Ukrajina: bojuje sa aj v online priestore

Rusko vo štvrtok (24. februára) nenapadlo iba Ukrajinu, spustilo ofenzívu aj na sociálnych sieťach, ktorými šíri svoju propagandu. Najviac sa dezinformácie vyskytujú na platforme Telegram, odkiaľ sa šíria ďalej.

Vo štvrtok sa už od rána rozbehlo viacero proruských kanálov na platforme Telegram, ktoré sú známe šírením prokremeľskej propagandy. Od začiatku napadnutia Ukrajiny si mnohé z týchto kanálov pridali k svojmu menu „Z“.

Odkazujú tým na písmeno Z na bokoch ruských vojenských nákladných vozidiel. Podľa portálu The Independent si ruská armáda takto označuje vybavenie, aby vedeli svoje sily rozlíšiť od ukrajinských. Ukrajinská strana má totiž veľmi podobné tanky aj vozidlá.

Telegram ako hlavné bojisko 

Kým na Západe Telegram nie je až tak využívanou platformou, v Rusku je veľmi populárny. Napríklad ruská štátna televízia RT má na platforme viac než 200-tisíc sledovateľov.

Len niekoľko minút po ohlásení výbuchov v Donecku, Odese a Kyjeve poskytli kanály ako Donbass Insider a „Bellum Acta videá či podrobnosti z napadnutia v reálnom čase v ruštine, angličtine, španielčine a francúzštine. Ukazovali postupujúcich ruských vojakov či rakety dopadajúce pri veľkých ukrajinských mestách.

Ukrajinské vládne centrum proti dezinformáciam vytvorilo zoznam viacerých prokremeľských kanálov, ktorých prácu označilo za „informačný terorizmus“.

Zatiaľ nie je jasné, či tieto kanály šíria propagandu na pokyn Kremľa alebo sú len ideologicky spriaznené s Putinovým režimom. Viaceré nepravdivé tvrdenia z Telegramu sa už dostávajú aj na iné sociálne siete ako je Twitter, Instagram, či Facebook.

Šírenie správ a lží

Už niekoľko dní pred inváziou viacero telegramových kanálov šírilo množstvo informácií, viacero z nich pritom bolo špekulatívnych či falošných. Niekoľko kanálov opakovane tvrdilo, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj utiekol z krajiny. 

Vo štvrtok, okolo siedmej hodiny ráno ukrajinského času začali niektoré kanály tvrdiť, že Odesa padla. Aj keď to v priebehu hodiny dementovalo ukrajinské ministerstvo obrany, správa sa začala rýchlo šíriť po viacerých sociálnych sieťach. 

Len pár minút predtým, ako ukrajinské ministerstvo vnútra potvrdilo odpálenie balistických rakiet, proruský kanál „Intel Slava“ zverejnil ich zábery.

Rusi bombardujú len americké biologické laboratória

Od vypuknutia invázie na Ukrajinu sa začal na prokremeľských účtoch objavovať hashtag #USBiolabs. Pod týmto hashtagom sa objavujú príspevky tvrdiace, že pravou príčinou ruskej invázie sú tajné americké biologické laboratóriá, kde sa údajne vyrábajú smrteľné vírusy, medzi nimi aj Covid-19. 

Táto teória sa šíri aj medzi príslušníkmi hnutia QAnon, známeho svojimi konšpiračnými teóriami, na rôznych platformách.

Tvrdenie o biolaboratóriách šíria kremeľskí propagandisti približne od roku 2018. Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) vydala v roku 2020 vyhlásenie, v ktorom poprela existenciu laboratórií na svojom území, a taktiež vyzvala politikov, aby prestali šíriť nepravdivé informácie. 

V roku 2005 podpísalo ukrajinské ministerstvo zdravotníctva rámcovú dohodu s Ministerstvom obrany USA o zamedzení šírenia technológií, patogénov a poznatkov, ktoré možno použiť pri vývoji biologických zbraní. 

V rámci tejto dohody sa zmodernizovalo množstvo štátnych laboratórií. SBU už predtým zdôraznila, že tieto laboratóriá sú financované zo štátneho rozpočtu a sú podriadené ministerstvu zdravotníctva a Štátnej službe Ukrajiny pre bezpečnosť potravín a ochranu spotrebiteľa.

Ukážka dezinformácie šíriacej sa na slovenskom Facebooku.

V tomto momente je kritické myslenie a overovanie si faktov dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Spolu s konvenčnou vojnou na Ukrajine totiž prebieha aj rozsiahla dezinformačná a propagandistická kampaň.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/