Denis Kapustin, známy aj pod pseudonymom Nikitin, je bývalý zápasník MMA, futbalový chuligán a samozvaný vodca Ruského dobrovoľníckeho zboru (RVC). Okrem toho je aj zakladateľom neonacistickej módnej značky, ktorá nesie názov jeho vlastnej MMA prezývky „White Rex“ (Biely Rex).
Podľa Roberta Clausa, výskumníka pravicového extrémizmu a kultúry futbalových fanúšikov, je Kapustin v posledných rokoch kľúčovou postavou extrémne pravicovej scény chuligánov v Európe. „Jeho bojové aktivity a značka výrazne posunuli profesionalizáciu extrémne pravicového násilia,“ tvrdí Claus.
Popularitu si pomaly získava aj v USA, a to prostredníctvom podcastov, v ktorých diskutuje o výhodách „aktívnych“ fašistických bojových klubov. Od januára 2021 totiž vydáva podcasty s Robertom Rundom, lídrom americkej neonacistickej skupiny Rise Above Movement („Hnutie povznes sa“). V júli 2021 dokonca nahral podcast aj s Christopherom Pohlhausom, veteránom americkej námornej pechoty a vodcom krajne pravicovej skupiny s názvom Blood Tribe („Krvavý kmeň“).
Agitácia cez podcast
Spoluhostiteľ podcastu Robert Rundo je v USA notoricky známym neonacistickým agitátorom. Okrem toho, že je lídrom krajne pravicovej skupiny, v minulosti čelil aj súdnemu procesu v súvislosti s násilím na protestoch MAGA v Charlottesville v roku 2017. Rundo neskrýva ani svoj obdiv voči Denisovi Kapustinovi. Práve jeho podnikateľské myšlienky a politiku bieleho nacionalizmu Rundo napodobňuje aj v USA.
Agitačný podcast, ktorý vznikol začiatkom roka 2021, je ďalším krokom v ich doterajšej spolupráci. Kapustin s Rundom v ňom už diskutovali o aktivitách fašistických klubov, útoku na Kapitol aj politickej perspektíve krajnej pravice v USA. V dôsledku neúspešnej vzbury Wagnerovcov proti režimu prezidenta Vladimira Putina tiež rozoberali, aké radikálne sú niektoré skupiny ozbrojenej opozície voči Putinovi.
V júli 2021 vydal Kapustin podcastový diel spolu s Christopherom Pohlhausom, veteránom námornej pechoty a extrémistickým aktivistom, ktorý v apríli tohto roka protestoval s Blood Tribe proti drag šou v štáte Ohio.
Podľa internetového spravodajstva The Intercept sa ich spolupráca pretavila do priateľstva, ktoré dodnes pretrváva. Pohlhaus sa totiž na Telegrame vyjadril, že plánuje vycestovať za priateľom Kapustinom, aby mu pomohol a taktiež vytvoril podobný neonacistický klub dobrovoľných vojakov bojujúcich za Ukrajinu.
„Pôjdem tam osobne s tímom veteránov, ktorí sa k tejto úlohe zaviazali,“ napísal Pohlhaus a dodal, že ak všetko pôjde správne, bude to „neonacistické spojenie pre anglosféru na Ukrajine“.
Názory expertov
Experti na boj proti extrémizmu vyjadrili obavy, že svojou militantnou neonacistickou ideológiou tento podcast povzbudzuje poslucháčov, aby zakladali vlastné nenávistné skupiny. Podľa Joshua Fisher-Bircha, analytika v neziskovej organizácii Counter Extremism Project, je ich podcast pre verejné publikum extrémne nebezpečný a z platformy PodOmatic by ho mali stiahnuť.
V minulosti bol podcast už dvakrát odstránený z hostiteľských platforiem Spreaker a PodOmatic kvôli šíreniu nenávistného obsahu. Avšak podľa informácií Vice News je na platforme PodOmatic opäť dostupný.
