Rusku hrozí po prijatí nového zákona informačný blackout

Experti z Organizácie spojených národov (OSN) varujú pred informačným výpadkom spôsobeným novým zákonom o rozširovaní falošných správ. Ten sa vyhráža vysokými trestami každému, kto verejne vystúpi proti vládnej propagande týkajúcej sa ruských ozbrojených síl.

Nezávislá rada expertov, zodpovedná za monitorovanie a vyšetrovanie diania v jednotlivých členských krajinách OSN, vyzvala medzinárodnú vyšetrovaciu komisiu, aby plne vyšetrila a zabezpečila zodpovednosť za porušovanie slobody prejavu v Rusku. Žiada tiež bezpečnosť novinárov na Ukrajine.

Vyšetrovacia komisia bola nedávno zriadená Radou OSN pre ľudské práva a o jej odporúčaniach bola verejnosť informovaná cez Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Zákon o falošných správach

Reakcia prichádza po tom, čo začiatkom marca 2022 dolná komora ruskej Dumy schválila dodatok k trestnému zákonníku. Nový dodatok občanom zakazuje rozširovať „falošné správy“ o ozbrojených silách Ruska a ich operáciách.

V skutočnosti však ide o správy, ktoré sú v rozpore s oficiálnou vládnou propagandou.

Podľa Vjačeslava Volodina, predsedu Dumy, bude tento zákon už čoskoro vynucovať tresty pre tých, ktorí šíria nepravdivé informácie a robia vyhlásenia, ktoré diskreditujú ruskú armádu alebo verejne volajú po sankciách proti Rusku. Ten, kto nový zákon závažne poruší, môže čeliť až pätnástim rokom vo väzení. Podľa ruskej vlády bol zákon schválený pre „ochranu pravdy“.

Zahraničné médiá s kanceláriami v Rusku sa sťahujú preč z krajiny

V priebehu prvého týždňa od schválenia zákona oznámilo niekoľko mediálnych gigantov, že svoje aktivity v Rusku pozastavia na neurčito. Sú nimi napríklad televízne stanice CNN a CBS, portál Bloomberg a noviny The New York Times.

Cliff Levy, editor The New York Times, upozornil na vážnosť situácie a povedal, že k ničomu podobnému nedošlo ani v období Studenej vojny.

Ide pritom o ďalší pokus ruskej vlády vyhnať z krajiny nezávislé spravodajstvo. Koncom februára už vláda zakázala činnosť niektorých zahraničných médií, ako je medzinárodná rozhlasová stanica RFE (Rádio Slobodná Európa), britské BBC a nemecké Deutsche Welle.

Situácia sa dotýka aj nezávislých domácich médií, ktorým zostávajú len dve možnosti, pokiaľ nechcú čeliť trestnému stíhaniu. Buď musia úplne prerušiť svoju činnosť, alebo porušiť vlastnú integritu a cenzurovať svoje reportáže.

Zákon sa dotkne aj protestov proti vojne na Ukrajine

Experti OSN poukazujú na fakt, že zákon je pre vládu výhodne načasovaný aj z dôvodu rastúcich nepokojov v ruských mestách, v ktorých ruskí občania verejne odmietajú vojnu na Ukrajine.

Pod nový dodatok by totiž spadali aj demonštranti protestujúci proti prítomnosti ruských vojsk na území Ukrajiny. Po celej krajine narastá počet obvinení z neadekvátneho použitia sily a masového zatýkania demonštrantov políciou. OSN správy označuje za alarmujúce.

Prvoradou zodpovednosťou úradov pri policajných zhromaždeniach má totiž byť ochrana tých, ktorí pokojne protestujú a uľahčovanie uplatňovania práva na slobodu zhromažďovania.

Podľa OSN obmedzením podávania správ a blokovaním prístupu k informáciám online úrady zničia posledné zvyšky nezávislých a pluralitných médií v Rusku. Zároveň tiež zbavia obyvateľstvo ich práva na prístup k správam. Zákon tiež prichádza v kritickom čase, keď milióny Rusov oprávnene požadujú pravdivé informácie o súčasnej situácii na Ukrajine.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentkou magisterského stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Absolvovala stáž na Úrade vlády SR. Zaujíma sa hlavne o medzinárodný terorizmus, pravicový extrémizmus a radikalizmus, ako aj šírenie propagandy.