Používatelia WhatsAppu sa po nedávnych zmenách v podmienkach ochrany údajov presúvajú na iné platformy. Problémom sa stalo zdieľanie osobných údajov s tretími stranami, napríklad s materskou firmou Facebook. Doposiaľ najatraktívnejšími alternatívami sa stali aplikácie pre šifrovanú komunikáciu, najmä Signal a Telegram. Čím sa dostali do povedomia?
Na popularite získali najmä po tom, čo na tému v januári upozornil Elon Musk. Používateľom odporučil, aby z WhatsAppu prešli na Signal. V USA došlo tiež k dočasnému zablokovaniu aplikácie Parler, ktorá bola po útoku na Kapitol obvinená z online radikalizácie.
Bezpečnosť na prvom mieste
Po vyjadrení Elona Muska zaznamenali aplikácie Signal a Telegram rekordný nárast nových stiahnutí. Faktorom, ktorý používateľov prilákal, je s najvyššou pravdepodobnosťou bezpečnosť.
Všetka komunikácia prostredníctvom platformy Signal je predvolená ako šifrovaná a nemá k nej prístup nikto okrem diskutujúcich. V prípade Telegramu je po stiahnutí aplikácie šifrovaná iba určitá časť komunikácie. K niektorým informáciám preto môžu mať prístup správcovia Telegramu či orgány činné v trestnom konaní.
Signal zhromažďuje ďaleko menej údajov o používateľoch ako Telegram, na rozdiel od ktorého využíva iný šifrovací protokol. Metadáta Telegramu obsahujú napríklad údaje o IP adrese používateľa (a v konečnom dôsledku aj polohe), a tiež o čase a osobách, s ktorými používateľ chatuje. Taktiež si vyžaduje prístup ku kontaktom vo vašom mobilnom zariadení.
Ochrana súkromia
Pre ochranu komunikácie môžeme v aplikáciách Signal a Telegram využívať možnosť miznúcich správ. V aplikácii Signal je možné nastaviť časové rozmedzie od piatich sekúnd až po týždeň, v Telegrame sú miznúce správy možné tiež, ale iba v tajných konverzáciách.
Pre ochranu obsahu existuje ešte niekoľko dodatočných nástrojov. Zaujímavý je napríklad nástroj rozmazania tvárí na fotografiách či automatické odstránenie účtu, ktorý už nie je využívaný.
Obe platformy sú teda vhodnou alternatívou, ak nám záleží na ochrane nášho súkromia. Predstavujú vhodný prostriedok pre šifrovanie správ medzi používateľmi, výhodou je, že nie sú platené a ich ovládanie je jednoduché a priateľské voči rôznym typom používateľov.
Znamená šifrovaná komunikácia hrozbu?
Odhliadnuc od spomínaných pozitív aplikácií pre šifrovanú komunikáciu, prináša ich masové využívanie aj oprávnené obavy. Na jednej strane zabraňujú špehovaniu svojich používateľov, na druhej strane však ponúkajú toľko súkromia, že sa stávajú lákadlom pre dezinformátorov či extrémistov. Môže tak ísť o dvojsečnú zbraň.
Obavy sa spájajú aj s možným presunom časti krajne pravicových skupín z Parleru, Twitteru či iných platforiem práve do aplikácií pre šifrovanú komunikáciu. Skupinové chaty v Telegrame môžu mať až 20-tisíc členov. Mohlo by ísť o lákavý model práve pre šírenie dezinformácií či ďalšiu radikalizáciu.
Okrem obmedzení voči aplikácii Parler a úprave podmienok na WhatsAppe sa presun užívateľov môže spájať so zablokovaním účtu Donalda Trumpa a jeho prívržencov na Twitteri, Facebooku a Youtube. Signal a Telegram sa tak môžu stať útočiskom pre podporovateľov krajnej pravice, extrémistov či šíriteľov dezinformácií a konšpiračných teórií.