Mesiace bojov v okolí Bachmutu vyústili do rastúceho konfliktu o zásluhy medzi ruskou armádou a Wagnerovou žoldnierskou skupinou. Inak tomu nebolo ani v meste Soledar.
V piatok 13. januára ruské ministerstvo obrany prostredníctvom Telegramu potvrdilo získanie kontroly nad soľnými baňami v Soledare. Vo vyhlásení uviedlo, že Soledar bol „oslobodený“ večer 12. januára. Ide o najvýznamnejší úspech ruskej strany za posledné mesiace.
Wagnerovci mali byť „okradnutí o zásluhy“
Oficiálne vyjadrenie ruského ministerstva obrany neobsahovalo informáciu o zásluhách súkromnej žoldnierskej skupiny. Vyšší veliteľ Wagnerovcov Andrej Trošev preto vzápätí uviedol, že ministerstvo „kradne úspechy iných“, keď ovládnutie baní prisúdilo ruskej armáde.
V snahe zmierniť konflikt vydalo ministerstvo druhé vyhlásenie, v ktorom naznačilo, že v Soledare spolupracovala „heterogénna skupina“, odkazujúc tak na zásluhu žoldnierov. Tí mali podľa vyhlásenia bojovať „odvážne“ a „obetavo“.
Verejné nezhody medzi Wagnerovou skupinou a ruskou armádou poukazujú na hlboké rozpory a dezorganizáciu, ktoré sprevádzajú ruskú inváziu. K situácii sa vyjadril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podľa ktorého je spor medzi ruskými jednotkami „jasným signálom neúspechu nepriateľa“ a podnetom pre Ukrajinu, aby vyvinula väčší tlak na Rusko.
Situácia sa stala predmetom úvah o tom, o čo Wagnerovci a ich šéf Jevgenij Prigožin v oblasti usilujú. Do médií sa totiž dostala špekulácia o tom, že Prigožin má záujem na získaní soľných a sadrových baní. Podľa vojenského analytika Drytriho Kuznetsa však ekonomická motivácia nehrá u Prigožina žiadnu úlohu. Má ísť skôr o pragmatické ciele, ktorými sú podpora vyčerpaných jednotiek pri Bachmute a maximalizovanie zdania ruských úspechov na východe Ukrajiny.
Veľká časť operácie pre „oslobodenie“ Soledaru sa pritom udiala počas ruského jednostranného „vianočného prímeria“. To Wagnerova skupina dodržať nemusela, keďže oficiálne nepodlieha pod ministerstvo obrany. Práve počas prímeria dosiahli Wagnerovci zásadný prielom v ofenzíve na Donbase.
Žoldnieri deklarovali kompletné ovládnutie baní. Pravdepodobne sa však nachádzali v inej obci
Žoldnierska skupina deklarovala ovládnutie baní Soledar už 10. januára, pričom jasne naznačila, že nešlo o zásluhu ruskej armády. Vyhlásenie však spochybnila ukrajinská strana.
Podľa ukrajinských ozbrojených síl sa totiž Wagnerovci vôbec nenachádzali v Soledarských baniach, ale pravdepodobne išlo o jaskyne pri obci Volodymyrivka. Mohlo teda ísť o psychologickú operáciu zameranú na domáce ruské publikum. Podľa ukrajinskej strany bolo cieľom prekryť výrazné straty, ktoré Rusko pri dobývaní Soledaru zaznamenalo.
Ovládnutie celého Soledaru, ako to deklarovali Wagnerovci, spochybnil aj Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Podľa reportu ISW z 10. januára bolo nepravdepodobné, že by skupina kompletne ovládla bane v tak zložitom teréne, ak berieme do úvahy, že ruské jednotky o územie bojovali neúspešne celé mesiace (operácia sa začala ešte v júli 2022).
Soledar Rusku neposkytuje zásadnú strategickú výhodu
Podľa ISW šírila ruská strana nepravdivé tvrdenia, že Soledar padol a Bachmutu hrozí bezprostredné obkľúčenie. Inštitút dodal, že dobytie Soledaru ruským silám nemusí automaticky umožniť získanie kontroly nad kritickými ukrajinskými pozemnými komunikačnými líniami do Bachmutu.
Podľa analytikov má Soledar len malú strategickú hodnotu a je nepravdepodobné, že by výrazne zmenil charakter boja o východnú Ukrajinu. ISW uviedol, že dobytie mesta je „prinajlepšom ruským Pyrrhovým taktickým víťazstvom“ získaným za vysokú cenu.
Mesto síce poskytuje nové pozície pre delostrelectvo, inú zásadnú hodnotu však nemusí mať. Značná časť obyvateľstva už stihla opustiť svoje obydlia a prevažná časť územia je zdevastovaná. Soledar zároveň symbolizuje neúspešné ťaženie ruskej armády, ktorá na východe Ukrajiny bojovala zdĺhavo a so značnými stratami.
Ruská armáda čelí „systémovým problémom“
Brigádny generál Patrick S. Ryder, hovorca Pentagónu, poukazuje na existenciu systémových problémov v ruskej armáde. Má ísť najmä o problémy s logistikou, riadením jednotiek a udržiavaním ich morálky, ako aj o problémy pri dosahovaní strategických cieľov.
Prejavom týchto problémov môže byť aj úloha Wagnerovcov a ich lídra Prigožina pri nábore nových vojakov do armády. Prigožin dokonca riadil kampaň pre nábor väzňov na ukrajinský front, pričom sám cestoval aj do odľahlých ruských trestaneckých kolónií.
Na problémy s mobilizáciou v Rusku poukazujú aj bizarné motivačné videá, ktoré sa v Rusku aktuálne šíria. Tie do veľkej miery zneužívajú patriotizmus, ale aj biedu, v ktorej veľká časť Rusov žije. Rusko totiž dobrovoľníkom ochotným ísť bojovať na Ukrajinu ponúka trojnásobok priemernej mzdy v snahe nalákať nových regrútov na ekonomické výhody.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/