Rusko prišlo s vlastnou verziou Wikipédie. Na Runiversalis sa šíria len naratívy v súlade s prokremeľskou propagandou

Zmienku o vojne na Ukrajine či LGBTQ+ obsah by sme na ruskej náhrade Wikipédie hľadali márne. Runiversalis sa vyhraňuje voči západnému chápaniu sveta a svojim čitateľom ponúka obsah „očistený od liberálnych naratívov“.

Podľa informácií uvedených na portáli WhoIs, ktorý odhaľuje osoby stojace za konkrétnou webovou stránkou, bola doména Runiversalis zaregistrovaná už 9. júna 2022. Do širšieho povedomia ľudí sa však dostala až v auguste, keď ju tvorcovia predstavili na sociálnej sieti Telegram.

„To, o čom sme tak dlho rozprávali, sa konečne stalo skutočnosťou, ruský internet má svoju vlastnú verziu encyklopédie,“ napísal na sociálnej sieti ruský politik Anton Gorelkin a výrazne tak prispel k zvýšeniu popularity novej platformy.

Gorelkin, ktorý je zároveň aj podpredsedom výboru štátnej Dumy pre informačnú politiku, informačné technológie a komunikáciu, vysvetlil, že encyklopédia rešpektuje požiadavky ruskej legislatívy a zároveň uznáva tradičné ruské hodnoty. „Preto akékoľvek pokusy o ľavicovo-liberálne a západo-centrické smerovanie článkov bude potlačené,“ dodal Gorelkin.

Heslom encyklopédie je „zdravý rozum“

Motto, ktoré stojí za ruskou náhradou Wikipédie, hovorí o Runiversalis ako o encyklopédii zdravého rozumu. Pod takýmto sloganom si môžeme predstaviť čokoľvek, no v ruskom ponímaní ide najmä o dodržiavanie výhradne ruskej, a nie americkej legislatívy.

S tým súvisí aj starostlivý výber slov, keď ide o vojnu na Ukrajine. Kremeľ neakceptuje označenie vojna ani invázia, ale naďalej hovorí o „špeciálnej vojenskej operácii“. 

Manifest, ktorý bol spolu s encyklopédiou vydaný, niekoľkokrát spomína aj „tradičné hodnoty“, ktoré sú v rámci proruskej propagandy často popisované. Okrem toho tvorcovia vyjadrujú aj ostrý nesúhlas s údajnou propagandou LGBTQ+ komunity a ďalšími témami, ktorými sa Ruskom prevádzkovaná encyklopédia odmieta zaoberať.

Zaujímavosťou je, že za takzvanou „Runi“ údajne stojí skupinka odídencov z Wikipédie. Tá je aj napriek cenzúre mnohých svetových spoločností v Rusku stále aktívna.

Wikipédia už prestala vyhovovať ruským naratívom

Spoločnosť Wikimedia Foundation, ktorá Wikipédiu spravuje, musí odolávať silnému tlaku z Kremľa. Roskomnadzor, ruská federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií, obvinila Wikipédiu zo šírenia zakázaných materiálov a nepravdivých informácií týkajúcich sa „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine.

Roskomnadzor navyše varoval spoločnosť, že pred vstupom na stránku bude čitateľov vítať oznam o právnych porušeniach, a to až do chvíle, kým Wikipédia neodstráni tie články, ktoré sú v rozpore s ruskou legislatívou.

V najbližších týždňoch sa začne odvolací proces, v ktorom sa firma Wikimedia Foundations ohradila voči pokute 5 miliónov rubľov (v prepočte vyše 89-tisíc eur) za šírenie článkov o ukrajinskom konflikte na ruskojazyčnej Wikipédii.

Runiversalis a Wikipédia pôsobia takmer identicky

Vzhľad ruskej Runiversalis sa nápadne podobá dizajnu Wikipédie. Hlavným dôvodom môže byť softvér MediaWiki, ktorý obe tieto stránky používajú pre systém správy obsahu. Okrem toho obe platformy obsahujú sekcie ako článok dňa a obrázok dňa.

Správcovia Runiversalis sa však rozhodli tieto tematické sekcie doplniť o ďalšiu s názvom „špeciálna vojenská operácia“. Nachádza sa tu napríklad článok, ktorý pre vysvetlenie invázie na Ukrajine používa prokremeľskú rétoriku.

Článok totiž hovorí o potrebe denacifikácie a demilitarizácie a zdôrazňuje hrdinstvo ruskej strany. Záver článku odhaľuje, že takmer všetky použité zdroje odkazujú na ruské oficiálne úrady alebo štátom kontrolované médiá.

Runiversalis nie je Wikipédia, zdôrazňuje Eto Buziashvili, expertka na medzinárodnú bezpečnosť. „Zatiaľ čo Wikipédia má transparentnú politiku editovania, Runiversalis je jednoducho propagandistická webová stránka, ktorá používa štylistické znaky typické pre Wikipédiu len aby pôsobila dôveryhodnejšie.“

Stránka sa už stala aj cieľom kyberútokov

Krátko po svojom spustení stránka na nejakú dobu prestala fungovať. Predpokladá sa, že sa mohla stať terčom tzv. DDoS útoku, ktorý cieli na znefunkčnenie a zneprístupnenie webovej stránky.

25. augusta ruská Runiversalis obnovila svoje fungovanie, avšak prístup obmedzila len pre registrovaných užívateľov. Počas septembra bol zaznamenaný ďalší kybernetický útok, ktorý však funkčnosť stránky neohrozil.

Spustením vlastnej internetovej encyklopédie sa Rusko zase o krok priblížilo k vytvoreniu vlastného internetového priestoru, o akom hovoril Vladimir Putin už v roku 2019. Cieľom Kremľa je vybudovať izolovaný informačný systém, ktorý bude užívateľom poskytovať iba povolený, a teda cenzurovaný obsah.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/