Prečo by ste nemali používať ruský FaceApp

Podľa portálu APPlyzer, ktorý analyzuje trh s mobilnými aplikáciami je FaceApp dnes najsťahovanejšou aplikáciou v 138 krajinách na iPhone a v 86 krajinách sveta pre telefóny s operačným systémom Android. Podľa portálu, viac ako 700.000 ľudí si ju stiahne každý deň.

Ruskí tvorcovia z firmy Wireless Lab uvádzajú, že softvér používa umelú neurónovú sieť, aby naskenoval tváre a dokázal ich urobiť staršími, mladšími, krajšími, či zmeniť ich pohlavie.

Tvorcovia aplikácie si však od vás pýtajú oveľa viac práv, ako potrebujú na to, aby služba fungovala. Aplikácia má napr. prístup k histórii vášho webového prehliadača a ku fotografi, či fotografiám, ktoré s ňou zdieľate tak dokáže pridať veľké množstvo špecifických identifikátorov, ktoré spojí s vašou osobou.

Podľa Všeobecných podmienok pre ochranu súkromia, dávate tejto firme súhlas, aby s vašimi fotografiami robila úplne čokoľvek, kedykoľvek a bez možnosti zrušenia súhlasu, či vymazania.

Prinajlepšom sa vaša tvár ocitne v reklamnej kampani na ruskú vodku, no je pravdepodobnejšie, že ňou budú vylepšovať umelú inteligenciu, ktorá je v pozadí automatizovaného biometrického rozpoznávania tvári – napríklad práve v Rusku.

Začiatkom roka sa prevalil škandál s populárnou aplikáciu na úschovu fotografií Ever, ktorá používala užívateľské fotografie práve na tento účel. Softvér potom spoločnosť ponúkala na predaj silovým a represívnym zložkám. Nejde o ojedinelý prípad. Aj IBM využívala fotografie zo služby Flickr na vylepšovanie svojho softvéru na rozpoznávanie tvárí bez súhlasu ich majiteľov.

Ak sa tvorcovia aplikácie rozhodnú svoju spoločnosť predať, dáta ktoré doteraz nazbierali, budú súčasťou balíka. Nič nebude brániť tomu, aby ich získali, povedzme čínske úrady, alebo krajiny piatich očí (Spojené Štáty, Austrália, Kanada, Nový Zéland, Spojené Kráľovstvo) ktoré masové sledovanie ľudí bežne vykonávajú.

Keď nám dnes technologický svet ponúkne službu zadarmo, mali by sme sa pýtať: čím vlastne platíme? 

Doplnenené 17.7. 22:44

Zdroj: Facebook premiéra Slovenskej Republiky Petra Pellegriniho…

Prečítajte si aj nadväzujúci článok:

Pre aktuálne info o nových článkoch sledujte Infosecurity.sk na Facebooku!

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk