Strašiak Šimečka a „mierová“ oslava SNP. Dezinformátori ďalej budujú proruské sentimenty v slovenskej spoločnosti  (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 8. septembra 2024)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Na adresu lídra Progresívneho Slovenska (PS) Michala Šimečku naďalej padali pochybné obvinenia zo strany vládnej koalície. Ad hominem útokom sa tentokrát nevyhli ani ďalší členovia Šimečkovej rodiny. Dezinformačný ekosystém využíva vysoko manipulatívnu rétoriku a lži, ktorými sa zo Šimečkovcov snaží v očiach verejnosti vytvoriť vnútorného nepriateľa. Predovšetkým však ide o snahu vyhnúť sa opozičnej kritike a delegitimizovať akúkoľvek kontrolu vládnych krokov.
  • Terčom manipulácií a politického zneužívania sa stalo 80. výročie Slovenského národného povstania, ktoré pripadá na 29. august. Historický míľnik poslúžil dezinformátorom na zdôrazňovanie úlohy Červenej armády pri oslobodení Slovenska od nacizmu, pričom tento naratív sprevádzala glorifikácia dnešného Ruska a ospravedlňovanie jeho konania voči Ukrajine. Nosným motívom boli u dezinformačných aktérov falošné volania po mieri.
  • Zaznamenali sme aj pokračujúce útoky proti EÚ a Západu. Západné štáty majú údajne predlžovať konflikt s Ruskom, na ktoré uvaľujú nezmyselné a nefunkčné sankcie. K starším naratívom sa pridali aj klamlivé tvrdenia o tom, že prozápadní europoslanci za Slovensko kolaborujú s cudzími a zrádzajú tak vlastný štát.

Strašiak Šimečka?

Dezinformačný systém pokračoval v útokoch na lídra Progresívneho Slovenska (PS) Michala Šimečku a jeho rodinu. Ad hominem rétorika nadviazala na nepodložené obvinenia a manipulatívne naratívy spred dvoch týždňov. Na údajne „podozrivé“ čerpanie verejných financií poukázala ako prvá ministerka kultúry Martina Šimkovičová (Slovenská národná strana, SNS), avšak neposkytla žiadne dôkazy.

Na rozbehnutý vlak útokov na adresu Šimečku postupne naskočili aj ďalší vládni predstavitelia, ktorí prispeli k rozvinutiu naratívu ďalšími pochybnými obvineniami. Zdá sa, že ich cieľom je nielen diskreditácia lídra opozície, ale aj predstavenie ďalšieho vnútorného nepriateľa. Inak povedané, koalícia sa snaží vytvoriť obraz Šimečku ako zločinca a strašiaka – bez ohľadu na (bez)obsažnosť obvinení nimi formujú neurčitú entitu, ktorá má škodiť slovenským záujmom a rozpočtu. Zároveň môže ísť aj o politickú pomstu – avizované plány na odvolanie Šimečku z postu podpredsedu parlamentu môžu byť aj silným (odstrašujúcim) signálom pre verejnosť. 

V týchto snahách nechýbal ani premiér Robert Fico. Ten lídrovi PS venoval tlačovú besedu, na ktorej ho okrem iného obvinil z čerpania štátnych peňazí prostredníctvom mimovládok. Vrátil sa tým aj k dotáciám pre Nadáciu Milana Šimečku. To, že Michala Šimečku s nadáciou spája iba meno jeho starého otca, ktorý bol disidentom, Ficovi nebránilo, aby ďalej rozvinul svoje útoky a fabulácie aj na adresu ďalších členov Šimečkovej rodiny. Do siete obvinení tentokrát premiér zahrnul aj občianske aktivity mamy či partnerky lídra opozície. To všetko má podľa Fica slúžiť mocenským a finančným záujmom Šimečkovcov – premiér síce svoje obvinenia nepodkladá žiadnymi pevnými dôkazmi, predstavuje ich však v dostatočne konšpiračnom duchu pre svoje publikum.

