Americké prezidentské voľby poznajú svojho víťaza. Predpovede pro-Trumpovských konšpirátorov o občianskej vojne, ktorú voľby vyvolajú, sa nakoniec nenaplnili a v amerických uliciach žiadne zákopy a barikády nevidno. Čo ak sa ale tento súboj odohráva ibaže na inom bojisku? Ako už vieme, hlavnou zbraňou čoskoro bývalého prezidenta, sú dezinformácie a konšpiračné teórie.
Facebook a Twitter v posledných dňoch čelia natoľko intenzívnej ofenzíve, že mali prijať núdzové opatrenia.
Ambiciózne vízie Donalda Trumpa, ktorý sa vopred prehlásil za víťaza volieb sa počas sčítania hlasov začali postupne vytrácať. Sebaistotu veľmi rýchlo nahradila panika a Trump sa uchýlil k svojej osvedčenej stratégii – spochybňovaniu demokratických inštitúcií a šíreniu dezinformácií a konšpirácií. Tento vzor nasledovali aj mnohí jeho voliči a sociálne siete sa tak behom chvíle ocitli pod lavínou varovaní o zavádzajúcom obsahu a šírení dezinformácií. Viac ako inokedy.
Facebook aj Twitter, ktoré sa stali hlavnými nástrojmi rozzúrených Trumpovych voličov, ako aj samého prezidenta, pred voľbami tvrdili, že sú na zvýšený výskyt zavádzajúcich a mylných informácií počas volieb pripravení. To sa však ukázalo ako omyl. Podcenili hlavne intenzitu, ktorú by mohli takéto aktivity dosiahnuť.
Podľa ukazovateľov Facebooku sa počas volieb podstatne zvýšilo množstvo príspevkov, ktoré podporujú či priamo vyzývajú k násiliu, a to až o 45%. Keďže sociálna sieť nebola na takýto rapídny nárast pripravená, musela prijať núdzové opatrenia. Tie mali za cieľ vytvoriť prekážky, ktoré používateľom sťažujú zdieľať príspevky s klamlivým obsahom, odstraňujú takéto príspevky z ich Noviniek a obmedzujú livestreamy týkajúce sa volieb.
Twitter zase zintenzívnil fact-checking a označovanie dezinformačných tweetov. Neskôr tiež zablokoval účet Trumpovho bývalého poradcu Steva Bannona. Ten totiž v príspevku nepravdivo vyhlásil, že Trump voľby vyhral, a aby toho nebolo málo, dodal, že Dr. Anthony Fauci a riaditeľ FBI Christopher Wray by mali byť popravení a ich hlavy nabodnuté na kôl.
Hlavným naratívom, s ktorým obe sociálne siete bojovali, sa stalo Trumpove tvrdenie, že korešpondenčné hlasovanie je skorumpované a Bidenovi prívrženci falšujú hlasy. Veľmi rýchlo sa tak začal šíriť Trumpov slogan „Zastavte zlodejov“ („Stop the Steal“). Zlodejmi mali byť, ako inak, Demokrati, ktorí Trumpovi údajne kradli hlasy.
Vo štvrtok dokonca Facebook odstránil stránku s týmto názvom, ktorá stihla za menej ako deň prilákať vyše 360 000 sledovateľov. Táto stránka, okrem šírenia dezinformácií a Trumpovych konšpirácií, vyzývala svojich členov aj k násilným činom.
Facebook tiež zablokoval stránku „Stand Up Michigan to Unlock Michigan“, ktorá svojich členov vyzvala, aby prepadli hlasovacie miestnosti v Detroite. Tí výzvu vypočuli a skutočne sa pokúsili o zmarenie hlasovania v tomto meste.
Spomínané kroky Facebooku k spomaleniu šírenia dezinformácií a konšpirácií sú síce bezpochyby chvályhodné, jeho vlastné ukazovatele však dokazujú, do akej miery táto sociálna sieť prispieva k podnecovaniu násilia a k ovplyvňovaniu volieb. Aj keď sa vedenie Facebooku bráni, že za slová a činy svojich užívateľov nemôže, opomína, že má v rukách nástroje na reguláciu ich aktivít.
Takáto regulácia by ale išla proti záujmom spoločnosti, ktorá profituje najmä z polarizujúcich tém. Práve tie totiž lákajú najviac pozornosti. Algoritmy Facebooku preto uprednostňujú a zviditeľňujú kontroverzný obsah. To potvrdzuje aj interná správa spoločnosti, ktorá unikla ešte dávnejšie na verejnosť. Inak tomu ostatne nie je ani na slovenskom Facebooku, kde získavajú najviac interakcií extrémistické či antisystémové stánky.