Stalinova popularita v Rusku rastie. Jeho krvavý odkaz hrá úlohu aj pri ospravedlňovaní agresie na Ukrajine

Rusi si 5. marca pripomenuli 70. výročie Stalinovej smrti. Ani po rokoch sa obdiv bývalého revolucionára a vodcu Sovietskeho zväzu v Rusku nevytráca, práve naopak.

Ruské štátne médiá už pred útokom na Ukrajinu dlhodobo propagovali Stalina a jeho režim. Vďaka tomu jeho popularita v krajine stále rastie. Inak tomu nie je ani teraz.

70 rokov po smrti sovietskeho diktátora sa na Červenom námestí v Moskve zišli priaznivci a podporovatelia bývalého vodcu. Velebili Putina za to, že sa „postavil proti nacizmu“  tak, ako to urobil jeho predchodca počas druhej svetovej vojny. Je to súčasť ruskej propagandistickej kampane, ktorá nadväzuje na dlhú tradíciu sovietskej propagandy. Cieľom je prezentovať ruských lídrov ako bojovníkov proti nacizmu a osloboditeľov Európy. Avšak realita je často iná. Aj samotný Molotov-Ribbentropov pakt ukazuje, že Sovietsky zväz nebol vždy spojencom v boji proti nacizmu.

Podpora Stalina v Rusku rastie 

Aj po rokoch sú názory Rusov na sovietskeho diktátora rôzne. Zatiaľ čo zástancovia demokratických hodnôt si 5. marca pripomínajú hlavne oslobodenie od tyranie, Stalinovi podporovatelia aj tento rok zasypali jeho bustu kvetmi.

Podľa prieskumov Levada Centra, ktoré vykonáva prieskumy verejnej mienky, malo v roku 2021 až 71 % ruských respondentov k Stalinovi pozitívny postoj. „Prečo by som mal mať k nemu zlý postoj,“ komentoval tému 31-ročný Andrej z Moskvy. Ten Stalina vníma ako silnú osobnosť a chváli ho za víťazstvo v druhej svetovej vojne.

Stalinovo vedenie síce prispelo k rýchlej industrializácii a víťazstvu nad nacistami v druhej svetovej nojne, no následkom jeho tvrdej tridsaťročnej diktatúry zomreli milióny ľudí. Pravidelne totiž posielal nepohodlné osoby, politických a názorových oponentov do gulagov, väznil alebo popravoval každého, kto mu odporoval. 

Celkovo bolo v týchto čistkách zabitých asi 750-tisíc ľudí. Ďalších približne 5 miliónov ľudí zomrelo počas hladomorov na Ukrajine spôsobených kolektivizáciou poľnohospodárstva.

Jeho dohoda s nacistickým Nemeckom o vzájomnom neútočení známa ako pakt Molotov-Ribbentrop otvorila cestu pre nemeckú inváziu do Poľska a začiatok druhej svetovej vojny. Sovietsky zváz sa podpísaním paktu snažil získať čas na vybudovanie vojenskej sily a prípravu na nevyhnutnú vojnu s Nemeckom. Pakt bol odsúdený ako zrada kolektívnej bezpečnosti. Viedol tiež k neistému vzťahu Sovietskeho zväzu a západných mocností počas druhej svetovej vojny. 

Ako je Stalin spájaný s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine? 

Kremeľ už od začiatku vojny na Ukrajine tvrdí, že bojuje o národné prežitie a proti ukrajinským „neonacistom“. Vďaka tomu sa do popredia opäť dostávajú spomienky na bývalého sovietskeho vodcu.

Reportéri z média Politico sa rozprávali s niekoľkými ľuďmi, ktorí si začiatkom marca prišli na Červené námestie pripomenúť 70. výročie Stalinovej smrti. Mnohí chválili Stalina za to, že sa postavil nacizmu. Zároveň ho prirovnávali k Putinovi, ktorý sa podľa nich snaží robiť to isté na Ukrajine. Vodca komunistickej strany Gennadij Zjuganov sa dokonca vyjadril, že Putin by si mal brať zo Stalina príklad a začať bojovať „skutočným spôsobom“.

Podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry Ria Novosti, ktorá publikovala článok s názvom „Stalin je zbraňou v boji medzi Ruskom a Západom“, je kritika Stalina nielen protisovietska, ale aj rusofóbna a mierená na rozdelenie Ruska.

Aj keď počas Putinovej vlády popularita Stalina rastie, samotný ruský prezident sa prezentuje ako nástupca cárov, nie sovietskych vodcov. To je dôvodom, prečo sa tentoraz štátne médiá v Rusku výročiu Stalinovej smrti venovali relatívne málo.

Bývalý poradca Kremľa Sergej Markov sa domnieva, že dôvodom môže byť nielen neochota ruskej vládnucej elity spájať sa s akoukoľvek konkrétnou ideológiou, ale aj Stalinov kontroverzný odkaz.

Podľa Markovovho vyjadrenia na Telegrame by sa však v prípade ďalších neúspechov Ruska na Ukrajine mohol Stalinov odkaz znovu objaviť ako ústredná téma politického diskurzu.

V snahe zakryť vojenské zlyhania sa Putin odvoláva na Stalinove víťazstvá 

Kremeľ sa pravidelne odvoláva na víťazstvá počas druhej svetovej vojny v snahe vysvetliť neúspechy na Ukrajine.

„Je to neuveriteľné, ale je to tak: opäť nás ohrozujú nemecké tanky. Znovu a znovu musíme odrážať agresiu kolektívneho Západu,“ povedal Putin počas jeho prejavu začiatkom februára vo Volgograde, bývalom Stalingrade. Tu sa počas druhej svetovej vojny odohrali najväčšie boje medzi Sovietskym zväzom a nacistickým Nemeckom.

Pravdou však je, že Rusko nebojuje proti Západu, ale proti Ukrajine, a nie preto, lebo sa Západ proti Rusku kolektívne „spikol“, ale preto, že Moskva narušila vnútornú integritu autonómneho štátu, ktorý s Ruskom nechce mať nič spoločné.

Odvolávanie sa na historické víťazstvá je tak jednoduchou komunikačnou stratégiou, ktorú Kremeľ používa, keď sa súčasné vojenské zlyhania na domácej scéne ťažko vysvetľujú. Neustále opakovanie tých istých nepodložených tvrdení o boji proti nacizmu je kľúčovou a dlhodobou črtou ruskej propagandy používanou na dosahovanie imperialistických záujmov Kremľa.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentka magisterského stupňa Medzinárodnej politickej ekonómie na holandskej Univerzite v Groningene. Zaujíma sa o témy v oblasti geopolitiky, finančných trhov a ekonomických aj bezpečnostných aspektov migrácie. Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdia Univerzity Komenského v Bratislave, počas ktorého absolvovala študijný pobyt Erasmus+ na írskej Univerzite v Limericku.