Tajomstvá TikTok-u

Zdroj: Pixabay.

Čelí obvineniam z úniku osobných údajov, je známy cenzúrou príspevkov kritizujúcich čínsku vládu alebo tých, ktoré vyjadrujú podporu protestujúcim v Hongkongu. Zakázala ho už India, najnovšie aj USA či Austrália. O aplikácii TikTok sa poslednú dobu diskutuje častejšie, než by sa jej predstaviteľom páčilo.

Aplikácia TikTok na zdieľanie krátkych videí rôznych žánrov, známa najmä mladému publiku, je jednou z najpopulárnejších sociálnych sietí na svete – používa ju približne 800 miliónov ľudí.

Od ostatných sociálnych sietí ju odlišuje to, že ju vlastní čínska firma. Materská spoločnosť TikTok-u ByteDance s centrálou v Pekingu má hodnotu viac ako 100 miliárd dolárov.

Samozrejme, nie je dôležitý len počet užívateľov a popularita, ktorú TikTok za posledné roky a hlavne počas karantény získal. Zbieranie dát a osobných údajov či úzke väzby materskej spoločnosti na Čínsku komunistickú stranu z tejto platformy zároveň robia dokonalý nástroj na monitorovanie užívateľov.

Koľko ľudí si na sociálnych sieťach reálne prečíta celé podmienky používania predtým, než klikne na známe tlačidlo „Súhlasím”? Portál ProtonMail preto zisťoval zásady zberu a ochrany osobných údajov TikTok-u a dospel k záveru, že platforma pre svojich užívateľov predstavuje vážnu bezpečnostnú hrozbu.

Kto, s kým, kedy, kde a ako…? 

Aké množstvo údajov teda TikTok zbiera? Ako všetkých sociálnych sieťach, odpoveď je rovnaká: priveľa.

V súlade so zásadami ochrany osobných údajov čínskej sociálnej siete, aj v prípade, keď aplikáciu len stiahnete a otvoríte – ale nikdy si nevytvoríte účet – TikTok si uloží:

  • vašu IP adresu
  • históriu prehľadávania (t.j. obsah, ktorý ste v aplikácii prezerali)
  • informácie o mobilnom operátorovi, údaje o polohe (vrátane súradníc GPS, údajov z Wi-Fi a mobilných dát)
  • informácie o zariadení, ktoré ste použili na stiahnutie aplikácie (v prípade zariadení s Androidom to zahŕňa aj identifikačné číslo IMEI, vďaka ktorému je možné váš mobil identifikovať úplne presne)

Navyše, ak si chcete vytvoriť účet, musíte zadať telefónne číslo alebo e-mail a dátum narodenia. To však stále nie je všetko.

Po vytvorení účtu TikTok požiada o povolenie na prístup k ostatným sociálnym sieťam (Facebook, Instagram, Twitter…), k zoznamu kontaktov a pod. Keď aplikáciu začnete naplno využívať, začne zaznamenávať tieto ďalšie „drobnosti“: 

  • každé nahrané video 
  • dĺžku sledovania videí online
  • obľúbené a zdieľané videá 
  • všetky správy, ktoré si v aplikácii vymeníte

Zdá sa vám, že TikTok v tomto momente o vás už vie takmer všetko? Dobre, lebo ešte stále nie sme na konci.

V prípade, že si zakúpite špeciálne mince – imaginárnu menu, ktorú môžete použiť na podporu obľúbených tvorcov, do zoznamu zhromaždených dát sa pridávajú aj informácie o platbe a vašej platobnej karte.

Údajne sa však ničoho netreba obávať. Spoločnosť tvrdí, že po odstránení vášho profilu, do 30 dní zmaže údaje, ktoré o vás nazbierala. To však nie je možné overiť.

Zdieľa TikTok dáta tretím stranám?

Vo svojich Zásadách ochrany osobných údajov spoločnosť explicitne uvádza, že za účelom cielenia reklamy vaše dáta s tretími stranami naozaj zdieľa.

Kto by nechcel vidieť videá, fotky či príspevky, ktoré ho skutočne zaujímajú? Správne. Milé videá malých detí, zvierat či krásne fotky z dovolenky. Vyhovuje nám to na Facebooku, Youtube, Twitteri, či iných sieťach, ktorých politiky narábania s užívateľskými údajmi nie sú až tak rozdielne. Tak prečo nie na TikTok-u?

V hlavnej úlohe Čína a Bytedance

Zdroj: NDTV Gadgets

Čínsky zákon o spravodajských službách, prijatý v roku 2017, vláde umožňuje prinútiť každú čínsku firmu, aby poskytla prakticky všetky informácie, ktoré vláda požaduje – vrátane údajov o zahraničných občanoch. Aj keby sa chcela spoločnosť ByteDance brániť proti kontrole a ovplyvňovaniu zo strany čínskej vlády, nemalo by to reálny účinok.

Okrem toho, chýbajúci nezávislý súdny systém znemožňuje spoločnostiam sa proti podobným zásahom čínskych úradov odvolať.

Čínska vláda už dlho využíva údaje od čínskych technologických spoločností na monitorovanie, cenzúru a kontrolu vlastných občanov. Jedným z príkladov je aj všadeprítomný systém sledovania, ktorý vláda vytvorila na monitorovanie etnickej menšiny Ujgurských moslimov v západnej autonómnej oblasti v Sin-ťiang.

