QAnon presvedčil môjho otca o tom, že som streľbu v Parklande nezažil

Portál vice.com uverejnil spoveď chlapca, ktorý prežíva osobnú skúsenosť s hoaxami a dezinformáciami šírenými hnutím QAnon. V roku 2018 bol Bill práve v maturitnom ročníku na strednej škole v Parklande na Floride, kde došlo k streľbe. Jeho otec tomu však neverí.

Vlajka hnutia QAnon v USA. Obrázok: Wikimedia Commons.

Ako prenikajú dezinformácie a konšpirácie hnutia QAnon do reality? Mimo iného aj ničením rodinných a medziľudských vzťahov.

14. februára v roku 2018 ozbrojený muž spustil paľbu v parklandskej strednej škole, pričom zabil 17 ľudí a ďalších 17 zranil. Následne strelec z miesta ušiel tak, že sa zamiešal medzi ostatných študentov.

Identifikovaný a neskôr zadržaný bol 19-ročný Nikolas Cruz. Streľba na škole v Parklande bola označená za najväčšiu masovú streľbu na strednej škole v celej histórii Spojených štátov, a dokonca prekonala masaker na strednej škole Columbine v štáte Colorado z roku 1999.

Rodina roztrieštená kvôli dezinformáciám QAnon

Bill, ktorého pravé meno ostáva anonymné z dôvodu obáv z útokov priaznivcov hnutia QAnon, prehovoril o svojej skúsenosti. V spovedi spomína na to, ako sa musel vysporiadať s dennodennými obvineniami svojho otca. Ten tvrdí, že streľba je podvrh a Bill, rovnako ako strelec, boli podplatení vo veľkom sprisahaní, organizovanom zákulisnými silami.

Vždy keď pije, vraví mi veci ako: musíš sa premáhať, ak tu dokážeš sedieť a tváriť sa, akoby sa nič nestalo, keby to nebol hoax. Hanbi sa, že si toho súčasťou a že si do toho zatiahol svoju rodinu, uviedol Bill v príspevku na sociálnej sieti Reddit.

Postoj Billovho otca narušil vzťah aj s jeho mamou. Po vyhrážkach, ktoré sa vystupňovali až k Billovmu odchodu z domu, sa ho jeho mama nezastala. „V skutočnosti to nikam nevedie, pretože je príliš naivná,“ napísal Bill.

Dôvodom narušených rodinných vzťahov sú dezinformácie a hoaxy, ktoré sa živia cynickým šírením nepravdivých informácií. „Neviem, ako pomôcť niekomu, kto zašiel tak ďaleko. Možno obmedzeným prístupom na internet a terapiami. Ale aj keby existovala nádej, že sa z toho nakoniec dostane, nič by to nemenilo na tom, že ho už nikdy nechcem vidieť. Takže na tom už vlastne nezáleží,“ uzavrel Bill.

Ako súvisí Billov prípad s pandémiou?

Postoj svojho otca Bill prirovnáva k mnohým iným, ktoré sa začali šíriť od začiatku pandémie koronavírusu. Emócie Billovho otca, ako aj mnohých iných, boli tak silné, že sa v subjektívnom ponímaní zmenili na fakty.

Prestalo sa im páčiť, že musia nosiť rúška či respirátory. Vyjadrenia lekárov začali brať na ľahkú váhu, resp. sa proti nim začali búriť. Takto sa mnohí obrátili na QAnon, ktorý združuje rovnako zmýšľajúcich ľudí. V rámci danej skupiny prevládali presvedčenia o tom, že strelec je v skutočnosti komickým hercom.