Na týchto obvineniach sa vo videu priživil aj predseda krajne pravicovej Republiky. Milan Uhrík zároveň ukázal, že o subjektoch, na ktoré útočil, nemá ani dostatočné informácie. Nadáciu Milana Šimečku napríklad označil za nadáciu otca lídra PS (pritom ide o nadáciu pomenovanú podľa jeho starého otca). Uhrík však paradoxne poukázal aj na protirečenia vo Ficovej rétorike – Slovensko Nadáciu Milana Šimečku finančne podporovalo aj počas predchádzajúcich vlád Roberta Fica. Vtedy o ohrozovanie slovenských záujmov a financií nešlo. 

Nálepkovanie Šimečku ako zločinca tiež mieri na delegitimizáciu opozičnej kritiky a spoločenskej kontroly. Okrem médií a mimovládok sú touto rétorikou napádané aj protesty. Europoslanec a podpredseda strany SMER-SSD Ľuboš Blaha zámerne operuje s pojmom „Šimečkova rodinná mafia“. Prípadne pridáva označenie „progresívni fašisti“, ktorí majú byť „prisatí na štát“. O spreneverení peňazí na „vlastný blahobyt a politické ciele“ hovorí aj Ľuboš Hrica, slovenský dezinformačný profil s viac ako 97-tisíc sledovateľmi na Facebooku. Problematickým je okrem relatívne agresívnej rétoriky (prirovnania k lenivcom a parazitom) aj to, že Hrica obvinenia Šimečku prezentuje ako hotovú vec. Bez akýchkoľvek dôkazov či vyšetrovania.

Protesty zas majú byť podľa Blahu pokusom o „vyvolanie občianskej vojny“ či generovaním „nového Cintulu“ [pozn. meno atentátnika, ktorý útočil na Roberta Fica]. Tieto výrazy zapadajú do širšieho dezinformačného naratívu, v ktorom opozícia, médiá a mimovládky vraj mali spolupracovať na zámernom vytváraní nenávisti, ktorá viedla k atentátu na Roberta Fica. S touto rétorikou však operujú najmä aktéri, ktorí sa protesty proti súčasnej vláde snažia vykresliť ako nerešpektovanie volieb, prípadne ako niečo, čo nepatrí do demokracie. Výnimkou nie je ani poslanec Richard Glück (SMER-SSD), ktorý napríklad opozičné upozornenia na úpadok právneho štátu označil za zavádzanie a štvanie verejnosti.

Veľmi podobne postupoval aj Tibor Gašpar (podpredseda parlamentu za SMER-SSD). V príspevku so zostrihom z politickej diskusie označuje protesty a opozičné kroky za „vzbudzovanie agresivity“ alebo „cirkus [ktorý] má vyvrcholiť pokusom o ďalší prevrat“. Tiež má vraj ísť o snahu o prekrytie kauzy tzv. financovania rodiny Šimečkovcov zo štátnych zdrojov. To, že kritika a protesty reagujúce na vládne kroky prišli pred obvineniami zo strany Fica, už Gašpar celkom manipulatívne ignoruje.

