Spravodajský portál Bumaga 13. mája uverejnil informácie o novej metóde, ktorú mestská polícia v ruskom Petrohrade zaviedla na potláčanie protestov proti vojne na Ukrajine. Metóda spočíva v zadržiavaní významných aktivistov, ktorí sa následne nemôžu fyzicky zúčastniť prostestných akcií.
Príslušníci bezpečnostných zložiek krátko pred plánovanými protestami zadržiavajú veľké skupiny aktivistov. Tí musia v zadržiavacích zariadeniach zotrvať po dobu 48 hodín. Všetko na základe obvinení z bombovej hrozby.
Zámienkou na zadržanie bol „telefonický terorizmus“
Túto techniku petrohradská polícia použila napríklad 5. marca – deň pred celonárodným protestným zhromaždením proti vojne, – kedy zatkla desiatky aktivistov. Policajné akcie pokračovali aj po protestoch: v nedeľu 6. marca strážcovia zákona uskutočnili masové zatýkanie a v 69 mestách zadržali viac ako 4 800 ľudí.
5. marca bola zadržaná napríklad feministická aktivistka Lele Nordiková. Zámienkou pre vykonanie domovej prehliadky bolo tvrdenie, že je svedkyňou v prípade údajného „telefonického terorizmu“ (nahlásenie umiestnenia bomby).
Policajti jej zabavili elektroniku a protestné materiály z minulých zhromaždení. O niekoľko hodín jej status vo vyšetrovaní pozmenili na podozrivú, na čo bola Nordiková predvedená na policajnú stanicu a, podobne ako iní aktivisti, zadržaná na 48 hodín.
Podobný scenár sa odohral aj v prípade zadržania feministickej aktivistky Paladdy Bašurovej, ktorá prijala policajnú prehliadku s pokojom. „Pustila som si Čajkovského a ponúkla som im kávu, ale odmietli,“ povedala pre médium Bumaga. Okrem samotnej prehliadky si polícia prečítala aj Bašurovej romantické listy a iné osobné písomnosti. Napriek prvotnému prísľubu prepustenia po vypočutí zostala aktivistka vo väzbe dva dni.
Spoločným menovateľom bol protivojnový postoj
Bumaga odhaduje, že 5. marca bolo v Petrohrade zadržaných najmenej 27 ľudí. Okrem občianskych aktivistov išlo aj o umelcov či mestských poslancov. Podľa média Meduza väčšina prípadov spolu oficiálne nesúvisela, spoločným znakom však bol protivojnový postoj podozrivých.
Oficiálne dôvody pre zadržanie týchto osôb pôsobili ako zámienky, a to nielen kvôli nápadnosti prepojenia medzi nimi, ale aj z dôvodu nekonzistentného informovania zo strany polície.
Lele Nordiková uviedla, že telefónne číslo, z ktorého podľa príslušníkov polície mala byť nahlásená bomba, obsahovalo viac číslic ako povoľujú ruské telefónne čísla. Zároveň, prvých šesť číslic boli smerové čísla miest Petrohrad a Moskva. Podľa zadržanej Riny Matsapuliny sa v príkaze na jej prehliadku uvádzalo, že bombovú hrozbu nahlásila polícii neznáma osoba e-mailom.
Rovnakú metódu polícia uplatnila aj pred oslavami Dňa víťazstva
Petrohradská polícia použila rovnaký modus operandi aj pred ďalšími protestnými akciami. Tesne pred oslavami Dňa víťazstva začala rozsiahle zatýkanie osôb, primárne aktivistov, ktorí sa plánovali zúčastniť protivojnových protestov organizácie Vesna.
Zámienkou pre prehliadky a zatýkanie bolo opäť údajné nahlásenie bombovej hrozby, tentokrát v moskovskej Ruskej prezidentskej akadémii národného hospodárstva a verejnej správy. Na hrozbu mala upozorniť neznáma osoba e-mailom.
Podľa koordinátora organizácie Vesna Bogdana Litvina sa demonštranti previnili účasťou na akcii práve v Deň víťazstva, ktorý je pre Rusko viac ako významný. „Chápeme, že každý, kto sa pokúsil urobiť niečo proti vojne… je tak či onak v nebezpečenstve. Ale v tomto prípade si myslíme, že sme zasiahli citlivé miesto [pre úrady]. Deviaty máj je dôležitou súčasťou agendy, ktorou úrady manipulujú,“ povedal. Podľa Litvina ide o pokrytectvo štátu, ktorý pamiatku bojovníkov za mier zneužíva na propagáciu nenávisti, nepriateľstva a vojny.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/