„Robert Rundo a Denis Kapustin propagujú biele nacionalistické hnutie zakorenené v extrémne pravicovej hypermaskulinite, ktorá sa zameriava na využitie fyzickej zdatnosti (…) na proselytizáciu [pozn. cielené získavanie podpory alebo nasledovanie určitej ideológie, doktríny, alebo náboženstva],“ dodal Fisher-Birch.
Extrémistické aktivity Ruského dobrovoľníckeho zboru
Rodený Moskovčan Kapustin sa ako tínedžer presťahoval do Nemecka a odtiaľ v roku 2017 smeroval na Ukrajinu, kde organizoval bojové kluby pre Ukrajincov, Rusov a neonacistov. Jeho krajne pravicové aktivity mu následne v roku 2019 od nemeckých autorít vyniesli 10-ročný zákaz vstupu do Schengenského priestoru.
Po vypuknutí plnoformátovej ruskej agresie pomáhal v auguste 2022 založiť na Ukrajine krajne pravicovú bojovú skupinu Ruský dobrovoľnícky zbor (RVC), zloženú z ruských občanov, ktorí bojujú proti vláde prezidenta Putina. Pre médium Financial Times Kapustin neskôr uviedol, že jeho bojovníci na Ukrajine dokázali prelomiť a dobiť niektoré z najprísnejšie strážených ruských pohraničných oblastí.
Reč bola o útokoch v Belgorodskej oblasti, avšak okrem toho RVC podnikol aj niekoľko marcových vojenských vpádov v Brianskej oblasti. Tieto útoky boli podľa Ruslana Puchova, riaditeľa Centra pre analýzu stratégií a technológií, klasickým príkladom partizánskych útokov na otvorenom mieste.
Kapustin sa v deň partizánskeho útoku v Brianskej oblasti vyjadril, že jeho zbor ukázal na tomto mieste bezbrannosť ruských vojenských jednotiek. Kancelária ruského prezidenta však nebola taká rýchla a svoju odpoveď pripravovala niekoľko dní. Putin nakoniec pohraničný útok opísal ako teroristický a prirovnal ho k vražde Darie Duginovej, televíznej moderátorky a dcéry krajne pravicového ideológa Alexandra Dugina, v auguste 2022.
RVC chce údajne partizánskymi útokmi obrániť Rusov a docieliť ich zachovanie „ako etnickej skupiny“. Podľa vodcu RVC Kapustina totiž Putin a jeho stúpenci „ničia ruskú etnickú skupinu“ a nahrádzajú ju umelým konceptom „politického národa“.
Obvinenia zo zástupnych vojen
Podľa Dmitrija Peskova, hovorcu Kremľa, partizánske útoky opäť potvrdzujú, že „ukrajinskí militanti pokračujú vo svojich aktivitách“ proti Rusku. Na argument, že útočníci boli etnickí Rusi, odpovedal: „Sú to ukrajinskí bojovníci z Ukrajiny. Na Ukrajine žije veľa etnických Rusov. Stále sú to však ukrajinskí militanti.“
Mychajlo Podoljak, poradca ukrajinského prezidenta Zelenského, sa k tomu vyjadril na Twitteri: „Ako viete, tanky sa predávajú v každom ruskom vojenskom obchode a partizánske skupiny sú zložené z ruských občanov.“
Podľa ukrajinskej spravodajskej služby ide navyše o nezávislú ruskú skupinu, ktorá má svoju vlastnú jednotku aj v Medzinárodnej légii územnej obrany Ukrajiny. Medzinárodná légia na Ukrajine však tvrdí, že so zborom nemá nič spoločné. Ukrajinskí vojenskí predstavitelia uviedli, že RVC je „nezávislý“, a že ukrajinské ozbrojené sily nevykonávajú bojové operácie v Rusku.
Podľa Iľju Ponomarjova, ruského opozičného politika a predstaviteľa Ruskej légie (samostatná skupina Rusov bojujúcich na ukrajinskej strane pod ukrajinským velením), má RVC kontakty s ukrajinskou armádou, no pôsobí iba v „šedej zóne“.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/