Metódy získavania informácií z otvorených zdrojov hrajú vo vojne na Ukrajine významnú úlohu

Online komunita výskumníkov využíva metódy Open Source Intelligence (OSINT), ktoré vo vojne na Ukrajine zohrávajú veľkú rolu. Členovia tejto neorganizovanej skupiny sa zameriavajú na otvorené zdroje a využívajú tak voľne dostupné dáta.

Amatérski spravodajci detailne preskúmavajú geolokácie, overujú fotografie, videá, nahrávky a prechádzajú satelitné snímky, na základe ktorých sledujú pohyb konvojov a dokážu tak rátať straty.

V komunite sa však kompetencie výskumníkov rozširujú. Intenzívne je sledovaný vzdušný priestor aj mapa požiarov a tepelných anomálií od NASA. Investigatívni žurnalisti z Bellingcat zverejnili platformu, ktorá zhromažďuje aktuálne informácie o vojnových zločinoch. Podobnou mapou je aj Russia-Ukraine Monitor Map.

Smartphony a sociálne siete naštartovali špiónsky koníček 

Využitie otvorených zdrojov sa objavilo už počas začiatkov Arabskej jari v roku 2010, keď sa začali sprístupňovať necenzúrované obrázky z konfliktu a dobrovoľníci analyzovali používané zbrane. Situácia sa zopakovala aj pri ruskej invázii na Krym v roku 2014 a pri zbieraní dôkazov o zostrelení lietadla z Malaysia Airlines (MH17) v tom istom roku.

Ruská invázia na Ukrajinu zmobilizovala množstvo dobrovoľných výskumníkov a spravodajcov. Dokonca aj najznámejšie spravodajské médiá ako The New York Times  a The Washington Post disponujú investigatívnym tímom, ktorého prácou je analyzovať digitálne vizuálne objekty. Vzhľadom na nárast dezinformačného obsahu a propagandy je nevyhnutné toto obrovské množstvo informácií neustále overovať a analyzovať.

Kategórie otvorených zdrojov

Oblasť otvorených zdrojov zahŕňa viacero kategórií. Stretnúť sa môžeme s pojmami ako Open Source Data (OSD), ktorý označuje nespracované dáta z primárneho zdroja. Open Source Information (OSIF) označujú informácie z otvorených zdrojov, ktoré už boli preverené na základe nejakého kritéria.

Pod Validated OSINT sa radia už overené informácie, na ktoré sa možno spoľahnúť. Social Media Intelligence sú podoblasťou so zameraním na monitoring sociálnych médií. Existuje viac zameraní na konkrétne zhromažďovanie dát. Analyzujú sa informácie z ľudských zdrojov, elektronických prenosov, komunikačných procesov, leteckých systémov či  priemyselných a zbrojných aktivít.

Ako vyzerá práca amatérskeho detektíva?

Príkladom takéhoto dobrovoľného výskumníka je napríklad Kyle Glen, ktorý preveruje pravosť obsahu týkajúceho sa vojny na Ukrajine. Už na začiatku ruskej invázie zdieľal satelitné snímky od spoločnosti SkyWatch, ktorá za poplatok sprostredkováva geopriestorové dáta. Vďaka snímkom upozornil Kyle Glen na hromadenie sa ruských jednotiek na hranici s Ukrajinou.

Na Telegrame sa objavilo 6. marca video, ako ruská armáda útočí na civilistov. Glen, ktorý vystupuje na Twitteri pod menom Conflict News, podľa záberov overil existenciu pamiatok, zobrazených na videu a vygeneroval si presné súradnice. Následne začal sledovať siete ako Discord, Reddit a Twitter, kde našiel svedkov útokov. Podobne sú na tom aj jeho „kolegovia“ a bežní používatelia Google Maps, ktorí zaznamenali kolónu armádnych vozidiel smerujúcich z Ruska na hranicu Ukrajiny.

V tejto spravodajskej komunite je tenká hranica medzi tým, čo je vhodné zverejniť, a čo nie. Rozhodujú o tom samotní autori. Spravodajci, ktorí chcú týmito metódami pomáhať ukrajinskej armáde preto zverejňujú len informácie týkajúce sa ruskej armády. Všetok pohyb, straty a dianie na ukrajinskej strane sa detailne nezverejňuje, práve z dôvodu bezpečnosti.

Samotný ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu Mykhailo Fedorov sa vyjadril, že aktivity týchto komunít sú pre situáciu na Ukrajine veľmi dôležité a užitočné. Dianie z vojny na Ukrajine sa šíri behom pár sekúnd. Vojaci aj civilisti majú pri sebe telefóny, a tak sa v priebehu chvíle objavujú aktuálne zábery v online priestore.

Do budúcna by si komunita dobrovoľných spravodajcov mala určiť protokoly a etické normy. Pred touto rozrastajúcou sa skupinou sa však vojnové zločiny skryjú už len ťažko.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/