Rusifikácia na školách, prekresľovanie máp či verbovanie do vojska. Rusko pokračuje v represii voči ukrajinským obyvateľom

Ruskej federácii sa darí okupovať viacero ukrajinských oblastí. Ruskí vojaci začali na týchto územiach s viacerými represiami voči miestnym obyvateľom. Časté sú taktiež prípady, keď ruská armáda naverbovala ukrajinských mužov do svojej armády.

Rusko pravidelne stíha Ukrajincov nesúhlasiacich s okupáciou a protestujúcich proti vojne. Ochrancovia ľudských práv z organizácie Krymský proces zaznamenali najmenej 16 stíhaní ukrajinských občanov.

Medzi nimi je osem obvinení zo šírenia protiruských správ. Jeden z mužov bol napríklad zatknutý za fotku zničeného Kerčského mosta s posmešným popisom „Všetko najlepšie, starý otec“, ktorý odkazoval na Vladimira Putina.

Medzi ďalšie dôvody stíhania patril spev ukrajinských piesní a verejná demonštrácia proti vojne. Jeden Ukrajinec bol zatknutý za tetovanie s nápisom F**k War. Niektorí boli taktiež zatknutí za ničenie bilboardov propagujúcich vojnu. Na Kryme malo byť od septembra za obdobné prejavy „diskreditácie ruskej armády“ zatknutých najmenej 66 ľudí.

Telegramový kanál Krymský vietor (Crimean Wind) citoval nemenovaný proruský kanál, ktorý hovoril o príbehu žiačky z Krymu, ktorá pred vyučovaním ignorovala ruskú štátnu hymnu a následne si do zošita nakreslila ukrajinskú vlajku. Kanál žiadal vyvodenie zodpovednosti voči dievčaťu, keďže podľa jeho správcu „neskrýva protiruský prístup a verejne ho ukazuje“.

Cieľom je „poruštenie“ Ukrajincov

Okupačné úrady sa taktiež pokúšajú poruštiť“ ukrajinské deti. Na Ukrajinu prichádzajú ruskí učitelia, ktorým sú sľúbené vyššie platy a iné benefity. Takéto prípady boli hlásené napríklad v Charkovskej, Záporožskej a Kupianskej oblasti.

Prípady porušťovania ukrajinských obyvateľov sú známe aj z Mariupolu. Koridory pre únik civilistov, ktoré boli dohodnuté medzi Ukrajinou a Ruskom, viedli predovšetkým na ruské územie, kde sa Ukrajinci dostali do segregačných táborov.

Tam boli vypočúvaní a následne filtrovaní do rôznych skupín na základe ich presvedčenia či prepojenia s ukrajinskou armádou. Tí, ktorí v testoch neuspeli, mali byť zadržaní v táboroch. O ich ďalšom osude nevie ani ich najbližšia rodina, ktorá s nimi stratila kontakt.

Okrem toho im boli odobraté aj biometrické údaje ako odtlačky prstov a fotografie. Ukrajinská zástupkyňa predsedu vlády Irina Vereščuková 20. júna povedala, že podľa odhadov ukrajinských úradov bolo takto do Ruska premiestnených 1,2 milióna ľudí. Medzi nimi bolo približne 240-tisíc detí.

Obsadené ukrajinské obydlia chce Rusko vymazať z máp

Rusko si okrem obmedzovania obyvateľov začalo nárokovať aj na ukrajinské obydlia. Už po prvých mesiacoch invázie našlo mnoho Ukrajincov vo svojich domovoch bývať Rusov. Tí sa tam presťahovali v domnienke, že sa Ukrajine nepodarí získať územia naspäť a budú sa tam môcť usadiť nastálo.

Podobne postupuje Kremeľ aj v Mariupole, Prymorsku alebo v Doneckej a Záporožskej oblasti, kde sa spustili procesy znárodňovania opustených majetkov. Okupanti oznámili, že miesta, kde do roka nebudú domáci obyvatelia schopní preukázať vlastníctvo, sa automaticky stanú obecnými majetkami. Týmto spôsobom chce Moskva rozdať ukrajinské domovy medzi okupačných vojakov a privlastniť si zvyšok prostredníctvom okupačných úradov.

V Mariupole okrem privlastňovacích procesov Rusko sústavne pracuje aj na kompletnej demolácii mesta. Ruskí vojaci búrajú poškodené budovy, aby neboli viditeľné škody, ktoré mestu spôsobili sústavným niekoľkomesačným ostreľovaním počas obkľúčenia.

Zničené budovy sa navyše pokúsili vymazať aj z máp prehliadača Yandex, najrozšírenejšieho internetového prehliadača v Rusku, aby minimalizovali stopy o ich existencii. Takéto vymazávanie sa však stretlo s nevôľou obyvateľov. Prevádzkovatelia prehliadača boli preto nútení vrátiť označenia budov späť do svojich máp.

Ukrajincov verbujú do boja proti vlastným krajanom

V posledných mesiacoch médium The Guardian upozornilo na viaceré prípady, keď ruské ozbrojené sily násilne verbovali ukrajinských mužov žijúcich v Doneckej oblasti. Odvádzali ich do armády dokonca aj počas toho, ako čakali v radách na vodu, ktorej nedostatok spôsobili výluky v energetickej infraštruktúre kvôli ruským raketovým útokom.

Odvádzanie ukrajinských mužov do ruskej armády spôsobuje problémy pri ich zadržaní na fronte. Aj napriek tomu, že sa pravidelne dobrovoľne vzdávajú ukrajinskej strane, tá si nemôže byť istá, či boli naverbovaní proti svojej vôli alebo z vlastnej iniciatívy. Z toho dôvodu sú v mnohých prípadoch zadržiavaní v táboroch pre vojnových zajatcov.

Mnohí z týchto nedobrovoľných vojakov boli odsúdení za vlastizradu, a to aj napriek tomu, že ukrajinská prokuratúra a súdy vedia o tomto verbovaní Ukrajincov. Ukrajinská organizácia ZMINA preto vyzýva Ukrajinu k ďalšiemu vyšetrovaniu, ako sa zajatci na bojisko dostali.

V súčasnosti sa Ukrajinci žijúci na okupovaných územiach obávajú väčšej ruskej mobilizácie. Verbovanie Ukrajincov sa stupňuje a ruská armáda sa neštíti používať ich proti vlastnej krajine ako živé štíty.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.