India balansuje na hrane medzi Západom a Ruskom

India je dnes najpočetnejšou demokraciou na svete, inváziu na Ukrajine však zatiaľ výslovne neodsúdila. Od Putina sa dištancuje, no jej platformy sociálnych médií sú zaplavené dezinformáciami. Indická vláda sa zdržala všetkých troch hlasovaní o rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o ruskej invázii.

V Indii existuje značná podpora pre tvrdenie, že Ukrajina a NATO vyprovokovali Rusko natoľko, že nemalo inú možnosť ako inváziu. Tieto názory, vyjadrené analytikmi, politikmi a vojenskými dôstojníkmi vo výslužbe, vystupovali na poprednom mieste v televíznych debatách, ako aj na sociálnych sieťach.

India sa v OSN zdržala odsúdenia Ruska a snaží sa udržať Západ spokojný s rozhovormi o mieri. Balansuje tak na hrane medzi Západom a Ruskom.

Nepravdivé tvrdenia o študentoch uväznených na Ukrajine

Rusko pred niekoľkými dňami vznieslo vážne obvinenie, keď tvrdilo, že ukrajinské bezpečnostné sily zadržiavajú Indov ako rukojemníkov. Tiež uviedlo, že ukrajinské bezpečnostné sily ich „používajú ako ľudský štít a všetkými možnými spôsobmi im bránia v odchode na ruské územie“

Pred niekoľkými dňami Vladimír Putin toto tvrdenie zopakoval a tvrdil, že počet indických študentov držaných ako rukojemníkov je viac ako 3-tisíc. Zároveň tvrdil, že ruská armáda robí pre bezpečnosť indických občanov všetko, čo je v jej silách.

Ruské veľvyslanectvo v Indii tweetovalo, že Ukrajinci využívajú Indov ako rukojemníkov a ľudský štít.
Zdroj: Twitter

Na druhej strane, ukrajinské aj indické úrady podobné správy vyvrátili. Ukrajina vydala vyhlásenie, v ktorom odmietla tvrdenia Moskvy a za vinníka označila Rusko. Uvádza, že ohrozovalo indických študentov, ktorí nemohli opustiť vojnou zničené oblasti kvôli útokom ruských ozbrojených síl. 

Samotná India sa vyjadrila, že nedostala žiadne správy o situácii, v ktorej by sa študenti mali vyskytovať ako rukojemníci, čím vyvrátila všetky špekulácie. 

Mnohí študenti a niektorí opoziční členovia tiež spochybňujú tvrdenie indickej vlády, že dokázala poskytnúť primeranú pomoc repatriácie. Opoziční poslanci zdieľali videá študentov z východu Ukrajiny, ktorí sa sťažujú, že im indická vláda nepomohla.

Propaganda premiéra Módího

Prvotná neschopnosť evakuovať študentov vyvolala kritiku Módího administratívy. Následnú evakuáciu študentov sa vládna strana BJP rozhodla využiť ako príležitosť. Pridali sa k nej aj iné provládne posily, ktoré začali propagovať nepravdy podporujúce úsilie vlády Nového Dillí a Putina. 

9. marca sa spustila #OperationGanga – názov misie Módího vlády na záchranu občanov z Ukrajiny, ktorá sa stala najpopulárnejšou témou na Twitteri v Indii, zatiaľ čo #IStandWithPutin mal viac tweetov ako #StopPutinNOW.

Čoskoro sa objavila záplava tweetov, ktoré tvrdili, že Módímu sa podarilo zastaviť vojnu na niekoľko hodín, aby umožnil evakuáciu. „India prerušila vojnu na 6-8 hodín, len aby dostala Indov von – vojnu, ktorú nikto, ani USA, ani EÚ, nedokázali zastaviť“, obranný analytik a samozvaný „teológ indickej pravice“ Abhijit Iyer-Mitra za tweet a získal takmer 10-tisíc retweetov.

Oficiálne dokumenty BJP, Módího vládnucej politickej strany, toto tvrdenie ešte viac umocnili. Nakoniec však indické ministerstvo zahraničia označilo tieto informácie za „absolútne nepresné“.

Ekonomické väzby medzi Ruskom a Indiou

Rusko, hlavný strategický partner Indie, vyviezlo v rokoch 2016 až 2020 zbrane v hodnote 6,6 miliardy dolárov do juhoázijského štátu. Aj keď podiel ruského dovozu zbraní klesol zo 70 na 40 percent, väčšina indického vojenského vybavenia stále pochádza z Ruska, čo Indiu núti k taktickému balansovaniu.

Naopak po začatí invázie na Ukrajine došlo k výraznému nárastu dodávok ruskej ropy smerujúcej do Indie. Uralská ropa z Ruska je ponúkaná v Indii s rekordnými zľavami až 27% a jej odber je zatiaľ neobmedzený. Znamená to ostrý kontrast rétoriky v porovnaní so svetovými mocnosťami a spoločnosťami, ktoré sa vyhýbajú ruskej rope.

V dôsledku nevyprovokovanej a neopodstatnenej vojny Ruska proti Ukrajine západné krajiny zasiahli túto krajinu sankciami aj v oblasti energetiky. Dôsledkom sankcií vznikla na trhu medzera a Rusko sa ocitlo s nadbytkom ropy, ktorú nie je schopné predať. Motivácie indickej vlády sú teda ekonomické, nie politické. 

Pre Nové Dillí je pravdepodobne ťažké neprijať 27 % zľavu na ropu, keď dováža 80 – 85 % svojej ropy, najmä v čase pandémie a spomalenia globálneho rastu. India sa teda ocitá v pasci. 

Lacnej uralskej rope pravdepodobne nebude dlho odolávať ani Čína. Analytici očakávajú, že Čínska ľudová republika, ktorá je najväčším dovozcom ropy na svete, bude tiež nakupovať zľavnenú ropu z Ruska. Mohla by sa tak stať záchranným lanom pre ruskú energetiku. Ázijský gigant je už teraz najväčším samostatným nákupcom ruskej ropy a podľa IEA v roku 2021 kúpil v priemere 1,6 milióna barelov ruskej ropy denne. Rusko bolo jej druhým najväčším dodávateľom ropy a tretím najväčším dodávateľom zemného plynu v roku 2021.

Špeciálny vzťah Moskvy a Nového Dillí 

India sa doteraz zdržala hlasovania o všetkých troch rezolúciách v OSN o ruskej invázii. Dve z týchto rezolúcií kritizovali ruskú inváziu a jedna rezolúcia požadovala mimoriadne zasadnutie Valného zhromaždenia OSN na prediskutovanie krízy. Postoj Indie sa tak implicitne priklonil k Rusku.

Moskva ocenila opatrný postoj Dillí k ukrajinskej kríze, pričom India nie je uvedená v zozname „nepriateľských krajín“, ktorý zostavil Kremeľ po sérii sankcií uvalených EÚ, USA a Spojeným kráľovstvom. 

Postoj Indie voči Rusku vo vojne na Ukrajine však nie je nový. Dokonca aj v roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym, si India zachovala neutralitu v OSN. Nové Dillí už dlho považuje Moskvu za svojho najspoľahlivejšieho a najdôveryhodnejšieho partnera, čo je vnímanie formované mnohými desaťročiami priateľstva, ktoré siaha až do prvých rokov studenej vojny. Indickí lídri často hovoria o Rusku ako o krajine, ktorá nikdy nemala s Indiou žiadnu krízu.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/