Výskum spoločnosti IBM ukazuje, že oblasť cestovného ruchu sa len v priebehu dvoch rokov (od 2017 do 2019) stala druhým najviac náchylným priemysleným odvetvím na kyberútoky. Ešte alarmujúcejší je však fakt, že iba 40% účastníkov výskumu verí, že by sa mohli stať obeťou útoku a až 70% sa priznalo k rizikovému správaniu.
Ochrana proti útoku počas dovolenky však nie je tak náročná ako sa môže zdať a pomocou niekoľkých jednoduchých krokov je možné predísť odcudzeniu dát a finančného majetku. Nižšie v článku vám prinášame niekoľko tipov ako sa chrániť, akým aktivitám sa vyvarovať a čo robiť v prípade kyberútoku.
Chráňte si vlastné zariadenia a dáta
Ešte pred začiatkom cesty je dôležité sa uistiť, že zariadenia sú poriadne chránené. Pred cestou si aktualizujte heslá a uistite sa, že sú dostatočne silné. Odporúča sa tiež vyhnúť sa používaniu toho istého hesla na viacerých zariadeniach a účtoch. Heslá si nezapisujte do mobilu ani na iné ľahko dostupné miesto.
Pre ešte väčšiu ochranu aktivujte dva a viac stupňové autentifikácie, čím skomplikujete útočníkovi prístup do vášho účtu alebo zariadenia. Pred odchodom na dovolenku si tiež nezabudnite aktualizovať softvér, ktorý pomáha s ochranou pred útokom. Tejto aktivite je však lepšie sa vyhnúť počas samotnej dovolenky, keďže aktualizácia cez neznámu alebo nezabezpečenú sieť nemusí byť bezpečná.
Experti z organizácie Security Intelligence rovnako odporúčajú minimalizovať množstvo elektronických zariadení, ktoré si beriete so sebou a mať tak pri sebe len to najnutnejšie. Znižuje sa tým šanca, že budete napadnutí. Keď sa aj z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete cestovať s viacerými elektronickými zariadeniami, dbajte na to, aby ste ich mali vždy pod dohľadom, prípadne v sejfe, kde sa k nim nikto nemôže dostať.
Pre prípad, že by ste vaše elektronické zariadenie stratili alebo vám bolo ukradnuté, umožnite diaľkovú lokalizáciu. Dáta si zálohujte, a samozrejme sa uistite, že sa k nim viete dostať aj v prípade, že ste o zariadenie prišli.
Vyhnite sa počas cestovania či dovolenky riskantným aktivitám
Ak aj máte zariadenia dostatočne chránené, nie je dôvod ich zbytočne vystavovať riziku. Ani silné heslá a aktualizovaný softvér totiž nemusia vždy stačiť na ochranu pred útokom.
Jedným z najdôležitejších aspektov ochrany voči kybernetickému napadnutiu je jednoducho sa vyhnúť nechráneným a voľne dostupným Wi-Fi sieťam. Po pripojení na sieť tohto typu sú dáta zo zariadenia odoslané bez šifrovania, a je preto jednoduché sa k nim dostať. Z tohto dôvodu je lepšie použiť buď dáta roaming alebo, ak je naozaj nutné sa pripojiť na nezabezpečenú sieť, je odporúčané použiť funkčnú a bezpečnú VPN.
Ďalej, vypnite automatické pripájanie. Vďaka tejto funkcii sa totiž vaše zariadenie dokáže bez overenia pripojiť k dostupným zariadenia alebo sieťam, ktoré častokrát nie sú bezpečné.
Ideálne je sa vyhnúť aj používaniu a pripájaniu sa k verejným počítačom, káblom a iným zariadeniam. Ak je naozaj nevyhnutné sa k nim pripojiť, radšej použite incognito prehliadač a svoje osobné údaje nikdy neukladajte ani neklikajte na možnosť „zapamätať“.
Dávajte si pozor na podozrivé e-maily, prílohy, linky a webstránky na sociálnych sieťach. Neotvárajte odkazy, ktoré vyzerajú podozrivo alebo nebezpečne. Potom už totiž môže byť neskoro. Hackerom niekedy pri snahe dostať sa do zariadenia stačí, aby používateľ stránku len navštívil.
V prípade kyberútoku treba bezodkladne zakročiť
Niekedy však útočník dokáže nájsť cestu do vášho zariadenia aj napriek zabezpečeniu.
Buďte preto neustále obozretní a všímajte si podozrivé správanie vášho zariadenia alebo neobvyklú aktivitu na účtoch.
Ak zistíte, že niečo nie je v poriadku, kontaktujte relevantné inštitúcie a upovedomte ich o vašej situácii. Ide najmä o banku, ktorá vám následne môže dočasne zablokovať účet, aby neodchádzali transakcie, a tiež orgány činné v trestnom konaní, kde je potrebné ohlásiť krádež identity (v prípade, že boli zverejnené vaše osobné údaje).
S ohlásením nečakajte. V momente, kedy je vaše zariadenie napadnuté, ide len o čas. Ten determinuje, o koľko osobných informácií a financií prídete. Tieto udalosti preto treba nahlásiť na polícii čo najskôr.
Aj v prípade pochybností o možnosti napadnutia vášho zariadenia sa odporúča zmeniť si prístupové heslá a potenciálnemu útočníkovi tak skomplikovať postup.
Podľa Caleba Barlowa, viceprezidenta X-Force Threat Intelligence v IBM Security, boli ľudia počas ciest vždy najzraniteľnejší: „Pred niekoľkými stovkami rokov boli páchateľmi piráti alebo cestní piráti. Teraz sú títo zločinci stále vonku, ale zmenili svoje metódy, aby sa namiesto toho zamerali na digitálne útoky.“
Na cestách sú ľudia často rozptýlení a uprednostňujú pohodlie pred bezpečnosťou. Doma môžu mať bezpečnostné opatrenia, ale na cestách môžu byť zraniteľní. Odporúča sa preto podniknúť všetky dostupné kroky a tým chrániť svoju bezpečnosť.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/