Keďže príspevky, ktoré obsahovali naratívy o lídrovi opozície Michalovi Šimečkovi (prípadne o jeho rodine), patrili v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch k tým dominantným, pozreli sme sa na ne aj prostredníctvom analytického nástroja Gerulata Juno. Pomocou neho sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahovali kľúčové slovo „Šimečka“ alebo „šimečkovci“. Zo zoznamu sme vylúčili tie príspevky, ktoré neobsahovali problematické naratívy. Následne sme príspevky hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Príspevok s najväčším počtom interakcií patrí premiérovi Robertovi Ficovi. Ide o zostrih jeho tlačovej besedy, ktorú využil pre útoky na lídra opozície a strany PS Michala Šimečku. Príspevku sme sa už venovali vyššie, doplníme však, že Fico svojou rétorikou prispieva v prípade rodiny Šimečkovcov k formovaniu obrazu fiktívnej hrozby či entity, ktorá má kvôli svojím mocenským či finančným záujmom ohrozovať Slovensko. Do vytvoreného naratívu Fico spoločne s ďalšími aktérmi dezinformačného ekosystému vkladá aj ďalšie ciele svojej politiky – predovšetkým médiá a mimovládne organizácie, ktoré majú byť nejakým konšpiratívnym spôsobom prepojené a konať proti vládnej koalícii. Fico chce existenciou tohto údajného vnútorného nepriateľa ospravedlniť svoje politické kroky a brániť sa legitímnej opozičnej kritike a spoločenskej kontrole. Zároveň sa snaží o delegitimizáciu protestov – tie majú byť opäť len pragmatickým nástrojom Šimečku pre ochranu svojich príjmov zo štátnych zdrojov. Fico však pre svoje obvinenia neprináša relevantné dôkazy a ad hominem útočí na členov Šimečkovej rodiny. Ich inak legitímne, legálne a nepolitické aktivity schválne zneužíva pre vytvorenie atmosféry na odvolanie Šimečku z postu podpredsedu parlamentu.

Druhý príspevok bol publikovaný ministrom obrany Robertom Kaliňákom (SMER-SSD). V zostrihu z televíznej politickej diskusie je opäť viditeľná snaha o delegitimizáciu opozičných protestov. Tie sú podľa Kaliňáka zneužitím „protestujúcich na ochranu finančných záujmov rodiny Šimečkovcov“. Minister sa tým vrátil k obvineniu, že protesty nemajú reálny obsah a opozícia (prípadne širšie v spolupráci s médiami a mimovládkami) sa nimi snaží kryť svoje finančné záujmy. Kritiku, ktorá zaznela po čistkách v kultúrnych inštitúciách, Kaliňák označil za „presne tie reči, ktoré viedli k atentátu“. Inak povedané, spolu s ďalšími vládnymi predstaviteľmi si rezervuje priestor pre rétoriku, prostredníctvom ktorej bude akákoľvek kontrola či kritika vládnej politiky prezentovaná ako šírenie nenávisti či ohrozenie života politikov. Nič nové, ale stále vysoko manipulatívne.

Prostredníctvom tretieho príspevku reagoval minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) na incident svojho štátneho tajomníka. Štefan Kuffa totiž 18. augusta v obci Malá Franková prerušil divadelné predstavenie, ktoré bolo podľa neho perverzné a nemalo byť hrané pred deťmi. Je pravdou, že predstavenie malo byť prístupne až osobám starším ako 18 rokov a organizátori túto informáciu publiku nekomunikovali. To však neospravedlňuje spôsob, akým štátny tajomník do predstavenia vstúpil. Taraba sa vo svojom príspevku držal Kuffovej verzie situácie – podľa jeho vyjadrení ho mali divadelníci napadnúť. Zdroj možného násilia minister automaticky našiel práve v rodine Šimečkovcov. Tí s incidentom neboli nijako prepojení. Príspevok však dobre ukazuje modus operandi, ktorí dezinformační aktéri používajú pri vytváraní strašiakov a mentálnych skratiek. Stane sa emočne nabitá a kontroverzná situácia? Odpoveďou je hľadanie obetného baránka. 

Ďalší príspevok v poradí publikoval tiež Tomáš Taraba. Tentokrát zaútočil na Martina Milana Šimečku, ktorý je otcom lídra PS a zároveň pôsobí ako komentátor Denníka N. To, že Martin M. Šimečka je spoluakcionárom média (rovnako ako 70 ďalších ľudí so zamestnaneckými akciami, ktoré nepresahujú 0,5 percenta), minister manipulatívne prezentuje ako dôkaz toho, že Denník N je straníckym médiom Progresívneho Slovenska. Očividná fabulácia vplyvu tzv. klanu Šimečkovcov na spomínané médium zapadá do širšieho naratívu, v ktorom je progresívna strana (prípadne liberáli ako takí) konšpiračne vykresľovaná ako zlomyseľná entita, ktorá sa v spolupráci s ďalšími médiami a mimovládnym sektorom snaží o ovládnutie Slovenska.

