Za útokom na celoštátny výbor amerických Republikánov môže stáť Kremeľ

Obrátok: PxHere.

V tieni masívneho hackerského útoku, ktorý postihol stovky spoločností po celom svete sa odohral ďalší útok, ktorým útočníci napadli celoštátny výbor americkej Republikánskej strany (RNC). Podľa všetkého bol útok vedený ruskou hackerskou skupinou Cozy Bear, ktorá môže byť napojená na Kremeľ.

Hackerská skupina Cozy Bear je známa pre napádanie cieľov v rôznych štátoch sveta. Bola napríklad za únikom e-mailov demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej počas kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016. Figurovala tiež v útoku na viaceré americké vládne inštitúcie a agentúry cez softvér spoločnosti SolarWinds z decembra 2020.

Republikánska strana pod útokom

Začiatkom júla sa terčom kyberútoku stala americká Republikánska strana. Stranícky systém bol napadnutý prostredníctvom softvéru od spoločnosti Synnex. Agentúra Bloomberg priniesla informáciu, že dva nemenované zdroje jej potvrdili, že išlo o hackerov zo skupiny Cozy Bear. Tá je údajne napojená na zahraničnú rozviedku Ruskej federácie (SVR).

Šéf štábu RNC Richard Walters vyhlásil, že hackeri nezískali žiadne dáta. Ďalej sa vyjadril, že RNC zablokovalo prístup softvéru Synnex na stranícke cloudové úložisko. Prípadom sa zaoberajú FBI a Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a infraštruktúru (CISA).

Reakcia Moskvy: sú to lži

Na informácie o útoku zareagoval aj Kremeľ. Dmitrij Peskov, hovorca prezidenta Putina, povedal, že Moskva a Washington medzi sebou mali „určité kontakty“ týkajúce sa oblasti kyberbezpečnosti. Padli tiež obvinenia z útokov zo strany ruských hackerov.

Peskov poprel, že by mala ruská vláda s týmto útokom niečo spoločné a označil väčšinu informácií, ktoré sa objavili v médiách, za lži.

Rusko ako domov hackerov

Koncom mája informovala spoločnosť Microsoft o hackerskom útoku na e-mailovú komunikáciu viac ako 150 vládnych inštitúcií a ľudskoprávnych organizácií z 24 krajín (najmä z USA). Microsoft z útoku obvinil ruskú SVR, Moskva však odmietla zodpovednosť za tento útok, rovnako ako za útok na SolarWinds z decembra 2020.

Spravodajský portál Forbes vypracoval časovú líniu hackerských útokov za posledný rok. Väčšina z týchto útokov má pôvod v Rusku.

Summit Biden–Putin

Otázka kyberbezpečnosti bola na stole už počas júnového stretnutia Bidena a Putina vo švajčiarskej Ženeve. Na tlačovej konferencii po summite Biden hovoril o tom, že by mali prestať kyberútoky na 16 strategických oblastí v rámci americkej infraštruktúry. S Putinom sa tiež dohodli na vytvorení expertných tímov, ktoré sa na potieranie internetovej kriminality v tejto oblasti zamerajú.

Biden na tlačovej konferencii povedal, že ak príde ku kybernetickým útokom zo strany Ruska, USA bude odpovedať rovnakým spôsobom. Portál Sky News pripomína, že červenú líniu vytýčil aj bývalý americký prezident Barack Obama. V jeho prípade išlo o použitie chemických zbraní v Sýrii – zbrane však boli použité a Obama nijako nereagoval.

Absolvoval bakalársky stupeň štúdia v odbore európske štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne. Zaujíma sa o politickú situáciu na západnom Balkáne a vo východnej Európe, a tiež o modernú históriu európskych štátov. Kontakt: matus.bucko@infosecurity.sk