Reuters: Amazon za účelom zisku spolupracuje s čínskym orgánom pre propagandu

Správa tlačovej agentúry Reuters odhaľuje stratégiu americkej spoločnosti Amazon v Číne. Dochádzalo k ústupkom Amazonu voči čínskej vláde, ako aj k spolupráci s čínskym propagandistickým aparátom.

Zdroj obrázka: Pixabay

V roku 2019 Amazon na svojom webe predával zbierku textov prezidenta Si Ťin-pchinga, vrátane knihy s názvom „Si Ťin-pching: Vláda Číny“. Po tom, ako sa objavili negatívne recenzie, Peking požadoval, aby spoločnosť vypla funkciu hodnotenia a pridávania komentárov pre zákazníkov v Číne. 

Napriek tomu, že ide o dôležitú súčasť elektronického obchodu a možnosť, ktorú Amazon ponúka, v tejto veci čínskej vláde firma vyhovela. 

Správa, ktorú publikovala agentúra Reuters, sa opiera o svedectvá viac ako dvoch desiatok ľudí, ktorí sa podieľali na činnosti Amazonu v Číne, ako aj o interný dokument spoločnosti z roku 2018.

Zmienená štúdia odhalila, že spoločnosť fungovala v súlade s požiadavkami čínskej vlády. Cieľom bolo rozšíriť svoju prítomnosť na jednom z najväčších trhov sveta. 

Pôsobenie Amazonu v Číne 

Americká spoločnosť Amazon vstúpila do Číny v roku 2004 kúpou spoločnosti Joyo.com, online predajcu kníh. Neskôr chcela na čínsky trh uviesť elektronické knihy a svoje čítacie zariadenia Kindle.

Z interného dokumentu spoločnosti z roku 2018 vyplýva, že Amazon v tejto krajine čelil viacerým problémom. Išlo najmä o „ideologickú kontrolu a propagandu, ako základné nástroje komunistickej strany“.

V tejto súvislosti dokument odhalil to, ako spoločnosť v Číne „prežila a prosperovala vďaka tomu, že pomáhala presadzovať globálnu ekonomickú a politickú agendu vládnucej komunistickej strany“.

Z tohto dôvodu Amazon spolupracoval s čínskym propagandistickým aparátom pri vytvorení  „China Books“ – portálu, ktorý slúži na predávanie vládou schválených kníh. 

Partnerom spoločnosti v oblasti kníh je okrem China International Book Trading Corp (CIBTC) aj Čínsky Národný úrad pre tlač a publikácie, ktorý možno považovať za štátnu propagandistickú zložku.

China Books

Mnohé knihy na zmienenej stránke sú apolitické so zameraním na geografiu, prípadne gastronómiu. Na stránke sa objavuje aj iný druh kníh, avšak všetky podporujú Komunistickú stranu Číny.

Zaujímavosťou je aj sekcia „Čínske vládnutie“ (Chinese Governance), na ktorej sa nachádza séria kníh prezidenta Si Ťin-pchinga. Ide zároveň o jediné dostupné tituly v tejto kategórii. 

Jednou z publikácií je tiež kniha s názvom „Neuveriteľný Sin-ťiang: Príbehy vášne a dedičstva“. Tá opisuje život v Sin-ťiangu, miesta, kde podľa OSN dochádza k závažnému porušovaniu práv ujgurských moslimov. 

Z knihy však vyplýva, že etnická príslušnosť v provincii „nie je problémom“, čo je aj v súlade s tradičným naratívnom čínskej vlády, ktorá dlhodobo popiera akékoľvek obvinenia z útlaku Ujgurov. 

Napriek tomu, že stránka ponúka vyše 90-tisíc publikácií, významné príjmy pre Amazon neprináša. Podľa správy Reuters je však China Books kľúčovým nástrojom pre získanie podpory v Číne. Spoločnosť totiž rozvíjala svoje podnikanie v oblasti elektronických kníh Kindle, cloudových počítačov a elektronického obchodu, s ktorých predajom mala v krajine dlhodobo problém. 

Amazon rešpektuje štátne zákony

Pre Reuters predstavitelia Amazonu uviedli, že „dodržiavajú všetky platné zákony a predpisy všade, kde pôsobia, a Čína nie je výnimkou“. Podľa ich slov „je dôležité poskytovať prístup k písanému slovu a rôznym pohľadom. To zahŕňa aj knihy, ktoré sa niektorým môžu zdať nevhodné“.

To, či americký gigant reálne rešpektuje zákony vo všetkých krajinách, je však otázne. Vo februári 2021 agentúra Reuters zdokumentovala to, ako Amazon obchádzal miestne predpisy v Indii v záujme propagácie vlastných značiek a manipuloval s výsledkami vyhľadávania na svojich indických webových stránkach.

Na druhej strane, aj v Spojených štátoch amerických firma obchádzala štátne zákony o ochrane osobných údajov, ktorých cieľom je chrániť spotrebiteľov.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je absolventkou bakalárskeho štúdia na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici. V súčasnosti študuje latinskoamerické štúdia na Univerzite Hradec Králové. V roku 2019 absolvovala pobyt na Uniwersytet Jagielloński v Krakove v rámci programu Erasmus+. Zaujíma sa najmä o zahraničnopolitické témy, propagandu a dezinformácie, ktorým sa venovala aj počas svojej stáže v demagog.sk. Hovorí plynule anglicky a španielsky. Kontakt: kristina.marova@infosecurity.sk