Posledné miesto patrí opäť príspevku Tomáša Tarabu. Snažil sa v ňom zhrnúť tzv. kauzu rodiny Šimečkovcov. Inak povedané, zhrnul ad hominem útoky a obvinenia, ktoré na adresu lídra PS a jeho rodiny padajú zatiaľ bez dôkazov a častokrát vytrhnuto z kontextu. Zopakoval útoky na otca, strýka, matku a partnerku Michala Šimečku. Ako sme už písali vyššie, tieto obvinenia nemajú faktický základ a spolu nedávajú zmysel. Sú skôr súčasťou snáh o diskreditáciu aktérov, ktorí sa podieľajú na kontrole vládnych krokov – od opozície, cez médiá a mimovládky, až po legitimitu protestov.

Oslavy SNP: resuscitácia prosovietskych sentimentov a falošné volania po mieri

Počas sledovaného obdobia sa objavovali príspevky glorifikujúce Rusko ako mierotvorcu a útoky na Západ, ktorý údajne posilňuje rusofóbiu a umocňuje konflikt s Ruskom. Do veľkej miery výskyt týchto príspevkov súvisel s oslavami 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP).

SNP, ktorého začiatok sa datuje k 29. augustu 1944, bolo ozbrojeným vystúpením Slovákov proti nacizmu a fašizmu. Dodnes predstavuje jeden z najvýznamnejších slovenských sviatkov a historických míľnikov, ktorý nesie posolstvo mieru, odporu voči totalite a nedemokracii. Jeho oslavy však kontinuálne bývajú zneužívané proruskými aktérmi, ktorí usilujú o hyperbolizáciu úlohy sovietskej Červenej armády a komunistov, a naopak, zatienenie činnosti rôznych partizánskych a odbojových skupín, ako aj podpory povstania zo zahraničia.

Tento rok sa paleta klamlivých naratívov rozšírila predovšetkým o tvrdenia o nutnosti nastoliť vo svete mier, odkazujúc na vojnu Ruska proti Ukrajine. To bol jeden z nosných motívov oficiálneho príhovoru premiéra Roberta Fica na oslavách SNP v Banskej Bystrici. Fico sa vyslovil, že Slováci sú mierový národ a „hlavným posolstvom Slovenského národného povstania bolo ukončiť vojnu a nastoliť mier“, čo je dnes potrebné replikovať v prípade vojny na Ukrajine. Pokračoval tak v dlhodobo opakovanom naratíve o nutnosti zaistiť mier na Ukrajine za každú cenu, a teda prakticky bez ohľadu na požiadavky Kyjeva.

Premiér tiež v príhovore uviedol, že dnes už neplatia pravidlá medzinárodného poriadku, ktoré boli nastavené po druhej svetovej vojne a dochádza k prekračovaniu červených čiar. Nemal však na mysli agresívne konanie Ruska proti Ukrajine. Dodal totiž, že „je nebezpečné, že sme dnes svedkami možnej globálnej konfrontácie“ a že sa hovorí o hrozbe jadrového konfliktu, čím sa vrátil k už overenému strašeniu treťou svetovou vojnou a jadrovým konfliktom.

Ďalej naznačil, že európske národy sa snažia Rusku nanútiť svoju víziu spravovania vnútorných záležitostí a diktovať mu, čo majú jeho predstavitelia hovoriť a písať, a ktorí športovci môžu hrať hokej či súťažiť na olympiáde. Okrem toho Fico nezabudol spomenúť svoj tradičný naratív o údajnom potláčaní „suverénnych sebavedomých názorov“, ale aj naratív o tom, že sankcie proti Rusku nefungujú.

