Na ruskom internete sa šíria videá nabádajúce na vstup do armády. Rusko potrebu nových regrútov odmieta

Mobilizácia v Rusku sa skončila, no na internete sa šíria videá, ktoré zneužívajú patriotizmus, ale aj biedu, v ktorej časť Rusov žije, a nabádajú na vstup do armády. Podľa ruského prezidenta je lepšie zahynúť v boji za národ ako sa prepiť vodkou. Za vstup do armády ponúka trojnásobok priemernej mzdy.

Koncom septembra 2022 ruský prezident Vladimir Putin v očakávanom televíznom prejave vyhlásil prvú čiastočnú mobilizáciu od druhej svetovej vojny.

Podľa Putina to bola priama odpoveď na nebezpečenstvo zo Západu, ktorý sa podľa jeho slov snaží zničiť Rusko. Vojenská služba sa bude týkať len občanov, ktorí sú momentálne v zálohe, najmä tých, ktorí slúžili v ozbrojených silách, majú určité vojenské povolania a relevantné skúsenosti, vysvetlil.

Podľa Sergeja Lavrova, ruského ministra zahraničných vecí, malo byť povolaných 300-tisíc Rusov. Oznámenie vyvolalo protesty v celej krajine, následkom čoho bolo zatknutých asi 2400 osôb.

Mobilizáciu od začiatku sprevádzal chaos. Povolaní boli totiž aj tí, ktorí nespĺňali určené kritériá. Viac ako 200-tisíc Rusov utieklo do susedných krajín, a to len počas prvého týždňa od vyhlásenia mobilizácie. Rusko muselo kvôli viacerým útokom taktiež sprísniť bezpečnostné opatrenia na vojenských úradoch pre registráciu a narukovanie.

Propagandistické videá nabádajú na pridanie sa k armáde 

Podľa expertov mala mobilizácia v skutočnosti na krajinu veľmi negatívny vplyv a predstavovala zúfalú snahu ruského prezidenta zvrátiť vývoj vojny vo svoj prospech. Začiatkom novembra Rusko čiastočnú mobilizáciu ukončilo a uviedlo, že bude prijímať vojakov už len na dobrovoľnej báze.

Netrvalo dlho a na ruských sociálnych sieťach sa začalo šíriť množstvo videí nabádajúcich Rusov na prihlásenie sa do ozbrojených síl. Deje sa tak napriek tomu, že Kremeľ potrebu ďalších regrútov popiera.

Videá sa snažia prilákať mužov rozprávaním o patriotizme a morálke. Zatiaľ však nie je jasné, či sú sponzorované priamo z Kremľa. 

Jedno z videí, ktoré bolo v polovici decembra uverejnené na Ruskom kontrolovanej platforme VKontakte, zobrazuje mladého chlapca, ktorý sa namiesto zabávania s kamarátmi rozhodol ísť bojovať na Ukrajinu a neskôr všetkých prekvapil vlastným autom, ktoré si za zarobené peniaze kúpil.

Rusko totiž dobrovoľníkom ochotným ísť bojovať na Ukrajinu ponúka vyše 2,5-tisíc eur, čo je trojnásobok priemernej mzdy. Tým sa snaží získať nových regrútov, a to aj napriek tomu, že väčšina z nich nemá za sebou žiadny vojenský výcvik. 

Armáda má mužov vytrhnúť z biedy a beznádeje

Mnohé ďalšie videá zdieľané v skupine „I´ve been mobilized“ (bol som mobilizovaný) na sociálnej sieti VKontakte zobrazujú vojnu ako pozitívny útek z reality, chudoby alebo beznádeje. Podľa samotného Putina je lepšie, keď títo muži zahynú bojovaním za svoju vlasť, ako keby sa mali „prepiť k smrti vodkou“.

Propagandistické videá apelujú aj na tých, ktorí premýšľajú o úteku z krajiny. Ďalšie z videí ukazuje skupinu približne 30-ročných mužov z dobrých pomerov. Chystajú sa cestovať a na otázku staršej ženy, kam idú, odpovedajú: „Do Gruzínska, navždy.“

Práve Gruzínsko je od začiatku mobilizácie útočiskom mnohých Rusov, ktorí utiekli zo svojho štátu. Keď sa žene vo videu následne vysype taška s nákupom, pribehne jej pomôcť mladý chlapec a žena mu poďakuje slovami: Chlapci odišli, ale muži zostali.

Ruské dezinformačné snahy a šírenie prokremeľskej propagandy boli nepochybne jedným z nástrojov Ruska na dosahovanie vlastných cieľov už pred vypuknutím vojny na Ukrajine. Putin tak nerozpútal vojnu len na Ukrajine, ale aj v informačnom priestore.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentka magisterského stupňa Medzinárodnej politickej ekonómie na holandskej Univerzite v Groningene. Zaujíma sa o témy v oblasti geopolitiky, finančných trhov a ekonomických aj bezpečnostných aspektov migrácie. Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdia Univerzity Komenského v Bratislave, počas ktorého absolvovala študijný pobyt Erasmus+ na írskej Univerzite v Limericku.