Ako trollie farmy profitujú z algoritmov Facebooku

V roku 2019 dokončil Jeff Allen, v tom čase pracujúci ako dátový vedec Facebooku, výskum o trollých farmách z východnej Európy. Viaceré z najväčších facebookových stránok zameraných na ženy, kresťanov, Afroameričanov či domorodých Američanov boli spravované z Kosova alebo Macedónska.

Obrázok: Pixabay

Prvé sociálne siete vznikli s myšlienkou spojiť priateľov, miestne komunity a ľudí s rovnakými záujmami bez ohľadu na fyzickú vzdialenosť. S rastúcim potenciálom Facebooku však prišla aj monetizácia obsahu v podobe reklám. Problémom sú najmä neslávne známe algoritmy, ktorých hlavným cieľom je profit.

Už americké prezidentské voľby v roku 2016 a referendum o Brexite ukázali, ako algoritmy Facebooku dokážu ovplyvniť politické dianie v demokraciách a polarizovať spoločnosť. Rovnako sa objavili trollie farmy, ktoré sa snažia algoritmy využiť vo svoj vlastný finančný profit.

Stránky pre Afroameričanov majú správcov z Balkánu

Médiu MIT Technology Review sa podarilo získať výstup z interného výskumu Facebooku. Podľa neho bolo v roku 2019 aspoň 15-tisíc facebookových stránok kontrolovaných trollými farmami. Správa sa odvíja od rok a pol trvajúceho výskumu Jeffa Allena, ktorý v tom čase pre Facebook pracoval ako dátový vedec.

Stránky cielili na obyvateľov USA, Veľkej Británie, Austrálie či Indie, no boli kontrolované z Kosova, Macedónska a iných východoeurópskych krajín. Trollie farmy sa zameriavali najmä na ženy, veriacich (prevažne na kresťanov), Afroameričanov a domorodých Američanov.

Podľa správy mali byť stránky súčasťou väčšej siete, ktorej kumulatívny dosah bol 100 miliónov používateľov týždenne len v rámci USA. Celosvetovo to bolo 360 miliónov používateľov.

„Naša platforma dala najsilnejší hlas v kresťanskej komunite hŕstke zlých aktérov, ktorí podľa ich mediálnej produkcie nikdy neboli v kostole. Naša platforma dala najsilnejší hlas v afroamerickej komunite hŕstke zlých aktérov, ktorí na základe ich mediálnej produkcie nikdy nemali kontakt s Afroameričanom,“ píše Allen v správe.

Väčšina stránok už nefunguje

Podľa Allenovho výskumu spravujú prvých 16 najpopulárnejších náboženských stránok na Facebooku trollie farmy. Ďalej kontrolovali 10 z 15 najpopulárnejších stránok pre Afroameričanov a 4 z 12 najpopulárnejších stránok pre domorodých Američanov.

MIT Technology Review zistil, že k 16. septembru 2021, a teda takmer po dvoch rokoch, stále funguje päť stránok z tých uvádzaných v správe. Má ísť o stránky „My Baby Daddy Ain’t Shit,“ „Savage Hood,“ „Hood Videos“. Tie sú zamerané na Afroameričanov, „Purpose of Life“ s kresťanským obsahom a „Eagle spirit“ cielená na domorodých Američanov.

Obrázok: Najväčšia stránka zameraná na Afroameričanov je zrejme spravovaná z Nemecka a Kosova. Zdroj: Facebook.

Po overení sme zistili, že verejne prístupné sú momentálne len dve z nich – „My Baby Daddy Ain’t Shit“ a „Savage hood.“ Stránku „My Baby Daddy Ain’t Shit“ označil Allen ako najpopulárnejšiu afroamerickú stránku na Facebooku v roku 2019. Vznikla 25. októbra 2010 a spravujú ju aktéri z Kosova a Nemecka. Jej príspevky sú však namierené na Afroameričanky a slobodné matky.

Stránka „Savage Hood“ bola vytvorená 14. júla 2018. Jej poloha je podľa jednej správy skrytá, podľa druhej na Facebooku zase pochádza z Macedónska.

Zámery správcov zostávajú neznáme, môžu byť finančne aj politicky motivované

Allenova správa nehovorí nič o tom, že by spomínané stránky boli využívané na šírenie dezinformácií a politicky motivovaný obsah sa spomína len pri stránkach zameraných na domorodých Američanov.

Jeff Allen však upozorňoval, že tieto trollie farmy cielia na rovnaké skupiny ľudí ako ruská Agentúra pre výskum internetu (IRA) pred prezidentskými voľbami v roku 2016. Zároveň podotýka, že Facebook odvtedy nedokázal uplatniť dostatočné zmeny v šírení a propagovaní obsahu.

„Umožnili sme neautentickým aktérom získať obrovské množstvo sledovateľov na zväčša neznáme účely… Skutočnosť, že aktéri s možnými väzbami na IRA majú prístup k obrovskému počtu ľudí v rovnakých demografických skupinách, na ktoré cielila IRA, predstavuje obrovské riziko pre americké voľby v roku 2020,“ podotýka Allen v správe.

Či niektoré zo stránok boli v predvolebnom období zneužité, nie je známe. Algoritmy Facebooku však zostávajú problematickými aj naďalej. Ako prvý totiž zobrazujú najpútavejší obsah.

Osoby prevádzkujúce trollie farmy sú motivované skôr finančne ako politicky, a preto uverejňujú všetko, čo získa interakcie. Medzi takýto obsah môžu patriť aj politicky polarizujúce príspevky a dezinformácie, ktoré sa práve vďaka algoritmom dostanú k veľkému počtu ľudí.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent bakalárskeho stupňa Politológie a Bezpečnostných a strategických štúdií na Masarykovej univerzite v Brne. Venuje sa vplyvovým operáciam, propagande a kybernetickej bezpečnosti. Tiež sa zaujíma o problematiku digitálneho súkromia a východoázijskú politiku. Kontakt: lukas.janovic@infosecurity.sk