V závere príhovoru Fico zmienil, že na SNP participovali aj príslušníci mnohých iných národov, v tomto zmysle však spomenul len návštevu delegácie potomkov bojovníkov z bývalého Sovietskeho zväzu na prebiehajúcich oslavách. K okliešťovaniu SNP sa uchýlil aj Ficov stranícky kolega Ľuboš Blaha, ktorý v telegramovom príspevku označil za osloboditeľov Slovákov spod fašistického útlaku Červenú armádu. Proruský sentiment vyjadril aj gestom podania si ruky s veľvyslancom Ruskej federácie na Slovensku Igorom Bratčikovom, ktorý bol na oslavy SNP oficiálne pozvaný. Blaha jeho účasť na podujatí chválil napriek tomu, že predznamenala neprítomnosť politických predstaviteľov štátov NATO a EÚ.

Okrem toho sa Blaha vyjadroval proti opozičným politikom. Označoval ich za „progresívno-liberálnych fašistov“, ktorí úmyselne rozdúchavajú konflikt s Ruskom. V ďalšom z množstva toxických telegramových príspevkov tvrdil, že vojna proti Rusku znamená návrat fašizmu. Práve to podľa neho chcú fašisti, ktorí sa miesto hnedej obliekajú do dúhových farieb, „milujú vojny, nenávidia slobodu slova a rasisticky šíria nenávisť voči Rusom“. Blaha tiež nezabudol svoje vyfabulované tvrdenia prepojiť s atentátom na Roberta Fica, ktorý mal byť údajne terčom týchto fašistických skupín, pretože sa proti nim otvorene postavil.

Ospravedlňovanie Ruska a ohýbanie histórie Blaha využil aj v ďalšom príspevku, v ktorom za fašistov označoval nielen Ukrajincov a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ale zdôrazňoval aj podporu Ukrajiny zo strany Nemecka ako bývalého fašistického režimu: „Vedú vojnu proti Rusom a už to ani neskrývajú. (…) Nemecké zbrane už raz na ruskom území boli. V mene fašistickej ideológie.“

Blaha tak reagoval na vyjadrenie predsedu výboru pre obranu v rámci nemeckého parlamentu Marcusa Fabera. Faber na začiatku augusta povedal, že Nemecko by mohlo dodať Ukrajine vojenskú techniku na boje v Kurskej oblasti, ktorá patrí Rusku, pričom postup ukrajinskej armády v danom regióne označil za legitímny. Blaha naopak tvrdil, že kurská ofenzíva len „​​potvrdzuje to, čo Vladimír Putin hovorí od prvej minúty – Rusko sa bráni západnej agresii“, pričom „Zelenskyj útočí na Rusko, tak ako kedysi Hitler“. Opätovne tiež zdôrazňoval, že zlyhanie mierových rokovaní má na svedomí Západ, ktorý úmyselne zahatáva nádejné mierové procesy.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok manipulatívne zneužil nedávne výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy od roku 1968, ktoré prirovnával k údajnému „žalovaniu“ niektorých slovenských poslancov v Európskom parlamente. Politik vo videu na Facebooku tvrdí, že títo ľudia „zrádzajú vlastný štát“ a „doslova opľúvajú Slovensko, len aby sa zapáčili cudzím“. Ide podľa neho o „odpornú kolaboráciu s cudzími“. Vyjadruje sa tak napriek tomu, že Slovensko je súčasťou EÚ a Západu, z čoho čerpá značné výhody.

Podobne ako Šutaj Eštok sa k výročiu vyjadril aj Fico, ktorý tvrdil, že udalosti z roku 1968 by mali byť mementom aj dnes, keďže sa „opäť presadzuje politika jediného správneho politického názoru a kedy každý, kto prejavuje suverenitu a odvahu v názoroch na najzávažnejšie zahranično-politické témy, stojí pred nevyberaným tlakom vyspelých demokracií a hrozbou izolácie“.

