Rusko vyšetruje Netflix kvôli „gay propagande“

Najznámejší poskytovateľ streamovacích služieb Netflix čelí obvineniam z údajného porušenia ruského zákona o „gay propagande“, ktorý zakazuje „propagáciu netradičných sexuálnych vzťahov maloletým osobám“.

Rusko Netflix propaganda

Rusko v posledných rokoch výrazne rozšírilo zákony a nariadenia sprísňujúce kontrolu nad médiami, online obsahom a súkromím komunikácie. Vláda si pomocou nich vybudovala celý arzenál nástrojov na filtrovanie informácií prístupných ruským občanom. 

S nárastom popularity online streamovacích platforiem v krajine bolo len otázkou času, kedy sa aj tieto služby stanú terčom obmedzení a cenzúry.

Netflix, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie platené streamovacie platformy v Rusku, bol verejnou komisárkou pre ochranu rodiny obvinený z nezákonného rozširovania propagandy. 

Spoločnosť údajne porušuje ruský zákon známy ako „zákon o gay propagande“, ktorý zakazuje propagáciu netradičných sexuálnych vzťahov osobám mladším ako 18 rokov. Do tejto kategórie patria všetky témy týkajúce sa LGBT komunity. 

Distribúcia LGBT obsahu maloletým ako popieranie tradičných rodinných hodnôt

Hlavným predmetom sťažnosti je, že Netflix označil časť svojho LGBT obsahu ratingom „16+“. Podľa súčasnej legislatívy je však možné vysielanie alebo streamovanie tzv. „deviantných“ materiálov len s hodnotením „18+“. Medzi takéto materiály podľa zákona patria aj filmy a seriály s LGBT tematikou.

Komisárka Olga Baranets vo svojej sťažnosti Ministerstvu vnútra vychádzala z ruského federálneho zákona, ktorý bol v roku 2013 prijatý za účelom „ochrany detí pred informáciami popierajúcimi tradičné rodinné hodnoty“. Podobný kontroverzný zákon bol nedávno prijatý aj v Maďarsku.

V prípade dokázania viny z porušenia ruského zákona hrozí Netflixu pokuta 1 milión rubľov (11 769 eur). Služba môže byť tiež dočasne pozastavená, a to až na 90 dní.

Na medzinárodnej úrovni bolo Rusko za svoju anti-LGBT legislatívu tvrdo odsúdené. Zákon z roku 2013 čelil rozsiahlej kritike najmä zo strany ľudskoprávnych organizácií ako Amnesty International, Article 19 a Human Rights Watch.

Podľa nich ide o priamy zásah do práv komunity, ktorý odopiera dospievajúcim ľuďom právo na vzdelanie v zásadných oblastiach ich života. Európsky súd pre ľudské práva v roku 2017 uviedol, že zákon o „gay propagande“ dáva priestor hostilite a diskriminácii v ruskej spoločnosti a porušuje právo na slobodu prejavu.

Ruské snahy o sprísnenie regulácií naberajú na sile  

Vyšetrovanie služby Netflix a možné sankcie nepredstavujú jediný ruský pokus o obmedzenie streamovacích platforiem. V máji minulého roku bola z porušenia rovnakého zákona obvinená služba Disney+. Dôvodom bolo, že vydala krátky animovaný film, ktorého hlavnou postavou je homosexuál.

Ruský úrad Roskomnadzor nedávno navrhol zmeny viacerých zákonov týkajúcich sa regulácie médií, ochrany detí pred škodlivým obsahom a distribúcie už spomínanej „gay propagandy“.

Filmy a seriály, ktoré zobrazovali „deviantné a netradičné sexuálne vzťahy“ boli doteraz prístupné ľuďom starším ako 18 rokov. Nové pravidlá navrhované Roskomnadzorom by ich mali zakázať úplne. 

Ruskí poskytovatelia internetových služieb tak budú nútení zablokovať časť obsahu, čím po prvýkrát dôjde k zásadnejšiemu ovplyvneniu online streamovania.

Rusko sa v posledných mesiacoch zameralo na zahraničné technické spoločnosti aj na širšej úrovni. Úrady uviedli, že spoločnosti ako Apple, Meta, Google, TikTok, Telegram a Twitter budú musieť v krajine do konca roka 2021 zriadiť oficiálne pobočky. V opačnom prípade budú čeliť reguláciám, či dokonca potenciálnemu zákazu pôsobenia.

Toto rozhodnutie predstavuje ďalší pokus o zamedzenie vplyvu zahraničných spoločností a prísnejšiu kontrolu internetu v Rusku.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/