Pastori preberajú konšpirácie QAnonu, aby prilákali veriacich

Evanjelikánski pastori šíria na YouTube konšpirácie podobné tým od hnutia QAnon. Napriek podobnostiam túto nálepku odmietajú. Dôvodom utiekania sa ku konšpiráciám môže byť stagnácia evanjelickej cirkvi či strata príjmov. Na tomto prípade tiež výskumníci poukazujú na diery v politike YouTube, ktorá šírenie konšpiračného obsahu umožňuje.

Biblia, pastori, QAnon
Obrázok: Pixabay.

Portál Vice dospel k záveru, že myšlienky hnutia QAnon presahujú do najpopulárnejších evanjelikánskych kanálov na YouTube. Úspešne sa im darí obchádzať pravidlá platformy a šíriť konšpiračné teórie tohto hnutia, i keď ho priamo nespomínajú.

Na výskume portál spolupracoval s dátovými analytikmi zo spoločnosti Pendulum. Výsledné dáta ukázali, že v rozmedzí troch rokov zverejnili evanjelikánske kanály celkovo 20-tisíc videí, v ktorých bola spomenutá aspoň jedna zo zoznamu bežných fráz hnutia QAnon. Dokopy získali videá viac než 208 miliónov videní. 

Drvivá väčšina kanálov má buď stovky alebo tisícky zhliadnutí. V štyridsiatich siedmich prípadoch prevyšuje počet pozretí miliónovú hranicu. Najsledovanejší kanál publikoval dokopy 23 videí. Spomína napríklad „veľké prebudenie“ či  „tajný spolok“. Celkovo má na konte 9 miliónov videní.

Biden, Oprah, Hanks – „kopa pedofilov“

Konšpirácie, ktoré šíria evanjelikánski pastori, stoja v jednom šíku s tými, ktorých konzumentmi sú prívrženci hnutia QAnon. Zmieňujú sa o bývalom americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý má pracovať na odhalení „tajného spolku pedofilov“. 

Napríklad pastor Greg Locke opakovane recykluje naratív o tom, že Trump nie Biden bol právoplatne zvolený za prezidenta.

Súčasný prezident Joe Biden, moderátorka Oprah Winfreyová či herec Tom Hanks sú podľa týchto duchovných, naopak, „kopou pedofilov“.

Uchýlenie sa k pretláčaniu konšpiračných teórií nie je pravicovým evanjelickým skupinám neznáme. Notorickými sú naratívy o iluminátoch či chemtrails, pripomína Vice.

Internet + pandémia

Kyle Mantyla, vedúci pracovník progresívnej advokačnej skupiny Ľudia za americký spôsob, viní zo šírenia konšpirácií najmä internet. Argumentuje, že QAnon sa stáva dominantným práve vďaka nemu.

Dopĺňa, že kedysi bola fyzická prítomnosť v kostole nevyhnutná, kdežto s príchodom digitálneho veku už to nie je podmienkou. Môžeme konštatovať, že pandémia pridala tomuto procesu na dynamike, keď na istý čas odkázala nejednu domácnosť na online sféru.

My nie sme QAnon 

Evanjelikánski pastori sa nálepke QAnonu vyhýbajú. Práve v tom tkvie pomyselný recept na dlhodobejšiu životnosť. Uvedomujú si, že radenie sa do tejto línie by prinieslo skôr škodu ako úžitok. Znamenalo by to prípadné zablokovanie prístupu na YouTube.

Mantyla zdôrazňuje, že síce sa od konšpiračného hnutia dištancujú, či ho dokonca rázne odmietajú, stále sú však pastori presvedčení, že demokratka Hillary Clintonová je súčasťou tajného spolku, ktorý mučí deti.

Evanjelická cirkev na (v)zostupe

Ľudí, ktorí sa identifikujú ako belošskí evanjelici, je čoraz menej. Sčítanie zrealizované Verejným inštitútom pre výskum náboženstva (Public Religion Research Institute) ukazuje, že ich počet okrem niekoľkých výnimiek z roka na rok klesá.

QAnon sa, naopak, šplhá na úroveň popularity tzv. protestantizmu hlavnej línie, kam sa zaraďujú napríklad baptisti či luteráni, pričom celkovo ich je necelých 15%.

Problémom nie je iba klesajúca krivka. Ide taktiež o najstaršiu náboženskú skupinu, v ktorej priemerný vek dosahuje 56 rokov. Všetky spomenuté skutočnosti vedú pastorov k hľadaniu spôsobov, ako mladých ľudí obrátiť na vieru a prilákať ich do kostolov.

Pandémia utiahla kostolom kohútiky

Nepriaznivou je i finančná situácia cirkvi, ktorú podmienila pandémia. Môže ísť o ďalší dôvod, prečo sa náboženské stretnutia stali útočiskom konšpirácií.

Duchovní sa k problému postavili čelom a internet sa pre nich stal nielen nástrojom finančnej kompenzácie, ale aj posilnenia stagnujúcej evanjelickej cirkvi. Vsadili na konšpiračnú filozofiu QAnon v snahe nalákať nových členov.

Mantyla pripomína aj s tým súvisiacu rivalitu medzi pastormi sprevádzanú snahou získať pozornosť. Tá sa súčasne stala ďalšou odpoveďou, prečo niektorí zvolili cestu konšpirácií či extrémistickej ideológie. 

Dodáva, že preniknutie do kruhov pravicových konšpirátorov a priaznivcov QAnon môže znamenať širšie publikum.

Deravá politika Youtube

Interný tím platformy YouTube je s danou situáciou oboznámený. Rozhodovanie o tom, či bude problematické video z platformy odstránené, sa však neobmedzuje len na to, či obsahuje naratívy konšpiračného hnutia.

Ivy Choi, hovorkyňa platformy, priblížila, že odstránenie podlieha posúdeniu obsahu a kontextu. Argumentuje, že i keď je prítomnosť odkazov spájaných s hnutím dôležitým elementom, nejde o jediný určujúci faktor.

YouTube už niektoré konšpiračné videá stiahol, avšak, drvivá väčšina z nich zostáva aktívna.

Je absolventkou bakalárskeho stupňa politológie na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici, kde ďalej pokračuje aj na magisterskom stupni. Zaujíma sa o aktuálne dianie a problematiku hybridných hrozieb. Kontakt: klara.kanicarova@infosecurity.sk