V decembri 2019 obletela svet šokujúca správa. Neznámy vírus infikoval prevažnú časť obyvateľstva čínskej provincie Wuhan a spôsobil jednu z najsmrteľnejších globálnych pandémií v modernej histórii. Podobným tempom sa začali šíriť aj rôzne konšpiračné naratívy. Už začiatkom roku 2020 bola Čína presvedčená, že COVID-19 je úmyselne vytvorenou biologickou zbraňou slúžiacou na vyhubenie ľudstva.
Štyri štáty, jeden naratív
Výskum Associated Press a Atlantic Council Digital Forensic Research Lab zameraný na dezinformácie a konšpiračné teórie o pôvode vírusu v štyroch štátoch (Čína, USA, Rusko, Irán) preukázal, že každá z veľmocí sa stala super šíriteľom falošných správ ohľadom vzniku pandémie. Prvenstvo pritom získala Čína.
Najpoužívanejším naratívom sa stalo tvrdenie, že vírus bol vyvinutý v laboratóriu ako potenciálna biologická zbraň. Komunistická strana Číny reagovala tvrdou cenzúrou a obmedzením osobnej slobody popredných lekárov, právnikov a novinárov. Peking sa pokúsil geopolitických súperov vykresliť v negatívnom svetle. Vyvrcholením tejto taktiky bolo obvinenie USA z laboratórneho vývoja biologickej zbrane zvanej COVID-19.
Vtedajší hovorca ministra zahraničných vecí Číny Zhao Lijian zverejnil provokatívny twitterový príspevok, ktorým spustil lavínu falošných správ: „Kedy sa nakazil pacient nula v USA? Koľko ľudí je vlastne infikovaných? Aké sú názvy nemocníc? Môže to byť práve americká armáda, ktorá dovliekla epidémiu do Wuhanu. Buďte transparentní! Zverejnite Vaše dáta! Dlžíte nám vysvetlenie!“
Kremeľ a Teherán sa pridávajú na stranu Pekingu
Agresívne tweety boli hromadne zdieľané takmer v celom svete. Pro-kremeľské médium RT prevzalo naratív, že vírus môže byť americkou biologickou zbraňou a okorenilo tak konšpiračnú teóriu, že za vznik pandémie je zodpovedný Bill Gates.
Najvyšší predstaviteľ Iránu Ajatolláh Alí Chámeneí taktiež vyhlásil, že rozšírenie vírusu je potenciálnym biologickým útokom USA. Teherán odmietol pomoc z USA v boji proti pandémii, miesto toho prijal pomocnú ruku Pekingu.
Čína odmieta poskytnúť relevantné dáta
V januári bol do Číny vpustený tím vyšetrovateľov zo Svetovej zdravotníckej organizácie, aby zistil príčinu a pôvod vírusu SARS-CoV-2. Peking však údaje, ktoré by mohli dopomôcť k vytvoreniu komplexného obrazu o začiatku epidémie, poskytnúť odmietol.
Hovorkyňa čínskeho Ministerstva zahraničia dokonca navrhla, aby boli experti WHO vyslaní do biologických laboratórií v USA a hľadali pôvod vírusu aj tam.
Hybridná vojna aj na Slovensku
Mnohé z vyššie spomenutých konšpiračných teórií šíria aj slovenské dezinformačné portály. Obdobné praktiky, aké používajú vyššie spomenuté štáty na geopolitickej šachovnici, sa objavili aj vlani u nás (viď napr. tu).
Nezabúdajme, že minulý rok sa čínske veľvyslanectvo na Slovensku prostredníctvom svojej Facebookovej stránky snažilo pomocou série memečiek o (dez)informačnú kampaň. Aj o tejto téme sme v minulosti informovali.
Na záver možno dodať, že nech už sa Čína snaží o upevnenie svojej politickej moci akýmkoľvek spôsobom (aj za cenu vyvolania informačného chaosu), nič z toho nepomôže v boji proti smrteľnému vírusu, ktorý nepozná hranice a nekoná v súlade s mocenskými záujmami.