„Babushka z“ – nová ikona ruskej propagandy

V Rusku sa šíri nový príbeh, ktorého podstatou je „Babushka Z“. Tá na videu víta ukrajinských vojakov so sovietskou vlajkou mysliac si, že vojaci sú ruskí. Babushka Z tak prepožičiava vierohodnosť Putinovým bizarným tvrdeniam, že ruskí vojaci prišli „oslobodiť“ Ukrajinu od fašizmu. Vec sa má však inak. Dnes staršia žena mávanie vlajkou ľutuje.

Obrazy starej ženy mávajúcej sovietskou vlajkou sa začínajú objavovať nielen v Rusku, ale aj v dobytých mestách Ukrajiny. Podobizeň dôchodkyne na plagátoch, pohľadniciach či známkach vyzdvihuje jej imidž, ktorý je návratom k stereotypnej roľníčke sovietskej éry a dokonale tak zapadá do príbehu ruskej propagandy.

Kto je Babushka Z?

V posledných týždňoch sa stala novou tvárou kremeľskej propagandy staršia Ukrajinka, ktorá omylom vítala ukrajinských vojakov sovietskou vlajkou. Video, ktoré natočili ukrajinskí vojaci, sa stalo virálnym.

Hoci vojaci mali na rukávoch uniformy ukrajinské vlajky, dôchodkyňa si ich pomýlila s ruskými vojakmi a povedala im, že ona a jej manžel čakali a modlili sa za nich, za Putina a všetkých ľudí. Ukrajinskí vojaci vzali staršej žene vlajku a začali jej podávať jedlo. Keď však dôchodkyňa videla, že vojaci položili vlajku na zem a zadupali ju do blata, jedlo im vrátila.

Ukrajinská žena povedala vojakom, že jej rodičia bojovali za sovietsku vlajku v druhej svetovej vojne, a že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyprovokoval ruskú inváziu, pretože nenašiel spoločnú reč s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

V Rusku ju nikto neoslovuje skutočným menom, jednoducho sa z nej stala „Babushka Z“ alebo „Babička víťazstva“. Symbol „Z“ ruské sily pôsobiace na Ukrajine používajú na obrnených vozidlách.

Video sa stalo virálnym

Video propagovali ruskí trollovia na sociálnych sieťach a neskôr príbeh staršej ženy rýchlo prevzali aj ruské štátne médiá. Reakcia stareny bola použitá ako dôkaz, že ruská invázia má podporu miestnych obyvateľov na Ukrajine.

Ruská štátna stanica Pervyj kanal odvysielal Babushku 7. a 9. apríla. O štyri dni neskôr ruský veľvyslanec pri OSN Dmitrij Polyanskij povedal, že staršia žena symbolizuje „inú Ukrajinu“. Takú, ktorá by mohla mať „dobré susedské vzťahy“ s Ruskom.

Podľa odborníkov existuje niekoľko dôvodov, prečo bol tento konkrétny príbeh a obraz tak široko reprodukovaný v ruských štátnych médiách.

Po prvé, ruská televízia veľký vplyv a pokrýva takmer všetky bojové aj nebojové momenty „špeciálnej operácie“, keďže príbehy o ľuďoch robia sledovanie konfliktu pútavejším. 

Po druhé, je to pre Kremeľ cenný príklad pozitívneho prijatia. Väčšina Ukrajincov (dokonca aj v rusky hovoriacich regiónoch) ruských vojakov nevítala, ale aktívne sa im postavila na odpor. Štátne médiá sa snažia takúto skutočnosť zakryť propagandou. Babushka Z ponúka pre Kremeľ výhodu, pretože je to zriedkavejší príklad propagandy prichádzajúcej od ľudí, teda zdola nahor, v porovnaní s klasickou propagandou zhora nadol – od vlády. 

Video bolo overené ukrajinskými médiami, ktoré potvrdili, že nie je výtvorom ruských úradov. Sovietska vlajka stareny je tak čerešničkou na tejto propagandistickej torte. Je to dôležité aj kvôli ikonografii sovietskej vlajky a starej ženy. Tie rezonujú pre každého Rusa, ktorý pozná pohľadnicu Matičky Rus z druhej svetovej vojny.

Donbass Post vydala pohľadnicu so starenou, ktorá drží sovietsku vlajku. Zdroj: Telegram

Čo sa deje teraz?

