Meta chce efektívnejšie chrániť deti na sociálnych sieťach, stále však čelí silnej kritike

Spoločnosť Meta zavádza nové nástroje na ochranu osobných údajov detí a tínedžerov. Tie budú platiť na platformách Facebook a Instagram.

V snahe lepšie chrániť neplnoletých používateľov zavádza spoločnosť Meta nové nástroje na ochranu osobných údajov detí a tínedžerov na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Mladí používatelia budú môcť využívať niekoľko nových nástrojov, ak sa pri aktivitách na sociálnych platformách necítia bezpečne.

Upravené nastavenia súkromia budú automaticky predvolené pre všetkých nových používateľov Facebooku mladších ako 18, respektíve 16 rokov. Predvolené nastavenia profilov budú zahŕňať možnosť rozhodnúť sa o tom, kto môže vidieť ich zoznam priateľov, ktoré stránky sledujú a kto môže komentovať ich príspevky.

Pre tínedžerov, ktorí už aplikáciu používajú, Facebook tiež pripraví nové pravidlá. Aplikácia bude odporúčať využívanie súkromných nastavení. Tie okrem iného zamedzia, aby cudzie osoby videli ich príspevky alebo fotografie, na ktorých sú označení.

Ochrana pred „podozrivými dospelými“

Samotná aplikácia Facebook po celom svete 2,96 miliardy aktívnych používateľov mesačne. Aktualizácia ochrany osobných údajov však prichádza až viac ako rok po tom, čo Instagram začal pri registrácii mladých používateľov automaticky uprednostňovať bezpečnejšie predvolené nastavenia súkromných účtov.

Podľa amerického Národného centra pre nezvestné a zneužívané deti (National Center for Missing & Exploited Children, NCMEC) počet hlásení o online zneužívaní detí, vrátane sexuálneho vydierania, v USA vzrástol o 256 %. Išlo tak o nárast z 12-tisíc hlásení v roku 2018 na viac ako 41-tisíc v roku 2021.

NCMEC sa spoločne s Metou snažia zabrániť zverejňovaniu citlivých fotografií tínedžerov. Oznámili, že spolupracujú na budovaní platformy, ktorá má okrem toho zamedziť aj šíreniu intímnych záberov od dospelých.

Meta tiež testuje spôsoby, ako v aplikácii Messenger znemožniť tínedžerom odosielanie správ „podozrivým“ dospelým. Podozrivé by mali byť napríklad profily, ktoré boli nedávno zablokované alebo nahlásené dospievajúcimi používateľmi.

Meta dodala, že novými nástrojmi bude povzbudzovať tínedžerov, aby sa nebáli nahlasovať účty, ktoré im na Facebooku spôsobujú nepríjemné pocity. V prípade, že túto možnosť využijú, dostanú upozornenie s pokynmi, aké ďalšie kroky môžu podniknúť.

Uľahčili sme ľuďom prístup k nástrojom na nahlasovanie a v dôsledku toho sme v 1. štvrťroku 2022 zaznamenali viac ako 70-percentný nárast hlásení od neplnoletých v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom,“ uviedla Meta.

Nepríjemné následky

Facebook za posledných desať rokov čelil množstvu škandálov a obvinení kvôli nedostatočnej ochrane súkromia používateľov, moderovaniu obsahu či neúčinnému boju proti dezinformáciám.

Írsky komisár pre ochranu údajov (DPC) koncom novembra uložil firme Meta Platforms pokutu 265 miliónov eur. Dôvodom bolo porušenie pravidiel na ochranu osobných údajov GDPR. Pre materskú spoločnosť sociálnych sietí Facebook, Instagram a WhatsApp je to doposiaľ druhá najvyššia pokuta za nedostatočnú ochranu citlivých informácií používateľov.

DPC v októbri spoločnosti Meta vymeral pokutu 405 miliónov eur za nesprávne zaobchádzanie s osobnými údajmi tínedžerov. Meta za porušenie ochrany osobných údajov dostala niekoľko pokút v celkovej sume dosahujúcej skoro jednu miliardu eur. V súčasnosti čelí ďalším trinástim vyšetrovaniam DPC.

Môže sa zdať, že Meta opäť zlyháva vo vynucovaní dodržiavania svojich vlastných pravidiel o ochrane údajov. Najnovšie rozhodnutia DPC sú ďalšou zlou správou po tom, čo v posledných mesiacoch zaznamenala prudký pokles zisku a prepustila viac ako 11-tisíc zamestnancov.

Nová éra digitálnych služieb

Od roku 2024 vstúpi do platnosti nový súbor pravidiel Európskej únie pre bezpečnejšie a zodpovednejšie online prostredie v podobe zákona o digitálnych službách (Digital Services Act, DSA).

Cieľom DSA je stanoviť jasnejšie pravidlá pre digitálny obsah a služby. V rámci Únie sa bude uplatňovať pre firmy, ktoré predstavujú prepojenie medzi spotrebiteľmi a online obsahom, tovarom a službami.

Znamená to, že do pôsobnosti zákona budú patriť nielen Facebook a Google, ale napríklad aj Amazon a online obchody s aplikáciami. Firmy budú musieť zvážiť odstránenie škodlivého obsahu a zaujať proaktívny prístup k jeho moderovaniu.

Zákon má poskytovať používateľom možnosti na odvolanie sa proti odstráneniu ich obsahu a prijíma opatrenia proti dezinformáciám a iným kybernetickým rizikám, akými sú online šikana a násilie.

Ako DSA ochráni neplnoletých používateľov sociálnych sietí? Platformy, na ktoré sa môžu dostať maloletí (teda všetky sociálne siete), musia zaviesť prísnejšie opatrenia na ochranu ich súkromia a zaistenie ich bezpečnosti. Sociálne siete budú mať podľa DSA napríklad zakázané umožňovať firmám cieliť reklamy na profily detských používateľov.

Navyše budú musieť kontrolovať obsah, s ktorým sú spojené riziká poškodzujúce najmä deti. Tak sa zabráni tomu, aby sa nebezpečný obsah dostal k osobám mladším ako 18 rokov, vrátane odstránenia prejavov sexuálneho zneužívania detí na internete.

Zmiešané signály

Na jednej strane je pozitívne vidieť, že Meta pridáva nové bezpečnostné pravidlá a funkcie, ale nedávne výsledky v oblasti ochrany osobných údajov boli aj napriek tomu mätúce. Firma sa snaží vytvárať bezpečnejšie prostredie, zároveň však v lete zaviedla funkciu presnej polohy, ktorá môže používateľov vystaviť prenasledovaniu.

Sociálne siete, ako napríklad Instagram a Facebook, musia nájsť rovnováhu medzi vhodným používateľským prostredím a účinnou ochranou samotných ľudí na internete. Najmä tých, ktorí môžu byť na škodlivý obsah najviac citliví – detí a tínedžerov. Práve v tejto oblasti väčšina platforiem sociálnych sietí ešte stále zlyháva.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/