TikTok si nevie dať rady s dezinformáciami. Dôkazom je virálne video popierajúce zmenu klímy

V posledných týždňoch sa na známej sociálnej sieti TikTok virálne šíri video, ktoré popiera klimatickú zmenu. Video má milióny zhliadnutí a neustále ho nanovo zverejňujú ďalšie účty. Bezmocnosť platformy je v jasnom kontraste s deklarovanou snahou o dôslednejší boj proti klimatickým dezinformáciám.

Napriek tomu, že TikTok sa nedávno zaviazal k dôslednejšiemu presadzovaniu svojej antidezinformačnej klimatickej politiky, platforma má aj naďalej problém s veľkým množstvom obsahu, ktorý popiera zmenu klímy alebo o téme šíri dezinformácie.

TikTok zahltený dezinformáciami

TikTok je obľúbený najmä medzi mladšou generáciou. Dáta ukazujú, že deti a tínedžeri na celom svete čoraz viac preferujú pozeranie videí na TikToku než na YouTube. Denne v priemere strávia na platforme 91 minút. Iné dáta ukazujú, že u dospelých z USA je to približne 46 minút.

Popularite napomáha špeciálny algoritmus. Ten na základe získaných dát o používateľoch zobrazuje videá „šité na mieru“. Generuje teda stále nový a zaujímavý obsah, vďaka ktorému používatelia strávia na platforme niekoľko desiatok minút.

Obsah obľúbenej platformy je však zahltený dezinformáciami. Podľa analytikov, ktorí skúmali výsledky vyhľadávania informácií cez sociálnu sieť TikTok, dezinformačný obsah obsahuje až jedno z piatich videí ponúknutých platformou. Berúc do úvahy, koľko času ľudia strávia na TikToku a koľko videí si za ten čas môžu pozrieť, tak množstvo dezinformačného obsahu, s ktorým prídu do kontaktu, je obrovské.

Medzi často sa šíriace dezinformácie patrí obsah, ktorý popiera alebo iným spôsobom zavádza o klimatickej zmene. TikTok sa preto rozhodol pre dôslednejšie vynucovanie svojej klimatickej antidezinformačnej politiky. O tomto rozhodnutí informoval symbolicky 22. apríla na Svetový deň Zeme.

Biznismen, ktorý popiera klimatickú zmenu

Platforma sa na základe svojich usmernení zaväzuje vymazať akýkoľvek obsah, ktorý bude podkopávať všeobecne vedecky dokázané fakty o globálnej zmene klímy.

Napriek tomu sa v poslednej dobe na TikToku šírilo práve takéto video. To zobrazuje Dana Peñu, amerického biznismena, konfrontovaného otázkou z publika. Video pochádza z roku 2017 z londýnskej premiéry dokumentárneho filmu o Peñovi.

Po tom, ako sa istý účastník premiéry spýtal, čo urobia bohatí ľudia so zmenou klímy, Dan Peña odpovedal: „Finančné inštitúcie a banky vedia, že (klimatická zmena) sa neudeje.“ Bez podloženia akýchkoľvek valídnych dôkazov dodal, že „to je ten najväčší podvod, aký bol v tomto storočí spáchaný na ľudstve“.

Britské médium BBC sa rozhodlo s Peñom skontaktovať. V rozhovore s novinármi si za svojimi výrokmi vytrvalo stál. Zmienil sa o tom, že klimatická zmena je „historickou normou“ už tisícky rokov a že „to nie je nič nové“.

Pochybuje o tom, že klimatická kríza je reálnou hrozbou a skepticky sa pozerá aj na efektívnosť opatrení navrhovaných aktivistami v oblasti zmeny klímy vzhľadom na rastúce emisie z Číny.

Jeho argumenty sú príkladom tzv. klimatickej prokrastinácie, keďže Peña pracuje s popieraním naliehavosti riešenia zmeny klímy, a zároveň usiluje o prenášanie zodpovednosti na iných (v tomto prípade Čínu).

Antidezinformačná politika TikToku nemusí byť efektívna

Hoci sú výroky Peñu v rozpore s dôkazmi o klimatickej zmene, video bolo viackrát editované a znovu zverejnené inými účtami. Dnes už viac ako deväť miliónov zhliadnutí. Šíri sa nielen v angličtine, ale aj v mnohých iných jazykoch, čím sa dostáva k vyššiemu počtu používateľov.

Podľa Roshana Salgada D´Arcy, vedeckého spravodajcu, ktorý využíva sociálne siete na odhaľovanie virálnych videí šíriacich dezinformácie o klimatickej zmene, je spomínané video s Peñom „dôkazom, ako jednoducho sa šíria zlé argumenty na TikToku“.

Aj keď BBC upozornila na zavádzajúce video a nahlásila množstvo ďalších, ktoré s ním súviseli, TikTok nebol schopný všetky odstrániť. Fakt, že tak neurobil, otvára priestor na pochybnosti o tom, či je jeho klimatická antidezinformačná politika presadzovaná efektívne.

Dr. McNeall z Met Office, britskej národnej meteorologickej služby, víta snahu TikToku bojovať proti dezinformáciám, no vyjadril pochybnosti, či takýto boj dokáže platforma vyhrať. Myslí si preto, „že by sme sa mali zamerať skôr na zdieľanie vhodných informácií o klíme než na odstraňovanie tých, ktoré sa nám nepáčia.“

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/