Bývalý zamestnanec ByteDance tvrdí, že čínska vláda sledovala vďaka TikToku protestujúcich v Hong Kongu

Bývalý zamestnanec firmy ByteDance vypovedal o praktikách, ktoré mali umožňovať predstaviteľom čínskej komunistickej strany sledovať ľudí podporujúcich protesty v Hong Kongu.

Čínska firma ByteDance, ktorá je majiteľom aplikácie TikTok, bola obvinená zo sledovania aktivistov počas protestov v Hong Kongu v roku 2018. Obvinenie zaznelo počas súdneho pojednávania v USA od bývalého zamestnanca firmy.

Yintao Yu pracoval pre firmu ByteDance v od augusta 2017 do novembra 2018 ako riaditeľ vývoja aplikácie Flipagram, sociálnej siete s krátkymi hudobnými videami. Jej vývoj bol však zrušený a Yu neskôr prepustený. Yu firmu ByteDance zažaloval v štáte Kalifornia za neoprávnené prepustenie.

V zamestnaní mal Yu zistiť, že firma pracuje na globálnom programe na kradnutie obsahu z ostatných platforiem. Skopírovaný obsah mal byť pridaný na aplikácie firmy ByteDance, ako napríklad TikTok či vtedy chystaný Flipagram, aby umelo navýšili počet používateľov.

Podľa vlastných slov mal byť Yu vyhodený po tom, ako o týchto praktikách informoval svojich nadriadených.

Nahliadali aj do súkromných správ

Pred súdom Yintao Yu pod prísahou taktiež vypovedal, že Komunistická strana Číny (KSČ) sledovala prodemokratických protestujúcich. Yu vraj nahliadol do prístupových záznamov, kde videl, ako členovia výboru KSČ, ktorí mali špeciálne prístupové údaje, obchádzali ochranu súkromia štandardne aplikovanú na dáta používateľov TikToku.

„Výbor a externí vyšetrovatelia používali „boží prístup“ (poverenie umožňujúce prístup ku všetkým inforomáciám používateľov a aplikácie bez limitov), aby identifikovali a lokalizovali protestujúcich v Hong Kongu, ľudskoprávnych aktivistov a podporovateľov protestov,“ uviedol Yu vo svojej výpovedi. „Zo záznamov som videl, ako výbor pristupoval k osobným dátam, polohám a komunikáciám protestujúcich, aktivistov a podporovateľov,“ dodal.

Medzi osobné dáta, ku ktorým mali mať prístup, patrili aj informácie o identifikácii zariadenia a pripojenia. Tie napríklad zahŕňali IP adresy, súkromné správy a história internetových prehliadačov. Prístup majú vraj k informáciám akýchkoľvek používateľov TikToku, nie len tých z Číny.

Podľa Yua aj napriek tomu, že členovia výboru neboli priamo zamestnancami TikToku, nahliadali do dát priamo cez kancelárie firmy v Pekingu. Tieto praktiky boli údajne bežné a jeho priami nadriadení o nich vedeli.

ByteDance obvinenia odmieta

„Plánujeme sa dôrazne ohradiť voči nepodloženým tvrdeniam a obvineniam, ktoré zazneli v sťažnosti. Je zaujímavé, že pán Yu tieto obvinenia nepredniesol počas piatich rokov, odkedy bol prepustený z Flipagramu v júli 2018. Jeho tvrdenia sú zjavne motivované ziskom mediálnej pozornosti,“ napísala firma ByteDance v reakcii na výpoveď pred súdom.

„Ak sa tieto obvinenia o prístupe KSČ k dátam používateľov potvrdia, je pravdepodobné, že to zhorší už napäté vzťahy medzi USA a Čínou,“ povedal pre magazín Time Benjamin Ho, koordinátor čínskeho programu na Inštitúte medzinárodných vzťahov S. Rajatnama v Singapure.

Pred americkým kongresom bol v marci tohto roku odpovedať na otázky generálny riaditeľ TikToku Shou Zi Chew. Počas vypočúvania členovia amerického Kongresu obvinili TikTok zo zavádzania o spôsobe ukladania a zaobchádzania s dátami amerických občanov.

Mnohé krajiny už zakázali používanie TikToku štátnym zamestnancom

V reakcii na podozrenia o zneužívaní osobných údajov niekoľko krajín a organizácií zakázalo používanie TikToku štátnym zamestnancom – napríklad Európsky parlament alebo India.

Ministerstvo vnútra SR odporúčilo svojim zamestnancom aplikáciu nepoužívať. V americkom štáte Montana dokonca pristúpili k plošnému zákazu aplikácie pre všetkých občanov, nielen pre štátnych zamestnancov. TikTok v reakcii zažaloval štát Montana, zákon vraj odporuje ústave USA.

TikTok má v pláne ukladať dáta na serveroch tretích firiem v USA a Európe, aby mohol naďalej fungovať v týchto regiónoch bez podozrenia, že má k dátam prístup aj čínska vláda. 

Ak sa podozrenia, kvôli ktorým krajiny už pristúpili k viacerým opatreniam, potvrdia, mohlo by to znamenať aj plošné zákazy aplikácie TikTok naprieč krajinami. Znamenalo by to totiž, že firma ByteDance nechráni dáta tak, ako vyžaduje legislatíva. Dáta môžu byť v krajnom prípade použité na sledovanie či ovplyvňovanie používateľov, na ktorých môže byť cielená čínska propaganda.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.