Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu boli predstavené nové učebné plány. Na základe nich sa na nižších stupňoch vzdelávania začala vyučovať ruská verzia histórie od prijatia kresťanstva v roku 988 v Kyjevskej Rusi až po tohtoročné nezákonné uznanie nezávislosti samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky.
Od začiatku tohto školského roka sa na nižších stupňoch vzdelávania zároveň zaviedol predmet s názvom „Dôležité konverzácie“. Na hodinách sa žiaci každý týždeň učia o láske k Rusku či o nevyhnutnosti „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine.
Plánované vytvorenie vysokoškolského kurzu o ruskej ideológii je tak len jedným z ďalších krokov v ideologickom formovaní mládeže.
Predmet je určený pre každého
Informáciu o plánoch predstaviť nový povinný predmet o ruskej ideológii na univerzitách priniesol špeciálny korešpondent portálu Meduza Andrey Pertsev, ktorý sa o danej téme rozprával s dvoma anonymnými zdrojmi z vnútorných kruhov Kremľa.
V súčasnosti sú osnovy tohto kurzu v štádiu príprav, vyučovať by sa mal od nasledujúceho akademického roku.
Študenti STEM odborov (veda, technológia, strojárstvo, matematika) budú musieť absolvovať minimálne rok tohto kurzu, študenti humanitných vied minimálne dva a tí, ktorí študujú históriu a politológiu ako hlavný odbor, budú musieť absolvovať kurz počas celej dĺžky štúdia.
Tvorcovia učebného plánu
Dohľad nad procesom tvorby učebného plánu má prvý zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Sergej Kirijenko, bývalý ruský premiér a šéf Rosatomu.
Kirijenko sa dnes aktívne angažuje v konflikte na Ukrajine. Šíri ruskú propagandu o „denacifikácii“ Ukrajiny a o „špeciálnej vojenskej operácii“. Niekoľkokrát tiež navštívil okupované územia a podieľal sa na organizovaní tamojších referend. Zároveň je šéfom dozornej rady vzdelávacej organizácie Znanie, ktorá sa významne podieľa na tvorbe učebných osnov.
Učebný plán bude rozdelený do štyroch častí: historická, kultúrna, o zahraničnej politike a o budúcnosti Ruska. Každá z nich má byť vypracovaná pod vedením odborníka v danej oblasti.
Historická časť má byť vypracovaná bývalým ruským ministrom kultúry a súčasným poradcom prezidenta Vladimirom Medinskym.
Kultúrnu časť má na starosti Michail Piotrovsky, riaditeľ štátnej Ermitáže v Petrohrade. Putinov priateľ a otvorený podporovateľ vojny na Ukrajine vníma ruskú kultúru ako účinnú zbraň a nástroj na vytvorenie dominancie: „Náš kultúrny export je dôležitejší ako kultúrny import… A naše najnovšie zahraničné výstavy sú silnou kultúrnou ofenzívou. Dajme tomu, že je to druh „špeciálnej operácie“.“
Ruský politológ Sergej Karaganov, prezývaný aj ako „ruský Kissinger“, má tvoriť časť kurzu s názvom „Rusko vo svete“, ktorá pokrýva zahraničnú politiku. Karaganov otvorene hovorí o vojne na Ukrajine ako o konflikte medzi Ruskom a NATO.
Obrannú alianciu označil za „politickú rakovinu“, ktorá sa snaží zabiť „zdravý ruský štát“. Za problematickú považuje expanziu NATO a jeho vojenskú a finančnú podporu Ukrajine. Tieto faktory spolu s „nacifikáciou Ukrajiny“ mali vyprovokovať Rusko k preemptívnemu zásahu proti Ukrajine.
Týmito tvrdeniami sa Karaganov podieľa na tvorbe zavádzajúceho naratívu, ktorý v súlade s oficiálnou propagandou obhajuje a ospravedlňuje ruskú agresiu na Ukrajine.
Napokon, časť o budúcej vízii Ruska má byť vytvorená Michailom Kovaľčukom, ktorý má blízko k Putinovi a je súčasným šéfom Kurčatovovho inštitútu pre jadrový výskum.
Konkrétny obsah jednotlivých častí kurzu ešte nie je známy. Už dnes je však jasné, že kurz má slúžiť ako prostriedok na očistu ruských univerzít od liberálneho zmýšľania a iných ideológií nevyhovujúcich a kritizujúcich režim Vladimira Putina.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/