Glorifikácia ruskej ekonomiky a „neúčinné“ sankcie

Proruské naratívy sa počas uplynulých dvoch týždňov objavili aj v ďalších príspevkoch dezinformačných aktérov, pričom boli zaobalené najmä v pokračujúcich útokoch proti Západu a EÚ. Populárnymi boli facebookové príspevky Györgyho Gyimesiho, člena strany Aliancia – Szövetség. Ten sa videami zo svojej návštevy Moskvy a Kamčatky snažil dokázať, že sankcie proti Rusku sú neúčinné a mnohé západné spoločnosti ich v skutočnosti porušujú.

Ako príklady použil nemeckého automobilového giganta Mercedes-Benz či americký reťazec rýchleho občerstvenia McDonald’s. V oboch prípadoch Gyimesi zavádzal. V prípade McDonald’s politik zámerne použil formuláciu, že „ako vidíte, vynašli sa, z McDonald’s sa stalo Vkusno i Točka [Vkusno i Tochka]. Tým chcel naznačiť, že americká spoločnosť naďalej profituje z predaja produktov v Rusku. McDonald’s však v roku 2022 predala svoje ruské podniky podnikateľovi Alexandrovi Govorovi a reštaurácie podstúpili rebranding.

Rovnako, Mercedes-Benz v októbri 2022 oznámil zámer opustiť ruský trh, pričom pozastavil predaj osobných automobilov a dodávok aj ich produkciu v Rusku, a avizoval možnosť odkúpenia svojich ruských aktív. Gyimesi vo videu hovorí, že „pre Nemcov je úplne v poriadku zarábať krvavé ruské ruble“, zatiaľ čo nám hovoria, aby sme sa odrezali od ruskej ropy a plynu. Ide o zavádzanie, keďže podľa dostupných informácií ruskí oligarchovia získavajú nové luxusné modely západných áut obchádzaním platných sankcií, napríklad dovozom týchto modelov z Bieloruska, Arménska, Turecka a ďalších krajín.

Neskôr Gyimesi nadviazal videom z nemenovaného vidieckeho sídla na Kamčatke, ktoré má dokazovať, že v lokálnych potravinách sú dostupné rôzne tovary vrátane luxusných produktov, a „prítomné sú všetky významné európske a americké značky“. Zo záberov ani z Gyimesiho výrokov nie je jasné, či ide o produkty dovážané z týchto krajín napriek sankciám, alebo sú tovary doručované z iných štátov podobne ako v prípade luxusných áut.

Podľa politika má ruská ekonomika „rásť tempom 5 %“. Výrok je nepravdivý. Podľa údajov z databázy Our World in Data bol v Rusku 5-percentný rast HDP zaznamenaný naposledy v roku 2021. Aj keď sa o dva roky neskôr ukazovateľ nachádza opäť v pozitívnych číslach (HDP narástol na 3,6 %), v roku 2022 zaznamenala ekonomika silný prepad (HDP poklesol na -2,1 % a HDP v prepočte na počet obyvateľov na -2,2 %). Aj Medzinárodný menový fond a Ministerstvo financií USA uvádzajú, že sankcie Rusko negatívne ovplyvňujú.

Gyimesi svoje videá využil na to, aby opätovne útočil na Západ a EÚ. Vyjadril sa, že „ruská ekonomika je na vzostupe, kým tie naše krvácajú a ľudia reálne cítia klesajúcu životnú úroveň“. Podľa politika nechávajú Európu krvácať práve západní politici a predstavitelia EÚ či USA, ktorí konajú proti všetkým racionálnym argumentom.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk informovať verejnosť o vznikajúcich a aktuálnych trendoch v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

Vyštudoval politológiu na Katedre politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, kde naďalej pôsobí ako odborný asistent. Zároveň je výskumníkom pre Inštitút strategických politík a analytikom MapInfluenCE projektu Asociace pro mezinárodní otázky. Venuje sa problematike otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie v prostredí medzinárodných vzťahov. Zaujíma sa o politickú filozofiu, národný populizmus, kognitívnu bezpečnosť a hybridné hrozby. Kontakt: peter.duboczi@infosecurity.sk