Jej zmiznutie v roku 2016 podnietilo intenzívne a nákladné trojtýždňové pátranie v severnej Kalifornii a niekoľkých ďalších štátoch. Papini bola vyhlásená za nezvestnú jej manželom po tom, čo sa nevrátila z ranného behu. Stránka GoFundMe, vytvorená na pomoc pri hľadaní a záchrane Sherri Papini, vyzbierala viac ako 49-tisíc amerických dolárov. Jej prípad sa dostal až do celoštátnych správ.
22 dní po jej zmiznutí ju zachránil na okraji cesty okoloidúci kamionista. Na svojom tele mala niekoľko modrín a popáleninu. Ako neskôr vysvitlo, spôsobila si ich sama, aby svojmu príbehu pridala na dôveryhodnosti. Papini povedala úradom, že ju uniesli, pripútali ju k tyči a zbili ju. Za únoscov označila dve hispánky, ktoré ju mali uniesť práve počas spomínaného behu. Vyšetrovanie však napokon ukázalo, že si celú vec vymyslela.
Odhalenie pravdy
Papini bola po celý čas u svojho bývalého priateľa. Neskôr popísala, že sa s ním pomocou zakúpeného telefónu skontaktovala a následne ju zaviezol k sebe domov. Papinin bývalý priateľ uviedol, že jej pomohol utiecť od manžela, ktorý ju údajne týral.
Prokurátori si v roku 2020 Papini predvolali znova. Boli jej predložené dôkazy, ktoré preukazovali, že unesená nebola a varovali ju, že je nezákonné klamať federálnym agentom. Namiesto toho, aby odvolala svoj príbeh, však pokračovala v nepravdivých vyhláseniach.
Neskôr bola zatknutá a obvinená z podvodu a z krivej výpovede. Hrozilo jej až 20-ročné väzenie a pokuta viac ako 500-tisíc dolárov. Ministerstvo spravodlivosti 12. apríla oznámilo, že Papini podpísala dohodu o vine a treste, „v ktorej priznáva, že plánovala a podieľala sa na svojom vlastnom podvodnom únose.“
Svoj čin ľutuje
„Hlboko sa za seba hanbím, za svoje správanie a je mi ľúto za bolesť, ktorú som spôsobila svojej rodine, priateľom, všetkým dobrým ľuďom, ktorí zbytočne trpeli kvôli môjmu príbehu a tým, ktorí tak tvrdo pracovali, aby mi pomohli, po zvyšok svojho života budem pracovať na náprave toho, čo som urobila,“ napísala prostredníctvom svojej advokátky vo vyhlásení. Podľa dohody o vine a treste však musí Sherri Papini zaplatiť spomínanú pokutu.
Súdne pojednávanie, na ktorom sa 39-ročná Američanka plánuje priznať, zatiaľ naplánované nebolo. Jej právny zástupca priznal, že aj on sám má problém zistiť, prečo Papini predstierala svoj vlastný únos.
Tento prípad je príkladom, že sa falošné správy objavujú v každodenných oblastiach života. Podvodníci využívajú rôzne prostriedky a typy dezinformácií na svoje obohatenie – aj nafingovanie vlastného únosu. Média, ktoré sa týmto prípadom venujú sa potom paradoxne stávajú obeťami, no dôležitá je najmä následná medializácia odhalenia takýchto prípadov.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/