Obraz staršej ženy s vlajkou v ruke bol replikovaný na nástenných maľbách a starena inšpirovala pohľadnice, pouličné transparenty, bilbordy a vojenské chevrony (nášivka na ľavom rukáve uniformy vojakov). Ruský online trh OZON dokonca predáva nálepky s jej podobizňou za 280 rubľov (4,12 EUR).

Propagácia starej ženy s vlajkou zašla tak ďaleko, že jeden z vrcholných zástupcov Putina odhalil provojnovú sochu v ukrajinskom Mariupole. Sergej Kirijenko vystúpil s prejavom pri pamätníku, ktorý zobrazuje staršiu Ukrajinku držiacu sovietsku vlajku na námestí. 

Tvrdil, že Babushka Anya je symbolom vlasti pre celý ruský svet a verí, že po zistení jej mena bude mať možnosť poďakovať a pokloniť sa jej.

Rovnako v ruskom meste Voronež, asi 325 kilometrov od rusko-ukrajinských hraníc, vytvoril umelec vyrezávanú drevenú sochu Babushky. Červená víťazná zástava v rukách sochy bola prinesená zo separatistickej Doneckej ľudovej republiky na Ukrajine. 

Podobná socha sa objavila aj v ruskom meste Belgorod, ešte bližšie k ukrajinským hraniciam – úradníci však boli nakoniec nútení sochu zložiť kvôli pokračujúcemu vandalizmu.

Ruská polícia berie incidenty ničenia Babushkinej podobizne vážne a za zničenie takejto sochy alebo portrétu hrozí obvinenie z diskreditácie ruskej armády.

Príbeh Babushky Z zaujal aj Dmitrija Rogozina, riaditeľa ruskej vesmírnej spoločnosti Roskosmos. 23. apríla sľúbil, že staršiu ženu pri nadchádzajúcom štarte nechá namaľovať na bok rakety. Roskosmos o niekoľko dní raketu naozaj úspešne odpálil, ale bez podobizne Babushky.

Babushka mávanie vlajkou ľutuje

V rozhovore Babushky s Ukrajinským centrom pre strategickú komunikáciu v charkovskej nemocnici, starenka priznala, že mávanie vlajkou ľutuje. Rovnako ľutuje, že sa stala celebritou v Rusku.

V nemocnici sa nachádza aj so svojim manželom, kde boli evekuovaní po tom, čo ich dom zasiahla ruská mína.

Tvrdí, že s červenou sovietskou vlajkou vyšla naproti ukrajinskej armáde, pretože si myslela, že ide o ruských okupantov s ktorými sa chcela zmieriť, aby nezničili dedinu a Ukrajinu. Teraz sa však cíti ako zradkyňa.

Dom ženy, ktorý sa nachádza v dedine neďaleko Charkova, je dnes zničený ruskými mínami.

Odkazy na minulosť

V pozadí propagandy Babushky Z sa objavuje nostalgický príbeh, a to oslava úspechu z minulosti. Cieľom je dosiahnuť, aby staršie generácie vyzývali mladšiu generáciu a vzbudzovali v nej záujem úspech zopakovať. 

Nostalgia po víťazstve Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne v kombinácii s tvrdeniami Kremľa, že rusky hovoriace obyvateľstvo Ukrajiny bolo prenasledované vládou, malo za následok, že provojnoví Rusi si ukrajinskú babičku rýchlo obľúbili. 

Vlajka, ktorú drží dôchodkyňa – červená vlajka s kladivom, kosákom a hviezdou, je podobná vlajkám, ktoré boli vztýčené nad Ríšskym snemom počas sovietskeho víťazstva nad nacistickým Nemeckom v 2. svetovej vojne. Pre ruské obyvateľstvo je táto vlajka spojená so silnými emóciami, pretože sovietske vlajky bolo možné vidieť aj popri ruskej trikolóre v takzvaných ruskými silami oslobodených ukrajinských mestách. Rovnako k polularite prispieva aj skutočnosť, že Babushka Z je Ukrajinka, ktorá stelesňuje „Matičku Rus“, a teda ukazuje, že ide o jeden ľud, hoci sú to dve krajiny. Tento naratív rezonuje s novým príbehom o deukrainizácii namiesto denacifikácie Ukrajiny. Podobný príbeh sa však objavoval napríklad aj v súvislosti s anexiou Krymu. Proruské weby vtedy dlohodobo šírili dezinformačný naratív o tom, že nároky Moskvy na územie východnej Ukrajiny sú opodstatnené kvôli historickému spojeniu s Ruskom.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/