TikTok si chce získať dôveru európskych krajín. Projekt Clover má znížiť bezpečnostné riziká

Spravodajské služby varujú pred hrozbou zneužitia dát Čínou, kde spoločnosť sídli. Platforma sa však bráni a chce zvýšiť dôveru prostredníctvom nového plánu na lokálne uskladnenie dát. V rovnakom čase podporil Biely dom zákon na zákaz používania aplikácie.

TikTok dlhodobo čelí kritike v súvislosti s potencionálnou hrozbou kyberšpionáže. Spojené štáty americké ešte v minulom roku zakázali používanie aplikácie na zariadeniach štátnych zamestnancov. K podobným opatreniam obmedzujúcim sociálnu sieť pristupuje už aj Európska únia a vlády niektorých jej členských štátov.

Inštitúcie EÚ na čele s Európskou komisiou a Radou EÚ nasledované Európskym parlamentom nariadili zamestnancom odinštalovať aplikáciu TikTok zo svojich mobilných telefónov. Medzi členské štáty, ktoré pristúpili k podobným opatreniam, patrí Estónsko, Dánsko, Fínsko, Holandsko, Nemecko a Švédsko.

Český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť vydal začiatkom marca odporúčanie pre zamestnancov kritickej a štátnej infraštruktúry na odinštalovanie aplikácie z mobilných telefónov. K podobnému odporúčaniu pre štátnych zamestnancov pristúpilo aj Slovensko. Ostatné krajiny situáciu monitorujú, ale nie je vylúčené, že rovnako pristúpia k obmedzeniam.

Ukladanie dát na lokálnych serveroch má zvýšiť bezpečnosť používateľských údajov

Sociálna sieť s cieľom znížiť dopad obmedzení a zvýšiť dôveru v aplikáciu predstavila Projekt Clover. V rámci neho má dôjsť k ukladaniu dát európskych používateľov na lokálnych serveroch v Európe.

Službu má zabezpečiť tretia strana, ktorá bude vykonávať nestranný audit kybernetickej bezpečnosti, kontrolovať ochranu a tok údajov a nahlasovať akékoľvek incidenty. K dátovému centru v Dubline, ktoré funguje od minulého roka, pribudne v írskej metropole ešte jedno. Tretie dátové centrum vznikne v nórskom meste Hamar. 

Nórske centrum vybuduje spoločnosť Green Mountain, ktorá dbá na udržateľnosť a životné prostredie. Dátové centrum bude čerpať energiu z obnoviteľných zdrojov a ochladzovať sa bude prirodzenejšie vďaka chladnejšej klíme. Teplo produkované zo serverov sa bude využívať ako zdroj energie v blízkosti centra. Dátové centrá majú ročne stáť 1,2 miliardy eur a prenos dát by sa mal ukončiť na začiatku roka 2024.

TikTok v správe o plánovanom opatrení v Európe uviedol, že na minimalizácii presunu dát z kontinentu pracuje už od roku 2021. „Projekt Clover posilňuje náš záväzok k európskemu prístupu k správe údajov, ktorý kladie ochranu používateľských údajov do jeho jadra a je v súlade s princípom suverenity údajov. Veríme, že jeho implementácia zaistí, že 150 miliónov ľudí, ktorí každý mesiac prichádzajú na TikTok, bude využívať špičkovú ochranu a bezpečnosť údajov,“ uviedol Theo Bertram, viceprezident pre vládne vzťahy a verejnú politiku v Európe.

Projekt Clover na spracovanie dát v Európe je inšpirovaný podobným princípom, na akom funguje Projekt Texas navrhnutý pre USA.

USA pripravujú zákon na zákaz TikToku

Hlavnou obavou v oblasti kybernetickej bezpečnosti je potenciálne zneužitie údajov o používateľoch čínskymi úradmi. Aplikáciu vlastní spoločnosť ByteDance so sídlom v Pekingu.

Firma tvrdí, že čínskej vláde dáta nikdy neposkytla. Jej zamestnanci však mali prostredníctvom aplikácie vlani sledovať novinárov v Číne a USA. V súčasnosti tiež prebiehajú viaceré vyšetrovania v súvislosti s ochranou osobných dát a potenciálne nezákonným prenosom používateľských údajov z EÚ do Číny. 

V USA rastie tlak na ráznejšie obmedzenia TikToku. Biely dom podporil návrh zákona, ktorý by umožnil obmedzenie či až zákaz čínskej sociálnej siete a iných zahraničných technológií, ktoré predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť.

V americkom Senáte sa začiatkom marca konalo každoročné vypočúvanie vedúcich pracovníkov spravodajských služieb v oblasti hrozieb pre národnú bezpečnosť. Podľa šéfa FBI Chrisa Wraya predstavuje TikTok bezpečnostnú hrozbu. Naznačil tiež riziko zneužitia platformy na manipuláciu verejnej mienky v hypotetickom prípade, že by Peking napadol Taiwan.

Toto je nástroj, ktorý je v konečnom dôsledku pod kontrolou čínskej vlády – a podľa mňa to vyvoláva obavy o národnú bezpečnosť,povedal Wray. Riaditeľka národnej spravodajskej služby Avril Hainesová označila TikTok za „najvážnejšieho a najdôslednejšieho spravodajského rivala“.Medzi ďalšie krajiny, ktoré obmedzili používanie TikToku, patrí napríklad Kanada, Taiwan, India a Pakistan. India zakázala TikTok a ďalšie čínske aplikácie už v roku 2020. Stalo sa tak po stretoch na čínsko-indických hraniciach, kde zomrelo 20 indických vojakov. Viaceré štáty sú však opatrné kvôli obavám o naštrbenie vzťahov s Pekingom.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala medzinárodné vzťahy a európske štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne. V súčasnosti sa venuje boju proti hybridným hrozbám na štátnej úrovni. Zaujíma sa o strategickú komunikáciu, technológie v oblasti bezpečnosti a aktuálne dianie na medzinárodnej scéne.