Dezinformátori prichádzali so zavádzajúcimi teóriami po rokovaniach o podpore Ukrajiny. NATO podľa nich provokovalo Rusko

Členovia kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny sa dlhšie nevedeli dohodnúť na dodaní bojových tankov Leopard 2 pre Ukrajinu. Z radov dezinformátorov sa šírili nepravdivé informácie o pokuse NATO vyprovokovať ruskú stranu k otvorenému konfliktu.

Členovia kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny sa počas predchádzajúcich týždňov nevedeli dohodnúť na dodaní bojových tankov Ukrajine. Zlom v rokovaniach nastal 25. januára 2023, keď Nemecko a ďalšie európske krajiny potvrdili pre Ukrajinu dodávky tankov Leopard 2.

Dodávku tankov pre Ukrajinu schválili aj Spojené štáty americké, ktoré im posunú tanky typu Abrams. Daným krokom determinovali západní spojenci ďalšiu masovú pomoc pre Ukrajinu vo vojne proti Rusku.

Rokovania v Rammsteine

Poľsko prisľúbilo dodávku 14 tankov, môžu tak urobiť aj ostatné krajiny, ktoré ich vlastnia. Mariusz Blaszczak, poľský minister obrany, označil tieto rokovania za „dobrú diskusiu medzi spojencami“. Tiež dodal, že o dodávkach tankov sa bude rokovať aj naďalej. Nemecký minister obrany Boris Pistorius zhodnotil, že záležitosti sa hýbu pozitívnom smerom.

Nemecko ako hlavný výrobca tankov musel dať súhlas o ich poskytnutí Ukrajine, ktorá nie je členom NATO. O samotné dodávky týchto strojov žiadali pred niekoľkými dňami aj vedúci predstavitelia Ukrajiny. Berlín v posledných dňoch čelil kvôli dodávkam tankov stúpajúcemu tlaku okolitých krajín, najmä zo strany Poľska a pobaltských štátov.

Prebiehajúce rokovania predstaviteľov spomínaných krajín o poskytnutie tankov Ukrajine neostala bez odozvy ani zo strany Ruska. Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina, vyhlásil, že napriek rozsiahlym dodávkam zbraní a tankov od členov NATO bude priebeh vojny na Ukrajine rovnaký.

Peskov vo svojom následnom vyjadrení varoval ukrajinský národ, že pre nich budú mať tieto dodávky negatívny dopad. Na otázku novinárov, či nevidí v rozsiahlych dodávkach zbraní NATO eskaláciu konfliktu, sa vyjadril zavádzajúco a nepravdivo. Tvrdil totiž, že ich podpora znamená neustálu eskaláciu prebiehajúceho konfliktu.

Slovenskí a českí dezinformační aktéri zaplnili články s rôznymi dezinformáciami a teóriami už v čase, kedy sa západní spojenci na dodávke tankov ešte ani nedohodli.

Poľskí vojaci riadiaci tanky na Ukrajine

Problematický portál CZ24.news prišiel s dezinformáciou o obrovskom škandále z Poľska a Nemecka, ktorý údajne mohol spôsobiť rozpútanie tretej svetovej vojny a konflikt medzi NATO a Ruskom na Ukrajine. 

CZ24 ďalej uvádzal, že podľa nemenovaného zdroja unikli šokujúce informácie o plánovanej rezignácii bývalej nemeckej ministerky obrany Christine Lambertovej. Tú nahradil aktuálny nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Jej rezignácia mala byť podmienená plánom generálneho štábu poľskej armády, ktorá mala tajne plánovať dodanie nemeckých tankov Leopard 2 Ukrajine bez toho, aby o tom bola informovaná. Najväčším dôvodom jej odstúpenia bola podľa expertov nedostatočná odborná spôsobilosť riadiť spomínaný rezort.

Tvrdenia pokračuje tým, že nemecké tanky by museli riadiť práve poľskí vojaci z dôvodu odbornej nespôsobilosti ukrajinských vojakov. Tým by sa poľskí vojaci ako členovia NATO údajne zapojili do otvoreného konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom, čo by podľa údajného nemenovaného zdroja znamenalo otvorenú provokáciu Ruska zo strany aliancie a bolo podnetom pre rozpútanie tretej svetovej vojny.

Poľský minister obrany však v žiadnom kontexte nespomenul participáciu poľských vojakov vo vojne na Ukrajine.

Dezinformácie o darovaní tankov Leopard bez adekvátnej náhrady

Novinári nemeckého spravodajského denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) priniesli pred niekoľkými dňami klamlivú informáciu, podľa ktorej vyvíjalo Nemecko tlak na Čechov a Slovákov v súvislosti s odovzdaním tankov Leopard 2. Podľa denníka prišli informácie z okolia nemeckého kancelára Olafa Scholza.

Novinári FAZ uvádzali, že Slovensko a Česko dostali od Nemcov ponuku adekvátnej náhrady za posunutie tankov Ukrajine. Tou by boli staršie verzie tankov Abrams, ktoré sa používali už v prvej polovici 80. rokov, čo nie je v porovnaní s novými tankami Leopard 2 adekvátna náhrada.

Slovenské ministerstvo obrany takmer okamžite vyvrátilo informácie z nemeckých médií o ochote Slovenska vzdať sa tankov Leopard 2 v prospech Ukrajiny. Informácia sa nezakladala na pravde, pričom žiadna podobná požiadavka neprišla ani od spojencov NATO.

Marián Majer, štátny tajomník ministerstva obrany, po rokovaní členov NATO uviedol, že počas posledného rokovania nezaznel žiaden návrh o poskytnutí náhrady vo forme starších amerických tankov Abrams od USA. Minister obrany Jaroslav Naď povedal, že žiadne rokovanie o vzdaní sa tankov Leopard za Abramsy neprebehlo.

Podľa Ministerstva obrany SR bolo a stále je v záujme Slovenska dodávať vojenskú techniku Ukrajine.

Podstatou dezinformácie bolo vyvolať falošný dojem, že NATO mala záujem vyprovokovať Rusko svojimi krokmi v podobe dodávok tankov pre Ukrajinu. Tie mali byť údajne riadené poľskými vojakmi, čo by bolo porušením dohody o priamom zapojení sa do vojny. 

Zároveň sa Slovensko a Česko mali vzdať svojich kvalitných tankov Leopard v prospech Ukrajiny za zastarané tanky Abrams, pričom by bola ohrozená obranná schopnosť oboch krajín. 

Nie je však pravdou, že by poľskí vojaci mali byť priamo zatiahnutí do vojny na Ukrajine. Pravdivá nie je ani teória o provokácii Ruska zo strany Aliancie ani o ukrátení Slovenska a Česka v súvislosti s presunutím tankov.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/