Andrej Končakov. Čeští elfové poukazujú na prepojenia ruského diplomata na českú dezinformačnú a politickú scénu

Anonymná aktivistická skupina Čeští elfové si kladie za cieľ „boj s internetovými trollmi, ktorí šíria dezinformácie a proruskú propagandu“. Ich nedávne zistenia poukazujú na napojenie ruského diplomata Andreja Končakova na českú dezinformačnú a politickú scénu. Končakov bol minulý rok z ČR vyhostený v súvislosti s tzv. ricínovou kauzou. Jeho vplyv z tejto krajiny ale ani zďaleka nezmizol.

Obrázok: Unsplash

Čeští elfové poukázali na prepojenia bývalého riaditeľa Ruského strediska vedy a kultúry (RSVK) v Prahe Andreja Končakova s českou prokremeľskou dezinformačnou a politickou scénou. Táto organizácia spadá pod ruské diplomatické zastúpenie v Českej republike.

Hlavnou činnosťou RSVK má byť „príprava a realizácia programov a akcií v oblasti kultúry, vedy a vzdelávania a podpora ruského jazyka“. Ako ale dodávajú Čeští elfové, „typickým a potenciálne nebezpečným rysom ruských propagandistických a manipulatívnych aktivít je ich netransparentnosť a snaha ich skrývať pod krycími hlavičkami kultúrnych a osvetových akcií“.

Končakova problematická minulosť

Podľa viacerých zistení je Končakov dôstojníkom Federálnej bezpečnostnej služby Ruskej federácie (FSB). V tejto pozícii vystupoval aj v tzv. ricínovej kauze, ktorá v roku 2020 poškodila česko-ruské vzťahy.

Na jej začiatku sa objavili obzvlášť závažné informácie, podľa ktorých mal agent FSB doviesť na územie ČR ricín. Tento jed mohli neskôr použiť útočníci pri plánovanom útoku na troch českých regionálnych politikov. Neskoršie vyšetrovanie ale túto hrozbu dementovalo, pretože vychádzala z vymyslených informácií.

Ricínová kauza vznikla v dôsledku vnútorného boja medzi pracovníkmi zastupiteľského úradu Ruskej federácie v Prahe. ČR v reakcii na tieto zistenia vyhostila dvojicu ruských diplomatov – Andreja Končakova a Igora Rybakova. Rusko v následnom odvetnom opatrení vyhostilo dvoch zamestnancov českej ambasády v Moskve.

Česká sieť prokremeľskej scény

Na základe zistení Českých elfov Andrej Končakov medzi facebookovými priateľmi „prakticky všetkých kľúčových aktérov dezinformačnej scény a aj prepojenia na všetky proti-západné strany“. Mnoho z týchto aktérov sa zúčastnilo viacerých akcií realizovaných spomínaným RSVK. Portál Čeští elfové zdôrazňuje, že takýmito krokmi sa Rusko snaží skryte ovplyvniť situáciu na českej politickej a mediálnej scéne a prispievať k rastu extrémizmu a polarizácie spoločnosti.

Končakov priame kontakty s predstaviteľmi dezinformačných médií Aeronet, Svobodný Vysílač a Raptor.tv. Taktiež je v spojení s viacerými samozvanými aktivistami bojujúcimi proti EÚ, NATO, liberálnej demokracii, islamu či tzv „genderovej ideológii“.

Týchto „aktivistov“ často legitimizujú aj ľudia z okolia českého prezidenta Miloša Zemana. Bývajú predstavovaní ako bežní podporovatelia z ľudu, inokedy bývajú priamo pozývaní do Zemanovho volebného štábu.

Azda najzávažnejším zistením sú ale Končakove napojenia na predstaviteľov českej politickej scény. Do popredia sa tak dostávajú predstavitelia politických subjektov Svoboda a přímá demokracie (SPD), Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM), Trikolóra Svobodní Soukromníci (TSS) a Volný blok.

Čeští elfové: Aké sú hlavné naratívy?

Nasledujúcich šesť naratívov sa šíri na českej dezinformačnej scéne. Ako zdôrazňujú Čeští elfové, časť z týchto naratívov si osvojili aj viaceré politické subjekty. Okrem menovaných subjektov ide aj o strany ANO, Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) a Občanská demokratická strana (ODS).

Medzi identifikovanými naratívmi sa nachádzajú:

 • naratívy o medzinárodnom poriadku a úlohe ČR v ňom
  • proti Západu, USA a členstvu ČR v EÚ a NATO, na podporu Ruska a Číny
 • hodnotové naratívy – liberálne vs. „konzervatívne“
  • útoky na menšiny, téma rovnosti žien a mužov, propagácia tradičných hodnôt, podpora politikov a štátov s antiliberálnymi postojmi
 • útoky na inštitúcie demokratického a právneho štátu
  • útoky na inštitúcie spojené s právnym štátom a pluralitným fungovaním spoločnosti
 • konšpirácie o svetovom sprisahaní
  • elity zväčša sídlia v euroamerickom priestore, „populárnymi“ konšpiračnými teóriami sú najmä Nový svetový poriadok (NWO), Veľký reset, QAnon
 • COVID-19
  • zľahčovanie pandémie, útoky na opatrenia (rúška, respirátory, testovanie), konšpirácie o tzv. „koronatotalite“, útoky na západné vakcíny, na predstaviteľov českej vlády a EÚ
 • migrácia a islamizácia
  • migrácia z moslimských krajín prezentovaná výhradne ako nelegálna, strach z nekontrolovateľného prílivu cudzincov a teroristov, veľký dôraz na kriminálne incidenty páchané migrantmi, konšpirácie o riadenej migrácii do Európy

Dezinformačná scéna a uvedené politické subjekty týmito naratívmi rozbíjajú spoločnosť, rozoštvávajú obyvateľstvo a posilňujú negatívne sentimenty voči členstvu ČR v medzinárodných organizáciách. Pritom najmä súčasná pandemická situácia by mala byť mementom toho, aká nebezpečná je polarizácia nálad v spoločnosti.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudoval bakalársky stupeň politológie na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde pokračuje aj na magisterskom stupni. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, hybridné hrozby a dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd. Kontakt: branislav.jamriska@infosecurity.sk