Rusko poháňa dezinformačnú kampaň o vojne v Sýrii

Organizácie Inštitút pre strategický dialóg a The Syria Campaign odhalili sieť konšpirátorov, ktorí šírili dezinformácie o vojne v Sýrii. Veľkú úlohu v tejto kampani zohralo Rusko, ktoré podobné taktiky využíva na Ukrajine.

Pokojné povstanie proti sýrskemu prezidentovi sa pred desiatimi rokmi zmenilo na rozsiahlu občiansku vojnu. Konflikt si vyžiadal pol milióna obetí, zdevastoval mestá a vyvolal silnú medzinárodnú odozvu.

Sýrsky režim podporovaný Ruskom využíva nielen násilie, ale aj rozsiahle dezinformačné kampane. Prostredníctvom nich umlčiava tých, ktorí sa mu odvážia oponovať. 

Výskum organizácií Inštitút pre strategický dialóg (Institute for Strategic Dialogue, ISD) a The Syria Campaign identifikoval 28 jednotlivcov, médií a organizácií šíriacich dezinformácie o konflikte na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.

V období od januára 2015 do decembra 2021 tieto účty zverejnili viac ako 47-tisíc dezinformačných tweetov a 817 príspevkov na Facebooku. Príspevky sa mali dostať k viac ako 3 miliónom užívateľom.

Dezinformácie cielia na dobrovoľníkov v Sýrii

Hlavné dezinformačné naratívy, ktoré sieť konšpirátorov propagovala, sa týkali popierania alebo prekrúcania faktov o používaní chemických zbraní sýrskym režimom.

Najväčší nárast dezinformácií súvisiacich s konfliktom pritom nastal po chemickom útoku v Dúme v apríli 2018. Ten po sebe zanechal najmenej 42 mŕtvych a stovky zranených.

Najvýznamnejším cieľom dezinformácií sa však stala organizácia Biele helmy (White Helmets), ktorá sa venuje humanitárnej pomoci a dokumentuje udalosti konfliktu. Organizácia bola predmetom až 21-tisíc dezinformačných tweetov.

Keďže Biele helmy operujú v častiach Sýrie, kam sa väčšina médií nedostane, ich videá a fotografie útokov značne prispievajú k odhaleniu reality konfliktu. V troch prípadoch poskytli kľúčové svedectvá o útokoch Bezpečnostnej rade Organizácie spojených národov (OSN), ako aj americkému Kongresu či viacerým európskym vládam.

V snahe zdiskreditovať dôkazy, ktoré pracovníci v prvej línii poskytujú iným krajinám, ich konšpirátori označujú za teroristov. Medzi tých najvplyvnejších patrí Vanessa Beeleyová, samozvaná „nezávislá novinárka“ z Veľkej Británie, ktorej konšpiračné teórie o Bielych helmách Rusko predložilo ako dôkaz ich škodlivej činnosti v Bezpečnostnej rade OSN. 

Beeleyová pritom nie je na dezinformačnej scéne neznámou osobou. Dlhé roky verejne obhajuje sýrsky režim, šíri nepravdivé informácie o Bielych helmách a v minulosti dokonca útočila na spravodajské agentúry, ktoré boli kritické voči sýrskemu prezidentovi. V ruských štátnych médiách ako Sputnik a RT bola niekoľkokrát propagovaná ako dôveryhodný zdroj informácií o vojne v Sýrii. 

Podľa The Syria Campaign majú tieto falošné obvinenia z terorizmu za cieľ nielen podkopať vierohodnosť tvrdení humanitárnych pracovníkov, ale aj legitimizovať ich zabíjanie. Beeleyová v jednom zo svojich tweetov uviedla: „Biele helmy SÚ teroristi. Predstavujú legitímny cieľ.“

Kremeľ svoju angažovanosť vo vojne často ospravedlňoval tým, že bojuje proti terorizmu. Biele helmy označil za zločincov blízkych al-Káide a Islamskému štátu.

Podľa pracovníkov v prvej línii sa ich práca v teréne kvôli sýrskemu režimu a Rusku stáva mimoriadne riskantnou. Ich jednotky vraj zameriavajú svoje útoky na oblasti, kde práve organizácie ako Biele helmy operujú a často útočia aj na ich strediská a domy. Od roku 2012 prišlo pri výkone služby o život 296 dobrovoľníkov.

Ruské dezinformácie na Ukrajine: déjà vu pre Sýriu

Hoci veľkú časť dezinformácií o Sýrii šírili najmä jednotlivci, obzvlášť kľúčovú úlohu pri vytváraní a šírení falošného obsahu zohrali aj oficiálne účty ruskej vlády.

Výskumníci sledovali tri z týchto účtov – ruské veľvyslanectvo v Sýrii, ruské veľvyslanectvo v Spojenom kráľovstve a ruskú misiu pri OSN. Ich príspevky len v apríli 2018 získali až 13-tisíc zdieľaní.

Podľa The Syria Campaign boli dôsledkom týchto dezinformácií zmätok a pochybnosti medzi politikmi, čo pomohlo vytvoriť proti-azylovú politiku vo viacerých štátoch, obmedziť prísun humanitárnej pomoci do krajiny a normalizovať sýrsky režim.

Okrem toho ich úspech povzbudil ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zopakoval podobnú taktiku na Ukrajine.

Sýria bola testovacím poľom pre tento typ dezinformačnej činnosti a ponaučenia získané z tohto prípadu môžu byť podkladom pre opatrenia na Ukrajine a v iných oblastiach,“ povedal bývalý úradník amerického ministerstva zahraničných vecí.

Analýza taktiež tvrdí, že samotné Biele helmy sú Kremľom často využívané na poháňanie dezinformácií o Ukrajine. „Rusi nás od začiatku spájali s Ukrajinou. Keď obviňovali Ukrajincov z prípravy chemických provokácií, použili na to nás. Keď sme zverejnili vyhlásenie solidarity s Ukrajinou, okamžite začali tvrdiť, že na Ukrajinu pošleme teroristov. Rusi sú zaneprázdnení Ukrajinou, no na nás nezabudli,“ tvrdí zástupca organizácie Biele Helmy Farouq Habib. 

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/