Justin Trudeau, ktorý je synom bývalého kanadského premiéra Pierra Trudeaua a Margaret Trudeauovej, je na čele kanadskej vlády od roku 2015. Počas pandémie krajina zaviedla tvrdý lockdown, ktorý s prestávkami trvá až dodnes.
Odpor kamionistov vyvolal zákon, ktorý ukladá povinnosť preukázať sa potvrdením o očkovaní pri prechode cez kanadsko-americkú hranicu. Kanadskí kamionisti prichádzajúci zo Spojených štátov amerických tak musia disponovať očkovacím certifikátom.
Krajinou, ktorá má najvyššie počty zaočkovaných ľudí na svete, zároveň otriasajú jedny z najväčších protipandemických protestov. Na demonštráciách sa objavujú vlajky kanadských krajne pravicových hnutí a nacistické či konfederačné symboly. Protivládnym nástrojom protestujúcich sa stali aj dezinformácie, vrátane známych konšpirácií o pandémii a ochorení Covid-19.
Demonštranti sa navyše chytili aj konšpiračnej teórie, založenej na údajnom utajenom otcovstve Fidela Castra.
O čo v tejto konšpirácii ide?
Konšpirácia sa začala šíriť v roku 2016 ako reakcia na vyhlásenia Justina Trudeaua k smrti dlhoročného kubánskeho lídra Fidela Castra. Trudeau ho vtedy označil za „pozoruhodného“ lídra a priateľa svojho otca.
Podľa teórie sa Margaret Trudeauová tajne stretávala s Castrom, s ktorým splodila syna Justina. Konšpirátori poukazujú na podobnosť medzi súčasným kanadským premiérom a bývalým kubánskym lídrom. Pravidelnou prílohou konšpiračných článkov je teda fotka porovnávajúca tváre týchto dvoch politikov.
Dôkazom o vzťahu Margaret Trudeauovej a Fidela Castra má byť údajný začiatok komunikácie Pierra Trudeaua s kubánskym revolucionárom v roku 1970 (Justin Trudeau sa narodil v roku 1971).
V skutočnosti sa však Pierre Trudeau s Castrom stretli prvýkrát až počas prvej oficiálnej návštevy v roku 1976, teda v čase, kedy mal Justin Trudeau už štyri roky.
Zároveň neexistuje žiadny dôkaz predošlého kontaktu medzi Margaret Trudeauovou a Fidelom Castrom. Existencia takéhoto vzťahu by bola navyše ťažko utajiteľná vzhľadom k ich postaveniu a mediálnej pozornosti, ktorú kanadský pár priťahoval.
Kto rozširuje tieto dezinformácie?
Konšpiračná teória sa stala populárnou nielen v Kanade, ale aj v susedných Spojených štátoch amerických. Ešte v roku 2016 sa začala šíriť pomocou príspevkov na rôznych protrumpovských fórach.
V roku 2018 konšpirátori využili samovraždu Castrovho syna Fidelita Castra, ktorý mal údajne v liste na rozlúčku označiť Trudeaua za svojho nevlastného brata. Po tomto incidente sa k fenoménu vyjadrila aj kanadská vláda, ktorá konšpiračnú teóriu poprela.
V súčasnosti jej venuje pozornosť aj americký moderátor Tucker Carlson, známy opakovaným šírením konšpirácií. Ten ho vo svojom komentári na stanici Fox News nazval Castrovým nemanželským synom.
Podľa Carlsona kanadský premiér svojou reakciou na protesty „potvrdil“ svoj diktátorský charakter. Moderátor v ďalšom komentári poukazuje na „dvojaký“ meter západných štátov, ktoré negatívne komentujú dianie v Maďarsku a Poľsku, ale ignorujú súčasný „koniec“ demokracie v Kanade.
Konšpirácia sa stala trendom aj na platforme TikTok, na ktorej krátke videá na túto tému dosiahli viac ako 300 miliónov zobrazení.
Teória sa od svojho vzniku stala nástrojom krajne pravicových konšpiračných médií a kritikov kanadskej vlády.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/