FaceApp dáva Slovensku jednu z prvých lekcií v ochrane osobných údajov v kyberpriestore

Pred pár dňami zahltili sociálne siete fotografie z mobilnej aplikácie FaceApp. Od 10.7. si ju stiahlo asi 12,7 miliónov ľudí. Od začiatku jej uvedenia na trh v roku 2017, je to 86 miliónov. Krátko potom, ako sa z nej stal virál, sa objavili prvé pochybnosti o bezpečnosti jej používania. Výhrady môžeme zhrnúť do troch bodov:

  1. Aplikácia sťahuje všetky vaše fotografie, nielen tie, ktoré upravuje.
  2. Používaním aplikácie súhlasíte so všeobecnými podmienkami pre ochranu súkromia, čím sa vzdávate akéhokoľvek práva na svoje biometrické dáta.
  3. Aplikácia má ruských majiteľov a dáta môžu byť zneužité (ruskými úradmi).

V článku, uverejnenom na Infosecurity.sk sme sa venovali výlučne druhému bodu. Pozrime sa teraz na ostatné dva.

Obava, že aplikácia sťahuje všetky vaše fotografie je síce namieste, no viacero zdrojov medzičasom poukázalo na to, že tomu tak nie je. Časopis Forbes si najal experta na kybernetickú bezpečnosť Baptiste Robert. Ten aplikáciu analyzoval a potvrdil, že na servery ruskej spoločnosti Wireless Lab (ktorá FaceApp vlastní) odchádzajú iba tie fotografie, ktoré užívatelia sami vyberú.

Národnosť vývojárov vyvolala u mnohých podozrenia, že môžu byť napojení na ruské úrady a tajné služby. Robert poukazuje na skutočnosť, že servery spoločnosti sa fyzicky nenachádzajú v Rusku, ale v Spojených Štátoch, Írsku, Austrálii a Singapúre.

Wireless Lab však sídli v Sankt Peterburgu. Ruským úradom, ak to uznajú za legitímne, tak nič nestojí v ceste, aby si tieto dáta od spoločnosti vyžiadali. Jej zakladateľ Jaroslav Gonkarov včera povedal, že spoločnosť užívateľské dáta s nikým nezdieľa. Rovnako tvrdí, že väčšina fotografií je zo serverov do 48. hodín odstránená. Čo konkrétne myslel slovom väčšina, Gonkarov bližšie neuviedol.

Skutočný problém, ktorý s aplikáciou FaceApp máme, je problémom dôvery. Súhlasom so všeobecnými podmienkami pre ochranu súkromia sa užívatelia vzdávajú všetkých práv na svoje dáta, bez ohľadu na to, o čom nás dodatočne presviedča prevádzkovateľ.

Ten tvrdí, že dáta s nikým nezdieľa, že nemá v úmysle ich nikomu predať a väčšinu z nich maže. Podľa všeobecných podmienok, s ktorými ste súhlasili, však nič z toho robiť nemusí.

FaceApp nám dáva, aj u nás na Slovensku, jednu z prvých lekcií o ochrane osobných údajov v kyberpriestore. Google a Facebooku bez ostychu denne odovzdávame neporovnateľne väčšie množstvo osobných údajov ako firme Wireless Lab. Je najvyšší čas, aby sme začali hovoriť o tom, že to nie je v poriadku.

Infosecurity.sk prinesie sériu článkov o tom, ako vo svete internetových gigantov so svojimi dátami nakladať čo najlepšie.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk