Mobil expremiérky Veľkej Británie Liz Trussovej bol napadnutý hackermi. Informácie o útoku mali zostať utajené

Osobný mobilný telefón bývalej britskej premiérky Liz Trussovej bol napadnutý hackermi, pravdepodobne s pôvodom v Rusku. Informáciu priniesli bulvárne noviny The Mail on Sunday. Opozícia vyzvala vládu, aby spustila vyšetrovanie.

K útoku na mobilný telefón Liz Trussovej malo dôjsť ešte počas letnej kampane konzervatívcov o post predsedu strany a zároveň predsedu vlády. Trussová v tom čase zastávala funkciu ministerky zahraničia. Vtedajší premiér Boris Johnson a tajomník kabinetu Simon Case informácie o útoku zatajili.

Predpokladá sa, že hackeri získali prístup k tajným rozhovorom s dôležitými medzinárodnými partnermi, ale aj k súkromnej komunikácii Trussovej s jej politickým spojencom Kwasim Kwartengom.

Noviny The Mail on Sunday tiež odhalili, že napadnuté telefónne číslo Liz Trussovej bolo na internete spolu s ďalšími telefónnymi číslami 25 ministrov na predaj len za 6,49 libier.

„To, čo sa stalo, je otrasné a svedčí to o vláde, ktorá bola mimoriadne ľahostajná, pokiaľ ide o záležitosti národnej bezpečnosti. Máme ministrov, ktorí používajú svoje osobné telefóny na vybavovanie vládnych záležitostí cez WhatsApp alebo osobný e-mail, a to sa musí okamžite skončiť. Je to úplne nezodpovedné,“ vyjadril sa bezpečnostný expert Antony Glees. Dodal, že ešte desivejší je fakt, že Boris Johnson vedel, čo sa stalo, ale rozhodol sa o útoku neinformovať.

„Mobil Trussovej bude uložený na bezpečnom mieste, kde ho budú môcť preskúmať experti,“ povedal Philip Ingram, bývalý vysoký dôstojník vojenskej rozviedky.

„Podozrivým číslo jedna z kyberšpionáže je Rusko. Ale aj Čína, Severná Kórea a Irán by mohli mať záujem zistiť, s kým a o čom komunikuje britská ministerka zahraničia,“ predpokladá Glees.

Unikla konverzácia o kritike Johnsona aj citlivé informácie o dodávkach zbraní na Ukrajinu

Medzi uniknutými konverzáciami bola zrejme aj komunikácia Trussovej a jej budúceho kancelára Kwartenga, v ktorej kritizovali Borisa Johnsona. To vyvolalo obavy z možného vydierania Trussovej počas kampane.

Okrem toho malo ísť aj o konverzácie s ministrami zahraničných vecí rôznych krajín o vojne na Ukrajine. Diskutovať mali o dodávkach zbraní a o pomoci pre Kyjev. Hackeri sa údajne dostali až k rok starým správam.

Incident zároveň odhalil dôvod, pre ktorý si Liz Trussová musela zmeniť desať rokov používané telefónne číslo, a to len krátko predtým, ako sa stala premiérkou. Ministri a poradcovia premiérky ostali šokovaní, keď sa s Trussovou odrazu nevedeli skontaktovať.

Okolie blízke bývalej predsedníčky vlády na ňu prezradilo, že sa obávala, aby uniknuté správy negatívne neovplyvnili jej premiérsku ambíciu. Priznala vraj problémy so spánkom a vydýchla si až v momente, keď Simon Case rozhodol o nezverejňovaní informácií o kyberútoku.

Trussová dlhodobo prechováva nekompromisné stanovisko voči Putinovi

O britskej premiérke bolo známe, že voči ruskému prezidentovi prechovávala veľmi pevný a nemenný postoj už počas svojho pôsobenia na poste ministerky zahraničia. Od začiatku vojny bola Británia jedným z najväčších podporovateľov Ukrajiny.

Významný britský kritik Ruska a bývalý predseda konzervatívcov Duncan Smith ohľadom hackerského útoku povedal: „Toto je to, proti čomu bojujeme. Rusko to robí neustále. Toto je ich jediný spôsob, ako sa k nám dostať bližšie.Vládny hovorca ale ubezpečuje, že „vláda má zavedené veľmi spoľahlivé protokoly, aby zabezpečila ochranu jednotlivcov, ale aj ochranu vládnej a národnej bezpečnosti.“

Opozícia volá po dôslednom prešetrení útoku. Hovorkyňa zahraničných vecí liberálov vo svojom tweete zdôraznila výzvu na vyšetrovanie: „Potrebujeme rýchle vyšetrovanie, aby sme odhalili pravdu.“

Hackerské útoky predstavujú čoraz väčšiu hrozbu pre demokratické štáty. Nedávnym príkladom je zneužitie izraelského špehovacieho softvéru Pegasus. Softvér umožňuje hackerom dostať sa do mobilného zariadenia obete a získať prístup ku všetkým informáciám a údajom. V prvej polovici tohto roka sa obeťou takéhoto kyberútoku stala aj kancelária Borisa Johnsona.

Bezpečnostné zložky sa preto obávajú nárastu útokov na mobilné telefóny vysokých štátnych predstaviteľov. Predstavujú totiž takzvané mäkké podhubie štátu, a teda slabú a ľahko napadnuteľnú zložku.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/