Existuje len málo dôkazov, že by sa firma ByteDance snažila vplyvu čínskej vlády nejakým spôsobom odolávať. Minuloročná správa Austrálskeho inštitútu pre strategickú politiku (ASPI), ktorá monitorovala veľké čínske technologické spoločnosti a hodnotila ich podiel na aktivitách čínskej vlády, hovorí o ovplyvňovaní viacerých popredných firiem.

ASPI tvrdí, že ByteDance spolu s ďalšími významnými čínskymi spoločnosťami vrátane Huawei konala spolu s komunistickou stranou s cieľom presadiť prísne zákony cenzúry. Naviac uvádzajú, že firma spolupracovala aj na uľahčení porušovania ľudských práv voči spomínaným Ujgurom.

Spoločnosť sa, pochopiteľne, voči viacerým tvrdeniam ohradila. Na svoju obranu opakovane uviedla, že TikTok nie je v Číne k dispozícii a že používateľské údaje sa tam neuchovávajú. To je zavádzajúce. Vo svojej politike ochrany osobných údajov si spoločnosť TikTok výslovne vyhradzuje právo zdieľať informácie o používateľovi s ostatnými členmi svojej „korporátnej skupiny“ (čo podľa čínskych zákonov môže zahŕňať tiež prívržencov Komunistickej strany).

Aj v USA „dotikalo”

Čínsky TikTok vyvoláva značné obavy klasicky aj v Spojených štátoch, kde ho mesačne aktívne používa asi 80 miliónov Američanov. Spojené štáty (opäť) obviňujú čínsku vládu z kradnutia osobných údajov a chcú sa vyhnúť potenciálnym bezpečnostným rizikám. Nie je to však také jednoduché.

Tamojšie zákony totiž Trumpovej administratíve neumožňujú TikTok len tak ľahko zablokovať. Amerického prezidenta to ale nezastavilo a v piatok oznámil, že na území USA aplikáciu zakáže. To môže znamenať značné pobúrenie v radoch mladých priaznivcov TikToku ale aj v radoch tvorcov, ktorí túto platformu využívajú na platené reklamy či propagácie a prídu tak o svoje zisky.

Ako by teda tento zákaz mohol fungovať? Jedným zo spôsobov by mohlo byť nariadenie pre Apple a Google na odstránenie aplikácie z ich online obchodov. Zabránilo by to tak novým používateľom v sťahovaní aplikácie a pre existujúcich užívateľov by to znamenalo obmedzenia pre nové aktualizácie.

Ďalšou alternatívou by napríklad mohlo byť prinútiť miestnych poskytovateľov internetových služieb, aby zablokovali prístup k serverom TikTok-u. V každom prípade by tieto akcie nemuseli byť až tak dramatické ako Trump naznačuje. Situácia by sa zatiaľ mohla vyriešiť zamedzením aplikácie pre mobilné telefóny štátnych zamestnancov, aby sa predišlo nebezpečným únikom informácií z ich zariadení.

Vyzerá to tak, že TikTok sa v americko-čínskej technologickej vojne postupne stáva hlavným cieľom. Tento spor však je len jedným z mnohých, v čase zvýšeného napätia medzi Trumpovou administratívou a čínskou vládou – vrátane obchodných sporov či situácie s vypuknutím koronakrízy v Číne.

Netreba však prehliadnuť ani Trumpovu poslednú (celkom úsmevnú) skúsenosť s užívateľmi tejto aplikácie, ktorá môže mať čo dočinenia s jeho nie veľmi kladným postojom k samotnej platforme. Júnové zhromaždenie v Tulse, v štáte Oklahoma, ktoré malo pre Trumpa znamenať návrat ku kampani po viac ako mesačnej pauze, nedopadlo podľa očakávaní.

Mladí užívatelia na TikTok-u a aj Twitteri sa totiž rozhodli túto udalosť sabotovať. Asi týždeň pred zhromaždením rozbehli hromadnú kampaň, s jasným cieľom: zaplaviť webovú stránku na rezervovanie lístkov falošnými menami a telefónnymi číslami a potom sa nezúčastniť, v snahe zablokovať čo najviac miest. Treba uznať, že táto akcia sa im podarila a kvôli nízkej účasti musel byť jeden z Trumpových plánovaných prejavov dokonca aj zrušený.

Zdroj: AP Photo/Evan Vucci

India už TikTok zablokovala

TikTok už nie je v obľube ani iných štátov, ktoré takisto začínajú podnikať zásadné kroky. Druhá najľudnatejšia krajina na svete, India, už zakázala celkovo 59 čínskych aplikácií vrátane TikTok-u. Oficiálne kvôli bezpečnostným rizikám. Pravdepodobne ide o ďalšie vyústenie geopolitického konfliktu medzi krajinami, kedy po vojenskom strete na hraniciach Indie a Číny v polovici júna zomreli asi dve desiatky indických vojakov.

India pritom pre TikTok predstavovala dôležitý trh, s viac ako štvrtinou celkových stiahnutí. Znamená to, že rozhodnutie indickej vlády môže tento rok ByteDance stáť aj miliardu dolárov ušlých ziskov.

Vaše dáta = naše dáta

Existujú dôvody domnievať sa, že by Peking mohol mať vplyv na materskú firmu TikTok-u, ByteDance. To by mal byť dostatočný dôvod na neistotu.

TikTok síce prehlasuje, že neuchovávajú žiadne údaje a Číne by ich nikdy neposkytli. V mnohých ohľadoch ale úplne nezáleží na tom, čo hovoria – skutočnosť, že ich vlastní čínska spoločnosť, je celkom postačujúca.

Nie je to však jediný problém, ktorému táto platforma čelí a vyzerá to tak, že v budúcnosti sa situácia ešte skomplikuje.