Keď Elon Musk oznámil kúpu sociálnej siete Twitter, časť extrémistického spektra tento krok vítala ako návrat slobody prejavu.
Šéf spoločností Tesla a SpaceX konkrétne plány doteraz neprezradil a nie je jasné, či na platforme dôjde k zásadným zmenám. Jeho názor na slobodu slova však znepokojuje časť expertov, ktorí sa obávajú nárastu obťažovania, nenávistných prejavov aj šírenia dezinformácií.
Absolútna sloboda slova
Najbohatší muž planéty sa v otázke slobody prejavu sám označuje za absolutistu. Verí, že akýkoľvek obsah, ktorý neprekračuje zákon, by mal byť povolený. Slobodu prejavu považuje za základ fungujúcej demokracie a podľa jeho slov mu záleží na zlepšení súčasného stavu diskusie, ktorá na sociálnej sieti prebieha.
Už v minulosti kritizoval opatrenia platformy na regulovanie kontroverzného obsahu, ktoré podľa neho často zachádzajú priďaleko. Súčasná moderácia obsahu na Twitteri spočíva v odstraňovaní účtov, ktoré porušujú pravidlá komunity – nemusí ísť teda o nevyhnutne nelegálny obsah.
Experti sa preto obávajú návratu účtov, ktoré boli kvôli porušovaniu spomínaných pravidiel zablokované. Najväčším otáznikom je eventuálny návrat bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý ale takýto scenár zatiaľ odmieta. Musk však vyhlásil, že rozhodnutie zakázať Trumpov účet bola chyba a Twitter by v budúcnosti nemal vydávať žiadne permanentné zákazy.
Návrat na platformu však ohlásili priaznivci QAnonu aj pravicová politická organizácia America’s Frontline Doctors, ktorá sa zviditeľnila šírením dezinformácií ohľadom pandémie a vakcín proti ochoreniu Covid-19.
Potenciálne problémy
Bývalí zamestnanci platformy, analytici aj experti upozorňujú na skutočnosť, že regulačné opatrenia sa v minulej dekáde vyvíjali na základe poznania toho, ako môžu byť sociálne siete zneužité. V niektorých krajinách bol Twitter politickými elitami zneužitý na umlčanie kritikov, manipuláciu verejnej mienky či podnecovanie násilia.
Podľa Emersona T. Brookinga, výskumníka think-tanku Atlantic Council, si Musk neuvedomuje celý rozmer problematiky, ktorý zahŕňa aj zahraničných agentov, terorizmus či reguláciu obsahu v dobe vojny.
Kontroverzie vyvolal aj Muskov návrh ohľadom algoritmu Twitteru. Podľa Muska by mal mať otvorený zdrojový kód. Zdrojové kódy platformy by tak boli verejne dostupné pre všetkých užívateľov, čím chce Musk zvýšiť dôveryhodnosť siete. Ide však o komplexný systém a niektoré detaily jeho fungovania sú záhadou aj pre samotný Twitter.
Republikán Mike Rogers z Výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby pri takomto kroku hovorí o možnom zosilnení dezinformačných kampaní a zavádzajúceho obsahu.
Falošná panika?
Elon Musk sa k novej podobe platformy bližšie nevyjadril, väčšina scenárov preto zostáva v rovine špekuácií.
Objavujú sa však aj názory, podľa ktorých by ohlásená zmena vlastníctva mohla pomôcť zamedziť šíreniu dezinformácií. Musk sa totiž verejne pohráva s myšlienkou verifikácie všetkých užívateľov, v dôsledku čoho by na sociálnej sieti mohli pôsobiť už len overené účty.
Takýto scenár, ktorý platforma dlhodobo odmietala, by mal teoreticky znemožniť využívanie botov či falošných účtov zahraničnými aktérmi. Elise Thomas z Australian Strategic Policy Institute (ASPI) ale poukazuje na možnú neefektívnosť takéhoto kroku, ktorý môže navyše viesť k ohrozeniu súkromných dát.
Problematika regulácií
Nech už Elon Musk vo svojej novej pozícii zaujme akýkoľvek postoj, stále nie je isté, či bude mať zmena vlastníka výrazný dopad na užívateľskú skúsenosť.
Pár dní pred Muskovým vyhlásením prišla Európska únia s prelomovým návrhom zákona o veľkých platformách s názvom Digital Services Act. Ten by po novom ukladal spoločnostiam, prevádzkujúcim sociálne médiá, povinnosť monitorovať a odstraňovať škodlivý obsah.
Bez ohľadu na to, či sa touto reguláciou inšpirujú aj Spojené štáty americké, alebo nie, je podľa analytikov vysoko pravdepodobné, že ovplyvní aj americké spoločnosti vrátane Twitteru. Nakoľko je pre spoločnosti zložité a často nákladné fungovať v rámci 2 regulačných rámcov, z operatívnych dôvodov je pre ne výhodnejšie prispôsobiť sa vyššiemu štandardu.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/