovanie klamstiev o svojej výhre vo voľbách a podnecoval k násiliu. To vyvrcholilo 6. januára 2021 útokom jeho podporovateľov na Kapitol.
Twitter zablokoval Trumpovi jeho účet na neurčito, Facebook na dva roky a YouTube, patriaci pod Google, mu taktiež zablokoval jeho kanál.
Bývalý realitný maklér si vybudoval kampaň prezentovaním svojich názorov na sociálnych sieťach, vďaka ktorým bol taktiež neustále v kontakte so svojimi podporovateľmi. Odkedy mu bolo odopreté právo byť aktívny na platformách si skúša založiť vlastnú sociálnu sieť, avšak doposiaľ bez výraznejších úspechov. Založil si aj blog, avšak ten bol po 29 dňoch a nízkej návštevnosti následne zrušený.